Kayseri Haberleri , Kayseri Firmaları ve Tüm Bilgiler.
ANASAYFAKAYSERİFİRMA REHBERİSERİ İLANLAR EĞLENCE KÜLTÜR & SANAT SPOR HABER ARŞİVİ RESMİ REKLAMLARKÜNYE
Anne & Çocuk & Bebek   |   Bilim Teknik   |   Finans   |   Sağlık   |   İş & Eğitim   |   Hava & Yol   |   Resimler   |   İstatistiklerimiz   |   Reklam   |   İletişim

Önemli Linkler
Kayseri Kent Portalı > KATEGORİLER > SAĞLIK / Uzm. Dr. Ayşe Tarım: “Kabızlığın Önlenmesi İçin Lif İçeriği Yüksek Gıdalar Tüketilmeli”
Uzm. Dr. Ayşe Tarım: “Kabızlığın Önlenmesi İçin Lif İçeriği Yüksek Gıdalar Tüketilmeli”
     Burtom Özlüce Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Tarım, çocuklarda kabızlık rahatsızlığıyla ilgili bilgi verdi.

     Tarım, kabızlığın önlenmesi için lifli gıdaların tercih edilmesi gerektiğini söyledi.
Uzm. Dr. Ayşe Tarım, çocuklarda kabızlık rahatsızlığıyla ilgili bilgiler verdi. Kabızlığın çocuklarda sık görülen bir sıkıntı olduğunu ifade eden Tarım, “Sindirim ağızdan başlayarak yemek borusu ince bağırsak kalın bağırsaklar rektum ve en son makatla sonlanan bir boru sistemidir. Ağıza alınan bir şeyin çiğneyerek yuttuğumuzda yemek borumuzda denizde oluşan dalgaya benzer bir sindirim dalgası oluşuyor. Bu sindirim dalgası yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum ve makat olmak üzere sonlandır. İşte bu sonlanmada oluşmuş olan dışkı bu sindirim dalgası ile birlikte dışarı atılır. Eğer bu dalgada bir sorun olursa, gecikme olursa, hele ki çocuklarda istemli olarak bu dalgayı tutma olursa, sindirim dalgası kendisini 24 saat kadar erteliyor. Bu erteleme döneminde dışkının içinde birikmiş olan sıvı emilmeye devam edeceği için dışkı kuru, katı, kalın hale gelmektedir. Bu da çocuğun tuvaletini yapması zorlaştırmaktadır” dedi.

     Haftada 3 dışkılama olmuyorsa bunun kabızlık olduğunu anlatan Tarım, “Çocuk dışkıyı yaparken zorlanır, karın ağrısı hisseder, kimi zaman makatta kanamalar da görülebilmektedir. Çocukların kabız olmasının başlıca nedenleri beslenmedir. Çocukların diyetlerinde liften fakir gıdalar oluyorsa, makarna, pilav, patates gibi liflerden zengin olmayan gıdaları tercih ediliyorsa bu problem karşılarına çıkmaktadır. Rutin hayat değişiklerinde de kabızlık görülebiliyor. Seyahate gittiğimizde veya yeni bir okula başlama döneminde stresin ortaya çıkmasıyla da sindirim sistemi hemen etkilenerek dışkılamada gecikmeler görülebilir” diye konuştu.

     “Bazı çocuklar dışkıyı tutar”
Bazı çocukların dışkıyı tuttuklarının altını çizen Tarım, “Çünkü oyun oynamak, televizyon izlemek, onlar için daha önceliklidir. Ortaya çıkan dışkılama refleksini geriletirler ve tutarlar. Dışkılama refleksi tutulunca bir 24 saat erteleneceği için de çocuk dışkılamayı geciktirmiş olur” dedi.
Bazen çocukların tuvalet eğitimine hazır olmadıklarını dile getiren Tarım, “Eğer bunu zorladığımızda aile ile inatlaşmaya girerek kakasını tutmaya başlayabilir. Bazen korkabiliyorlar. O zaman da küçük ödüllendirmelerle çocuğun tuvalete alışmasını sağlayabiliriz” şeklinde konuştu.

     Bazı kabızlık türlerin ailesel olabileceğine dikkat çeken Tarım, “Aile hikayesi de sorgulanmalıdır. Hepsi aileye, dışkıyı tutmaya, televizyon izlemekle alakalı olmayabilir. Bazı organik nedenler de olabilir. Bağırsak sorunları karşımıza çıkabilir. Metabolik hastalıklar, hormonal durumlar, tiroid bezinin iyi çalışmadığı durumlarda da kabızlıkla karşılaşabiliriz. Sinir sistemini etkileyen durumlarda da ortaya çıkabilir” diye konuştu.

     “2 haftadan uzun sürüyorsa doktora gidilmeli”
Kabızlığın etkilerinden söz eden Tarım, “Kabızlık, karın ağrısı, kanlı dışkılama yapabilir. Büyüme ile ilgili sıkıntılara sebebiyet verebilir. Bazen çok fazla ıkınmaya bağlı olarak makattan bağırsağın bir parçası dışarıya doğru sarkabilir. Ya da şekilsiz dışkı kaçırmayı görüyoruz. Eğer çocuk okul çağındaysa gazla beraber sıvı dışkı kaçırıyorsa, ortaya çıkan rahatsızlık çocuğun okul ve sosyal çevresini de etkilemektedir” ifadelerini kullandı.

     Çocuk haftada 3’ten daha az tuvalete gitmiş ve bu 2 haftadan uzun sürmüş ise doktora gidilmesi gerektiğini belirten Tarım, “Fakat kabızlıkla beraber çocukta kusma, karın ağrısı, ateş, karın şişliği, beslenmeyi reddetme, kilo kaybı varsa tabii ki 2 haftayı beklemeden acilen doktora gitmeliyiz. Bazen kabızlık idrar yapmada da kendini gösterebiliyor. Bazen bacaklarda kuvvet kaybı ile birlikte bu rahatsızlık ortaya çıkabilir” dedi.

     Kabızlığın önlenmesi için lif içeriği yüksek gıdaların tercih edilmesi gerektiğinin altını çizen Tarım, “Armut, kuru kayısı, siyah erik, brokoli, ıspanak, salatalık, lif içeriği yüksek tahıllar tercih edebilir. Sıvı alımı çok önemlidir. Bazen günde 1 çay bardağı sinameke çayı da faydalı olmaktadır. Tabii ki fiziki aktivitelerd e bağırsakları harekete geçirebilir. Düzenli tuvalet alışkanlığı elde etmek, çocuklara bunları hatırlatmak çok önemlidir” şeklinde konuştu.Sayfayi öner
Yorum Ekle
Yorumlar(0)
Oluşturma 15 Kasım 2019 Cuma 10:07

 

Firma Tanıtımı
Windschutzscheibe Cindi Autoglas Wien
Cindi Autoglas bietet seinen Kunden eine schnelle, hochwertige und kostengünstige Windschutzscheibenreparatur und -austausch an. Unser Fachpersonal und hochwertige Materialien sorgen für höchste Kundenzufriedenheit. Unsere Mitarbeiter sind alle zertifiziert und geschult.
Karaman Temizlik Şirketleri Hilal Temizlik Firması
Hilal temizlik karaman temizlik şirketleri arasında favori firmadır. Müşteri memnuniyeti ile müşteri portföyü her geçen yıl artmaktadır. Ev temizliği , iş yeri temizliği, cam temizliği, inşaat sonrası temizlik alanlarında uzman personeli ile hizmet vermektedir.
Karaman Elektrikçi Efem Elektrik Arıza Bakım Onarım
Karaman elektrikçi Efem elektrik ev iş yeri ve inşaat elektrik işleri yapmaktadır. evlere arıza bakım onarım için servis hizmeti vermektedir. Profesyonel ekibimiz alanlarında uzmanlaşmış ve son teknoloji ekipmanlarla donatılmıştır.
Elektrikli Yerden Isıtma Cami Isıtma Sistemleri
elektrikli yerden ısıtma sektörünün favori firması Ebrar Karaca mühendislik cami ısıtma sistemleri, kar buz eritme engelleme, rampa buz engelleme, boru donma engelleme, alttan ısıtma sistemleri üzerinde çalışmaktadır. Ev işyeri villalarda modern ısınma sistemlerini tercih edin.
Tiny House Şasesi ve Karavan Şasesi imalatçısı Erciyes Treyler
Tiny house şasesi ve karavan şasesi sektörünün favori firması Erciyes Treyler. Özellikle 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinden sonra tiny house şasesi ve karavana olan ihtiyacı artırdı. Taşınabilir küçük ev modeli halkımıza güvenli bir barınma imkanı sağladı.
Evlilik Danışmanına Gitmenin Evlilik İlişkisine Katkısı Kayseri Psikolog
Kayserinin en tanınmış psikoloğu Hasan Elaldı kayseri evlilik danışmanı , aile danışmanı, çift danışmanı, kayseri psikolog, bireysel danışmanlık, eğitim ve kariyer danışmanlığı alanında hizmet vermektedir. Her yaş grubu için uzman psikolog hizmeti
Yük Asansörü İmalatçısı Yukas Kayseri Asansör Bakım
Kayserinin favori asansör firması Yukas yük asansörü; insan asansörü, engelli asansörü, yemek asansörü, gibi işyeri ve insan için büyük bir kolaylık sağlayan büyük ağırlıktaki yükleri kolaylıkla taşımak için kullanılır. kayseri asansör bakım
Karavan Projesi Minibüsten Otomobil Dönüşüm Sönmezler Mühendislik Araç Proje
Türkiye'nin uzman karavan projesi ve minibüsten otomobil dönüşüm projelendirme ofisiyiz. Yetki belgemiz ve tecrübemiz ile tüm Türkiye'ye hizmet vermekteyiz. Araç proje çizimi konusunda gün geçtikçe büyüyerek sektörde birinci sırada olduğumuzu bilmenizi isteriz.
Bal Satışı Çörek Otu Yağı Lavanta Yağı Üzeyir Yaylası Online Satış Sitesi
Üzeyir Yaylası, doğal ve sağlıklı ürünler sunan bir firmadır. çam bal satışı , çörek otu yağı , lavanta yağı konusunda uzmanlaşmıştır. Ürünlerimiz tamamen doğal katkısız ve kendi üretimimizdir.
Kayseri Avukat Serkan Yılmaz Boşanma Avukatı Kayseri Ceza Avukatı
Kayseri Avukat Serkan Yılmaz Boşanma Avukatı Kayseri Aile hukuku, medeni kanun kapsamında yer alan nişanlanma, evlenme ve boşanma hukukunu içine alan geniş bir düzenlemeyi içinde barındırmaktadır. Kayseri ceza avukatı; ceza yargılamalarında şüpheli ve sanık müdafi, mağdur açısından da katılan sıfatı ile yargılama sürecinde hukuki destek sağlar.
Cam Balkon Kayseri Karacalar Alüminyum Doğrama Kayseri Cam Balkon
Cam balkonlar, evlerinizi daha fazla açık hale getirirken, aynı zamanda dışarıdan manzarayı iç mekanlara getirir. Bu nedenle, cam balkon kayseri evleriniz için estetik ve pratik bir seçenek olabilir. Kayseri cam balkon için üretici konumunda olan firmamız Karaca Alüminyum tüm ürünlerinde uygun fiyat politikası ile sizlere hizmet vermektedir. Alüminyum doğrama kayseri ile ilgili ihtiyaç ve taleplerinizde fiyat alabilirsiniz. Sizlere alüminyum doğrama üzerine özel ölçü ve özel üretim imkanı sunmaktayız.
Yerden Isıtma Hakenerji Yerden Isıtma İstanbul Rehau Yerden Isıtma Sistemleri
Temel olarak yerden ısıtma yakıt tüketimi için güneş enerjisi, doğalgaz, katı veya sıvı yakıtlar tercihler yer almaktadır. Yani yerden ısıtma neyle çalışır sorusu için de birçok farklı cevap verilebilir. Yakıt tüketimi sayesinde elde edilen enerji yerden ısıtma istanbul sulu sistemlerde ısı enerjisine dönüşür ve ortamdaki ısınma ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur. Genel olarak homojen bir ısı dağılımı gerçekleştirdiği için ev veya işletme içerisindeki her noktada aynı ısınmanın ve sıcaklığın elde edilmesi mümkün olurken, klasik sistemlerde görülen ısı birikmesi rehau yerden ısıtma ile bu sistemlerde neredeyse hiç görülmez.

 

Kayseri Haberler | Kayseri | Anne & Çocuk & Bebek | Bilim Teknik | Finans | Sağlık | İş & Eğitim | Hava & Yol | Resimler  | İstatistiklerimiz | Reklam  | İletişim

 

 

Kayseri Emlak
Kayseri Otomobil
Eleman İlanları
İş İlanları
Diğer İlanlar
• Elektronik
Kayseri Tarihi
Kayseri Coğrafyası
Kayseri İlçeleri
Kayseri Firma Rehberi
 • Demografik Yapısı
 • İl Yönetimi
 • Kültürü
 • Folkloru
 • Turizmi
 • Ekonomisi
 • Kayseri Fotoğrafları
 • Kayseri Gelenekleri
 • Kayseri Genel Bilgiler
 • Kayseri Spor
 • Kayseri Haritası
 • Kayseri İz Bırakanlar
 • Kayseri Nostalji
 • Kayseri Nüfusu
 • Kayseri Sağlık
 • Tarım Hayvancılık
 • Kayseri Ulaşım
 • Kış Sporları
 • Tuzla Gölü
 • Erciyes Spor
 • Sultan Sazlığı
 • Kayserililik
 • Kayseri de Bir Gün
 • Nöbetçi Eczaneler
 • En Güzel Mekanlar
 • Vefat Edenler
 • Kan Bankası
 • Oyunlar
 • IQ Testi
 • Reklam
 • Egzersiz Hareketleri
 • Rüya Tabirleri
 • Burçlar
 •
Şifalı Bitkiler
 • Gönül Köşesi
 • İsminizin Anlamı
 •
Sinema Salonları
 • Şiirler
 • Foto Galeri
 • İstatistikler
 • Türkülerimiz
 • Sözlük Çeviri
 •
Videolar
 • Edebiyat
 • Tiyatro
 • Konser Konferans
 • Tarihi Yerler
 • Sinema Haberleri
 • Kayseri Sinema Salonları
 • Genel Kültür Maneviyat

 Kayseri Copyright © 2007 - 2023 Kayseri Haberleri Kayseri Firmaları www.kayserikent.com Tüm hakları saklıdır.

Kayserikent.com'un Amacı İnternet üzerinde Kayseri ile ilgili akla gelebilecek her türlü bilgiyi kategorilere ayırarak bilgiye kısa ve çabuk ulaşılmasını sağlamak, Kayseri de ticari, ekonomik, kültürel ve sanatsal alanlarda faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşları bir çatı altında toplamak, günlük taze haberlerle Kayseri dışındaki Kayserilileri Kayseri de olup bitenlerden haberdar etmektir. Kayserikent.com'un Hedefi Kayseri ile ilgili bilgi arayan herkesin ilk aklına gelen kaynak olmaktır. Kayserikent.com, bu amaçla çıktığı yolda hergün daha iyiye ulaşmak için çalışmaktadır. Neden İnternet Reklamcılığı? İnternet, Türkiye ve dünyada iş hayatının kaçınılmaz bir parçası haline gelmiştir. Artık şirketler reklam bütçelerinde internet reklamcılğınada yer ayırmaktadır. Ulaşılan hedef kitle göz önünde bulundurulduğunda internet üzerinden yapılan reklamlar diğer araçlara göre karşılaştırılamayacak kadar ekonomiktir. Geleneksel reklam araçlarından daha etkili ve ölçülebilir olması da internet reklamlarını daha etkili kılmaktadır. Neden İnternet Reklamcılığında Kayserikent.com ? Genel internet siteleri elbette daha fazla sayıda kullanıcıya hizmet vermekte, ziyaretçi sayıları günde yüzbinleri bulmaktadır. Ancak siteleri ziyaret eden kullanıcıların sizin firmanızın ürün ve hizmetleri ile ilgili olma olasılıkları düşünüldüğünde reklam için harcanan paranın çok küçük bir bölümünün amaca uygun ziyaretçiye ulaştığı görülmektedir. Kayserikent.com da reklam Kayserililere doğrudan ulaşabileceğiniz en etkili araçtır. Hedef Kitlenize Kayserikent.com İle Ulaşın! Kayseri'nin en büyük şehir portalı Kayserikent.com, her ay 120.000 Kayseriliye 800.000 sayfa gösteriyor. Kayserililerin internetteki buluşma noktası Kayserikent.com, internetteki tanıtım ihtiyacınızı fazlası ile karşılamaya hazır profesyonel bir sitedir. Reklamlarınız, ayda ortalama 5000 - 10.000 basılan sektörel dergilere oranla çok daha fazla kişiye daha uygun fiyatla ulaşacaktır.

Bu site en iyi IE 5.0 üstü tarayıcılar ve 1024x768 ekran çözünürlüğü ile görüntülenir.

Web Tasarım  Kent Media

Popüler Sayfa Etiketleri

kayseri haberleri  kayseri firma rehberi  kayseri emlak  kayseri nöbetçi eczane  kayseri iz bırakanlar  kayseri katalog  kayseri sektör  kayseri mobilya  Mobilya Kayseri  Kayseri Mobilya İmalat  KAYSERİ  kayseri resim foto  Kayseri Resimleri   kayseri'de spor  kayserispor  kayseri spor   kayseri erciyes spor  Erciyes Spor   KAYSERİ HABERLER   kayseri haber  kayseri haberi  kayseri haberleri   kayseri kent haberler  Kayseri Emlak  Kayseri Gazete  Kayseri Gazeteleri  Kayseri tv  Kayseri Develi  Kayseri Yemekleri  Kayseri  yerden ısıtma  www.hakenerji.com.tr  www.yerdenisitma.com.tr www.yerdenisitma.org


Kayseri Kent Portalı haberler firmalar ve aradığınız herşey burada. Kayseri güncel haberler ve son dakika haberleri