Kayseri Haberleri , Kayseri Firmaları ve Tüm Bilgiler.
 
ANASAYFAKAYSERİFİRMA REHBERİSERİ İLANLAR EĞLENCE KÜLTÜR & SANAT SPOR HABER ARŞİVİ RESMİ REKLAMLARKÜNYE
Anne & Çocuk & Bebek   |   Bilim Teknik   |   Finans   |   Sağlık   |   İş & Eğitim   |   Hava & Yol   |   Resimler   |   İstatistiklerimiz   |   Reklam   |   İletişim

menu 1
Kültür - Sanat
Önemli Linkler
Kayseri Kent Portalı > Kayseri Kültür Sanat / VİETNAM'DA BİLE VAR, TÜRKİYE İSE SEYREDİYOR
VİETNAM'DA BİLE VAR, TÜRKİYE İSE SEYREDİYOR

Vietnam bile 'helal gıda' sertifikası veriyor, Türkiye seyrediyor.

Gıda üretiminde İslamî usullere uygun davranıldığını gösteren 'helal gıda sertifikası', yurtdışına açılmak isteyen firmalar için büyük önem taşıyor. Ancak ideolojik tartışmaları aşamayan Türkiye, yaklaşık 2 trilyon dolarlık bir büyüklüğe ulaşan bu alana yıllardır giremiyor.

İsrail'in 'koşer' adıyla uyguladığı sertifikayla İslam dünyası 2004 yılında tanıştı. İlk kez standartları Malezya belirledi, bunu Müslüman nüfusa sahip Avrupa ülkeleri izledi. Almanya, Fransa, Belçika hatta Vietnam bile 'helal' sertifikası veriyor. Türkiye'de ise halen bu belgeyi düzenleyecek kuruluş yok. Türk Standartları Enstitüsü'nün çalışmaları bir türlü sonuçlanmıyor. Yabancı gıda şirketleri 3 yıl önce pazardaki yerlerini alırken, yerli firmalar sertifika için Avrupa'da kapı kapı dolaşıyor. Türkiye'deki kısır tartışmaların artık son bulmasını isteyen İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, "Eğer kısa sürede sonuca ulaşılamazsa, sertifika verme sorumluluğunu biz üstleneceğiz." diyor.

Helal sertifikası, sadece gıda ürünlerini kapsamıyor. Aynı zamanda gıdaların servisinin yapıldığı yerlerin dinen sahip olması gereken özellikleri ve paketleme, taşıma, markalama, etiketleme, lojistik, seyahat, otelcilik gibi hizmetler ile eczacılık, kozmetik, tıbbî cihazlar ve diğer sağlık ürünlerine ilişkin özellikleri de içine alıyor. İsrail'in yıllardır 'koşer' adı altında uyguladığı 'helal gıda' sertifikası verilmesine İslam dünyasında 2004 yılında başlandı. Bu konuda ilk standartları belirleyen Malezya'yı daha sonra Müslüman nüfusa sahip Avrupalı ülkeler izledi. Almanya, Fransa, Belçika, hatta Vietnam bile 'helal' sertifikası veriyor. Türkiye'de ise halen bu belgeyi düzenleyecek herhangi bir kuruluş yok. Yabancı gıda şirketleri 3 yıl önce pazardaki yerlerini alırken, konu Türkiye'de 'ideolojik' tartışma batağına saplandığı için yerli firmalar başının çaresine bakmak durumunda kalıyor.

Standart belirlemek için 2 yıl önce kollarını sıvayan TSE'den hâlâ bir ses çıkmadı. Bu durum zaman zaman, satıldığı ülkelerde Türk gıda ürünlerinin 'helal' olmadığı gibi büyük yanlış anlamalara yol açabiliyor. Bu arada Türk firmaları söz konusu pazarda rekabet avantajını da büyük ölçüde kaybediyor. Bu yüzden bazı şirketler, sertifikayı başka ülkelerdeki akreditasyon kuruluşlarından temin ediyor. İhracatçıların rahatsızlıklarını yüksek sesle ifade etmeleri üzerine harekete geçen Dış Ticaret Müsteşarlığı, konuyla ilgili daha önce yaptığı çalışmayı tekrar gündemine aldı. Müsteşarlık, tartışmaya son noktayı koymak için standardın TSE yerine, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) tarafından verilmesinin daha uygun olacağını savunuyor. Bu sayede standart uluslararası bir geçerliliğe sahip olurken, çok başlılığın da ortadan kalkacağı hesaplanıyor.

İhracatçılar: Standardı, Diyanet belirlesin

Ancak ihracatçılar aynı görüşte değil. TİM Başkanı Oğuz Satıcı; standardın hazırlanmasında inisiyatifi Diyanet'in ele almasını istiyor. Helal ürün konusunda uzun süredir anlamsız tartışmaların yaşandığını, bu tartışmaların artık son bulması gerektiğini vurgulayan Satıcı, "Şu anda bu tartışmaları izliyoruz. Eğer en kısa sürede bir sonuca ulaşılamazsa, konuyla ilgili girişimi kendimiz yapacağız." ifadelerini kullanıyor. Helal sertifikasının piyasadaki rekabetçilik açısından önemli olduğunu kaydeden Satıcı, ihracatın önündeki bu engelin bir an önce kaldırılması gerektiğini dile getiriyor.

Koşer sertifikasıyla Musevilere yönelik gıda üretimi yapan Selçuk Gıda'nın patronu Eli Alharal da standardın Diyanet İşleri'nin önderliğinde yapılmasının doğru olacağını savunuyor. 'Helal' ürünlerin sağlıklı bir sertifikasyona tabi tutulması için uygulamanın zorunlu hale gelmesini isteyen Alharal, "Bu işin kriterlerini de Diyanet İşleri oluşturmalı. Sertifikayı verecek kişi ve kurumları da kendisi belirlemeli. Bu alandaki karışıklık ancak Diyanet'in el atmasıyla ortadan kalkar." diye konuşuyor. Selçuk Gıda, 1985'ten bu yana Koşer damgalı üretim yapıyor. Koşer'i, Amerika ve İsrail'in zorunlu tuttuğunu, Avrupa'daki süpermarketlerde de aranan bir standart haline gelmeye başladığını kaydeden Alharal, "Koşerimiz var diye artı bir para kazanmıyoruz. Bazı pazarlara rahat girebiliyoruz; ama bu ilave fiyat avantajı sağlamıyor." diyor. Alharal, Türkiye'de yüzlerce firmanın koşer sertifikasıyla üretim yaptığını belirterek, bu konuda bir standart sağlanması için Türkiye'nin İslam dünyasına öncülük etmesi gerektiğini kaydediyor.

Gıda dernekleri: Helal gıda belgesini müftülükler versin

Gıda Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Alptekin Turan, koşeri örnek göstererek, "Nasıl onlar, belge vermekle hahambaşılarını yetkili kılmışlarsa, bizde de müftüler görevlendirilebilir." teklifinde bulundu. Aralarında helal sertifikasının zorunlu olduğu Suudi Arabistan'ın da yer aldığı birçok ülkeye ihracatı yapan Pınar, belge ihtiyacını müftülükten karşılıyor. Pınar Et ve Süt Mamulleri İhracat Müdürü Hakkı Tarakçıoğlu, ihracat yaptıkları ülkelerdeki tedarikçilerinin ürünlerinin helal olup olmadığını sıklıkla sorduğunu söylüyor. Özellikle Müslüman ülkelerdeki temsilciliklerini Türkiye'ye davet edip fabrika ve kesim yapılan yerleri gösterdiklerini belirten Tarakçıoğlu, ihracat işlemlerinde müftülükten aldıkları 'Helaldir' belgesinin ihtiyaçlarına cevap verdiğini ifade ediyor. Tarakçıoğlu, "Belgeyi düz bir yazı şeklinde Diyanet'ten alıyoruz. Şu anda bu konuda yaşadığımız herhangi bir sıkıntı yok. İsteyen firmalara düzyazı formatında alıp veriyoruz. Ama bunun daha formal hale gelmesi hem de bu belgenin standardize edilmiş olması sektörü rahatlatır." diye konuşuyor. Başta Batı Avrupa olmak üzere Müslüman nüfusun yaşadığı Avrupa ülkelerine yönelik peynir ve süt ürünleri imalatı yapan Gazi Süt Ürünleri ise 'helal' belgesini Almanya'nın yetkili ve tek uzman kuruluşu olan Halal Control EK'dan temin etmiş.

Temsilcilik için Avustralya'nın bile kapısını çaldılar

Gıda ihracatçısı firmalardan gelen talep üzerine 'helal ürün sertifikası' veren kuruluş arayışına giren Etika Danışmanlık şirketi, ilginç isteklerle karşılaşmış. Türkiye'de böyle bir kuruluş olmadığı için rotasını mecburen yurtdışına çeviren şirket, 1,5 aylık bir araştırmadan sonra Avustralya'daki bir kuruluşla temasa geçmiş. Şirketin Genel Müdürü Kılınç Orhan Erdemir, başlarından geçenleri şöyle anlatıyor: "Helal sertifikası verme yetkisi için Avustralya'daki Halal Certification Authority International kuruluşuna müracaat ettik. Önkoşul olarak beş vakit namaz kılıp kılmadığımızı sordular. Yetkiyi verecekleri şirketin ve çalışanlarının beş vakit namaz kılmalarını şart koşuyorlar. İslam'ın şartlarını yerine getirmeyenlere bu yetkiyi vermiyorlar. Helal sertifikasyonu denetimi için İslam'ın şartlarını yerine getirmek, onlar için vazgeçilmez bir unsur. Avustralyalı kurum, genç sayılabilecek yaşlarda olduğumuzdan bizim sadece hacca gidememiş olmamızı mazur gördü."

ÖNDER: Biz talibiz

Sertifikayı verecek kuruluşlarla ilgili tartışmaya imam-hatip lisesi mezunları da katıldı. Her ne kadar ihracatçılar, helal sertifikasını Diyanet'in vermesini istese de, İmam Hatip Lisesi Mezunları Mensupları Derneği (ÖNDER) bu göreve talip oldu. Dernek, helal sertifikası veren kurum olarak tescil edilmek istiyor. Derneğin Genel Başkanı Yusuf Ziyaeddin Sula, konuya en vâkıf kurumlardan biri olduklarını vurguluyor. Helal gıda konusunda yetkinin ehliyeti olan sivil toplum kuruluşlarına bırakılmasını savunan Sula, "Düzenlemenin yapılması ve uygulamanın takibi için Sağlık Bakanlığı, Diyanet ve sivil toplum kuruluşlarının da yer alacağı bir komisyon oluşturulabilir. Bu konuda sadece devlet mantığıyla hareket edilmemeli." değerlendirmesinde bulunuyor.

 

Sayfayi öner
Yorum Ekle
Yorumlar(0)
Oluşturma 27 Eylül 2007 Perşembe 17:12

 

Firma Tanıtımı
Enerji Tasarruflu Yerden Isıtma Sistemleri
Hem konforlu bir ortam sağlamak hem de soğuk algınlığı gibi sağlık problemlerinden korunmak için etkili bir ısıtma sistemine ihtiyaç duyarız. Bu noktada, son yıllarda popülerliği artan yerden ısıtma sistemleri öne çıkmaktadır.
Evde Hasta Bakıcı Alya Danışmanlık İzmir Hasta Bakıcı
Evde hasta bakıcı ve İzmir hasta bakıcı olarakta hizmet veren firmamız İzmir ve çevresinde deneyimli ve uzman ekiple çalışmaktadır. Diğer ev çalışanları temini konusunda profesyonel hizmet sunan firmadır.
Taziye Çadırı İmalatçısı Kayseri Emek Çadır
Taziye çadırı, yakınlarını kaybeden ailelerin taziye için gelen misafirlerini ağırlamalarına imkan tanıyan özel bir mekandır. Kapalı bir alan sunarak her mevsimde pratik bir çözüm sağlar.
3D Yazıcı Pla Filament Matersan Ender 3D
3D yazıcılar, dijital tasarımları katman katman fiziksel nesnelere dönüştüren harika cihazlardır. Bu teknoloji, endüstriyel üretimden kişisel kullanıma kadar geniş bir uygulama alanına sahiptir. 3D yazıcı, birçok endüstride kullanılmaktadır. PLA filament, polilaktik asit kısaltmasıdır ve doğal kaynaklardan elde edilen bir biyoplastiktir. Bu özellikleri sayesinde çevre dostu bir malzeme olarak öne çıkar. 3D baskıda sıklıkla kullanılan bir filament çeşidi olup, genellikle makul bir fiyatla temin edilebilir.
Basketbol Potası Fiyatları Parmosan Basketbol Potası
Basketbol, dünyanın en popüler sporlarından biridir. Bu spor, hem profesyonel hem de amatör düzeyde oynanmaktadır. Basketbol oynamak için gerekli ekipmanlardan biri de basketbol potasıdır basketbol potası fiyatları, potanın özelliklerine ve kullanım alanına göre değişmektedir.
Modelka Çelik Kapı Fabrikası Ucuz Çelik Kapı Fiyatları Yangın Kapısı
Yangının yayılmasını önleyen kapılar yangın kapısı olarak Modelka tarafından tasarlanmıştır. Güvenli bir çelik kapı fabrikası seçimi önemlidir. Yangın kapısı fiyatları, boyut, malzeme kalitesi ve özelliklere bağlı olarak değişebilir. Güvenliğinizi düşünerek doğru yangın kapısını seçmek önemlidir. Modelka gibi güvenilir firmaları tercih edin.
Kayseri Spor Salonu İyc Spor Merkezi
Kayseri spor salonu İyc spor merkezi, bu alanda kendini kanıtlamış ve spor yapmayı sevenlerin ilk tercihi haline gelmiştir. Spor salonumuz, modern ekipmanları ve uzman antrenörleriyle sizlere en iyi spor deneyimini sunuyor.
Yerden Isıtma Çok Yakar Mı?
Yerden ısıtma mı petek mi daha avantajlıdır? Gibi sıkça sorulan sorular, merak edilen ve araştırılan konular arasındadır. yerden ısıtma sistemleri petekli sistemlere göre %44 daha az yakıt harcar ve yaklaşık %30 oranında tasarruf sağlamaktadır.
Kamelya Fiyatları Parmosan Kamelya İmalatı
Gölgelik ve oturma alanı sağlayan kamelyalar, hem estetik hem de işlevsel açıdan oldukça faydalıdır. Kamelya fiyatları, ürünün malzemesine, boyutuna, tasarımına ve işçiliğine göre değişiklik gösterir.
Kayseri Avukat Guga Hukuk Bürosu Kayseri Boşanma Avukatı ve Ceza Avukatı
Guga Hukuk bürosu olarak Kayseri ve çevre illerde kayseri avukat, boşanma avukatı, ceza avukatı, icra avukatı, icra avukatı, tazminat hukuku avukatı, trafik kazası avukatı ve miras hukuku avukatı olarak sizlere en iyi hizmeti vermekteyiz.
Kayseri Yüzme Havuzu İyc Spor Merkezi
Kayseri yüzme havuzu, modern yaşamın yoğun temposundan uzaklaşmanın en mükemmel yollarından biridir. Kayseri yüzme hizmetimiz, bu özel deneyimi sizlere sunuyor.
Kutu Harf Kayseri Reklam Tabela Umay Reklam
Kutu harfler, çeşitli alanlarda kullanılabilirler. kutu harf üreticisi Umay Reklam uygulama alanları İşletme tabelalarında, fuar ve etkinliklerde, iç mekan dekorasyonunda sıklıkla görebiliriz.

 

Hak Enerji Yerden Isıtma
Kayseri Haberler | Kayseri | Anne & Çocuk & Bebek | Bilim Teknik | Finans | Sağlık | İş & Eğitim | Hava & Yol | Resimler  | İstatistiklerimiz | Reklam  | İletişim

 

 

Kayseri Emlak
Kayseri Otomobil
Eleman İlanları
İş İlanları
Diğer İlanlar
• Elektronik
Kayseri Tarihi
Kayseri Coğrafyası
Kayseri İlçeleri
Kayseri Firma Rehberi
 • Demografik Yapısı
 • İl Yönetimi
 • Kültürü
 • Folkloru
 • Turizmi
 • Ekonomisi
 • Kayseri Fotoğrafları
 • Kayseri Gelenekleri
 • Kayseri Genel Bilgiler
 • Kayseri Spor
 • Kayseri Haritası
 • Kayseri İz Bırakanlar
 • Kayseri Nostalji
 • Kayseri Nüfusu
 • Kayseri Sağlık
 • Tarım Hayvancılık
 • Kayseri Ulaşım
 • Kış Sporları
 • Tuzla Gölü
 • Erciyes Spor
 • Sultan Sazlığı
 • Kayserililik
 • Kayseri de Bir Gün
 • Nöbetçi Eczaneler
 • En Güzel Mekanlar
 • Vefat Edenler
 • Kan Bankası
 • Oyunlar
 • IQ Testi
 • Reklam
 • Egzersiz Hareketleri
 • Rüya Tabirleri
 • Burçlar
 •
Şifalı Bitkiler
 • Gönül Köşesi
 • İsminizin Anlamı
 •
Sinema Salonları
 • Şiirler
 • Foto Galeri
 • İstatistikler
 • Türkülerimiz
 • Sözlük Çeviri
 •
Videolar
 • Edebiyat
 • Tiyatro
 • Konser Konferans
 • Tarihi Yerler
 • Sinema Haberleri
 • Kayseri Sinema Salonları
 • Genel Kültür Maneviyat

 Kayseri Copyright © 2007 - 2024 Kayseri Haberleri Kayseri Firmaları www.kayserikent.com Tüm hakları saklıdır.

Kayserikent.com'un Amacı İnternet üzerinde Kayseri ile ilgili akla gelebilecek her türlü bilgiyi kategorilere ayırarak bilgiye kısa ve çabuk ulaşılmasını sağlamak, Kayseri de ticari, ekonomik, kültürel ve sanatsal alanlarda faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşları bir çatı altında toplamak, günlük taze haberlerle Kayseri dışındaki Kayserilileri Kayseri de olup bitenlerden haberdar etmektir. Kayserikent.com'un Hedefi Kayseri ile ilgili bilgi arayan herkesin ilk aklına gelen kaynak olmaktır. Kayserikent.com, bu amaçla çıktığı yolda hergün daha iyiye ulaşmak için çalışmaktadır. Neden İnternet Reklamcılığı? İnternet, Türkiye ve dünyada iş hayatının kaçınılmaz bir parçası haline gelmiştir. Artık şirketler reklam bütçelerinde internet reklamcılğınada yer ayırmaktadır. Ulaşılan hedef kitle göz önünde bulundurulduğunda internet üzerinden yapılan reklamlar diğer araçlara göre karşılaştırılamayacak kadar ekonomiktir. Geleneksel reklam araçlarından daha etkili ve ölçülebilir olması da internet reklamlarını daha etkili kılmaktadır. Neden İnternet Reklamcılığında Kayserikent.com ? Genel internet siteleri elbette daha fazla sayıda kullanıcıya hizmet vermekte, ziyaretçi sayıları günde yüzbinleri bulmaktadır. Ancak siteleri ziyaret eden kullanıcıların sizin firmanızın ürün ve hizmetleri ile ilgili olma olasılıkları düşünüldüğünde reklam için harcanan paranın çok küçük bir bölümünün amaca uygun ziyaretçiye ulaştığı görülmektedir. Kayserikent.com da reklam Kayserililere doğrudan ulaşabileceğiniz en etkili araçtır. Hedef Kitlenize Kayserikent.com İle Ulaşın! Kayseri'nin en büyük şehir portalı Kayserikent.com, her ay 120.000 Kayseriliye 800.000 sayfa gösteriyor. Kayserililerin internetteki buluşma noktası Kayserikent.com, internetteki tanıtım ihtiyacınızı fazlası ile karşılamaya hazır profesyonel bir sitedir. Reklamlarınız, ayda ortalama 5000 - 10.000 basılan sektörel dergilere oranla çok daha fazla kişiye daha uygun fiyatla ulaşacaktır.

Bu site en iyi IE 5.0 üstü tarayıcılar ve 1024x768 ekran çözünürlüğü ile görüntülenir.

Web Tasarım  Kent Media

Popüler Sayfa Etiketleri

kayseri haberleri  kayseri firma rehberi  kayseri emlak  kayseri nöbetçi eczane  kayseri iz bırakanlar  kayseri katalog  kayseri sektör  kayseri mobilya  Mobilya Kayseri  Kayseri Mobilya İmalat  KAYSERİ  kayseri resim foto  Kayseri Resimleri   kayseri'de spor  kayserispor  kayseri spor   kayseri erciyes spor  Erciyes Spor   KAYSERİ HABERLER   kayseri haber  kayseri haberi  kayseri haberleri   kayseri kent haberler  Kayseri Emlak  Kayseri Gazete  Kayseri Gazeteleri  Kayseri tv  Kayseri Develi  Kayseri Yemekleri  Kayseri yerden ısıtma www.hakenerji.com.tr www.yerdenisitma.com.tr www.yerdenisitma.org


Kayseri Kent Portalı haberler firmalar ve aradığınız herşey burada. Kayseri güncel haberler ve son dakika haberleri