Kayseri Haberleri , Kayseri Firmaları ve Tüm Bilgiler.
 
ANASAYFAKAYSERİFİRMA REHBERİSERİ İLANLAR EĞLENCE KÜLTÜR & SANAT SPOR HABER ARŞİVİ RESMİ REKLAMLARKÜNYE
Anne & Çocuk & Bebek   |   Bilim Teknik   |   Finans   |   Sağlık   |   İş & Eğitim   |   Hava & Yol   |   Resimler   |   İstatistiklerimiz   |   Reklam   |   İletişim

Önemli Linkler
Kayseri Kent Portalı > Kayseri Firma Rehberi / Yerden Isıtma Mı Petek Mi?
Yerden Isıtma Mı Petek Mi?

Yerden Isıtma Mı Petek Mi?

Evlerde standart olarak doğalgaz yakıt kullanımı göz önünde bulundurulması ile birlikte ısıtma sistemi tercihleri açısından son yıllarda yerden ısıtma sistemleri ve petekli kalorifer sistemleri sıklıkla karşılaştırılmaktadır. Aslında sadece ev sahipleri değil işletme sahipleri tarafından da bu ısıtma sistemleri kullanılırken, temel karşılaştırma faktörleri arasında tasarruf, konfor ve kalite gibi noktalar bulunmaktadır.

Bir ev veya işyeri sahibi olarak yerden ısıtma mı petek mi sorusunun cevabını bulabilmeniz için her iki sistemin avantaj ve dezavantajlarını göz önüne almanız gerekecektir. Bu nedenle sizin için hazırladığımız bu içerikte aradığınız soruların cevaplarını vermek için detaylı bir inceleme sağladık.

Petekli Kalorifer Sistemi Nedir?

Petekli kalorifer sistemi; doğalgaz yakıt sistemi baz alındığında, kombinin doğalgaz yakıtını kullanmasıyla ısıttığı suyu sirkülasyon hattıyla peteklere ulaştırdığı sistemdir. Bu sistemde evin her odası, mutfağı, banyosu ve antresi gibi noktalarda bağlanmış peteklere ulaşan sıcak su ısısını petek içerisinden dışarıya doğru yansıtır.

Petekli Kalorifer Sistemi Avantajları Nelerdir?

Çok eski bir yere sahip olarak çok uzun yıllardır Türkiye'de kullanımı görülen petekli sistemde elbette ki ısınma açısından belirli avantajlar bulunabilir. Örneğin, bu sistemde kullanıcı suyun sıcaklık ayarını yani ortama gelecek ısının ayarını kendi belirleyebilir. Kalorifer petekleri yapı içerisinde odalarda, ofislerde, antre, koridor ve banyo gibi her bölümde bulunabilir.

Petekli sistemde kombi üzerinden ısı ayarı yapılması ile birlikte bu ısı ayarı her odaya yansır. İstenmeyen odunlarda petek kapatma sistemi ile ya da petek üzerinde kullanılan termostatik vanalar ile ısı ayarlamaları gerçekleştirilebilir. Petekli kalorifer sisteminde dışarıdan kolaylıkla müdahale ile tesisat temizliği yapılabilir ve kaçak problemleri direkt olarak gözle görülebilir.

Petekli Sistemin Dezavantajları Nelerdir?

Petekli kalorifer sistemlerinin kullanımında özellikle dezavantajlar daha fazla göze batan bir yere sahiptir. Çünkü bu sistemin kullanıldığı yapılarda ister yaşam ister çalışma alanı olsun alan içerisinde petekler önemli bir yer kapladığından dolayı dekorasyon için sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Dekorasyon istenildiği şekilde yapılsa dahi petekler nedeniyle kötü bir görüntü ortaya çıkabilmektedir.

Petekli kalorifer sistemlerinde uzun süre boyunca petek içerisinde ve tesisatta dolaşan su ısınma ve soğuma işlemleri sonucunda bir süre sonra çamur halini almaya başlar. Bu çamurlaşmış su, petek ve tesisat içerisinde bir süre sonra tıkanma ortaya çıkarır ve ısıtma sistemi çalışma veriminde düşüş ortaya koyabilir. Bu nedenle petekli kalorifer sistemlerinde her zaman aynı verimi alabilmek için 1-2 yılda bir tüm tesisatın temizliğini yaptırmak gerekir.

Yerden Isıtma Sistemi Nedir?

Yerden ısıtma sistemi, çok uzun yıllardır İzmir, İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde uygulanan ve giderek Anadolu'ya yayılan bir yapıyla önemli markalar üzerinden verilen bir hizmettir. Bu hizmette özellikle hem yerli hem yabancı markaların sunduğu ürünler ile zemin ısıtma tesisatları döşenirken, tesisat için her zaman yüksek konfor ve kalite özellikleri göz önünde bulundurulmaktadır.

Yerden ısıtma sistemi özel bir ısıtma mekanizması oluşturarak yine kaynak açısından doğalgaz yakıtını kullanan kombiyi baz almaktadır. Kombi tarafından ısıtma gerçekleştirilen sıcak su, yerden ısıtma sisteminin giriş noktası olan sabit değer ayar seti ve buradan kollektöre ulaşır. Kollektör üzerindeki debi ayarlı bağlantı noktalarıyla bu sıcak suyu istenilen basınç ve sıcaklık değerinde yapı içerisindeki zemin su borusu tesisatına yönlendirir.

Yerden ısıtma sistemi; bu çalışma mantığı içerisinde sıcak su kaynağı üzerinden aldığı sıcak suyu zeminde döşenmiş olan boru tesisatları içerisinde dolaştırarak, zeminden yukarıya ısıtma oluşturan mekanizmadır. Bu mekanizma bir sirkülasyon ile birlikte suyun dolaşması ve soğuduktan sonra sisteme dönerek sürekli bir şekilde sıcak suyu revize etmesi mantığı ile çalışmaktadır.

Yerden Isıtma Sistemi Avantajları Nelerdir?

Evlerde, işyerlerinde ve hatta çok büyük ölçülerde alışveriş merkezleri, hastaneler, okullar, stadyumlar ve karayolları gibi noktalarda kullanım imkanı sağlayan yerden ısıtma sistemi birçok önemli avantaj sunmaktadır. Temel olarak ev hayatı açısından düşünüldüğünde yerden ısıtma sistemi bilhassa çocuklu aileler açısından çok önemli avantajlara sahip olmaktadır.

Çocukların özellikle küçük yaşta sürekli bir şekilde oyun ve hareket çağında bulunduğu dönemlerde evin kış mevsiminde iyi bir ısıtmaya sahip olması gerekir. Evlerde her ne kadar parke kaplaması, her odada halılar ve iyi bir yalıtım bulunsa da ısıtmanın doğru noktadan doğru şekilde uygulanması çok daha önemlidir. İşte bu noktada yerden ısıtma sistemleri ısının zeminden yukarıya doğru ulaşmasıyla bilhassa çocukların çok hareketli olduğu evlerde onların ısınma anlamında korumalı hale gelmesine yardımcı olur.

Yerden ısıtma sisteminde zeminden yükselen ısı sayesinde ısı evin içerisine daha homojen bir şekilde dağılır. Ev içerisinde bastığınız her noktada sıcak bir zemin bulunurken, koridor veya mutfak gibi alanlarda da hem zemin sıcak olacak hem kış mevsiminde çok daha rahat bir yapı elde edilecektir.

Isıtma sistemlerindeki en önemli karşılaştırma faktörlerinden biri olan yakıt tasarrufu açısından bakıldığında da metrekareye bağlı olarak yerden ısıtma sistemleri takriben %10 civarında bir doğalgaz tasarrufu sağlayabilir. Bununla birlikte daha düşük tasarruf elde edebilmek için yerden ısıtma sistemlerinde akıllı kontrol otomasyonu her odanın ya da bölümün farklı ısılarda çalışmasını sağlayarak daha ekonomik sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Dekoratif açıdan düşünüldüğünde ise petekli sistemlerde karşılaşılan yapıya göre yerden ısıtma sistemleri gözle görülür bir tesisat ve ısıtma ekipmanı görüntü kirliliği ortaya çıkarmaktadır. Örneğin, oturma odanızda kalorifer petekleri ile karşılaşmak zorunda kalmadığınız için dekorasyonu çok daha rahat bir şekilde sağlayabilirsiniz. Zeminden ısıtma olduğu için çok fazla halı kullanmadan evinizi dekore edebilirsiniz.

Yerden ısıtma sistemi kullanıldığında peteklerde ortaya çıkan is ve duvarlardaki kirlilik problemleri ortadan kalkmış olacaktır. Yani özellikle kullanım sağlanan yapılarda duvarlarda görülen lekeler ve istenmeyen görüntüler ortadan kalkarken, daha temiz bir yapıyla boya gibi ihtiyaçlar giderek azalacaktır.

En önemli avantajlardan biri olarak yerden ısıtma sistemlerinde petekli kaloriferlerde olduğu gibi birkaç yılda bir tekrarlanması gereken tesisat temizliği ihtiyacı bulunmamaktadır. Çünkü yerden ısıtma sistemlerinde pex-a boru kullanımı görüldüğü için bu borular özel oksijen bariyerli yapılarıyla içlerinde küflenme, yosunlaşma ve çamurlaşma gibi sorunlar oluşturmaz.

Yerden Isıtma Sisteminin Dezavantajları Nelerdir?

Yerden ısıtma sistemi ile ilgili bugün dillerde olan belirli dezavantajlarından bahsetme gibi bir durum elbette bulunacaktır. Bazı noktalarda bu sistemin geç ısındığı ve ısınma süresinin saatler aldığı ifade edilebilir. Fakat yine bu sistem petekli sistemde olduğu gibi kombi üzerinden aldığı sıcak su kaynağını kullandığı için istenilen sıcaklık ayarlaması ile ısıtma sağlandıktan sonra istenilen ortalama sıcaklık değerleri kolaylıkla elde edilebilir.

Petekli kalorifer sistemlerinin bilindiği üzere çok soğuk şehirlerde 24 saat çalışması ihtiyacı bulunmaktadır. Buna karşılık olarak yerden ısıtma sistemlerinde de yine 24 saat çalışma ihtiyacı ortaya çıkabilir. Bu durumda da bazı noktalarda ifade edilen yerden ısıtma sistemlerinin asla kapatılmaması gerektiği gibi bir olumsuz durumdan bahsedilmesi mümkün olmayacaktır.

Yerden Isıtma Petek Karşılaştırması

Görüldüğü üzere sisteminin tanımı, avantajları ve dezavantajları göz önünde bulundurulduğunda yerden ısıtma ve petek sistemi benzer ısıtma yapılarına sahip olsa da özellikle dekorasyon, temizlik ve tasarruf açısından birbirinden önemli derecede farklılıklar göstermektedir. Yerden ısıtma sistemleri günümüzde estetik yapıları, akıllı otomasyon sayesinde daha kolay kontrol edilmeleri ve daha uzun ömürlü bir yapı sağlamaları gibi avantajlar ile her zaman kullanışlı ve avantajlı olarak görülmektedir.

Günümüzde özellikle apartman dairelerinde dış cephe yalıtımı bulunduğu koşulda ve müstakil dairelerde ise iyi bir yalıtım gerçekleştirildiğinde zemin ısıtma sistemleri çok avantajlı bir yapı oluşturmaktadır. Daha az enerji kullanması, sağlıklı ısıtma oluşturması, fiziki açıdan konforlu bir ısıtmaya ortaya çıkarması ve daha geç soğuma oluşturması gibi avantajlar ile zemin ısıtma sistemleri giderek daha fazla tercih edilmektedir.

 0216 999 44 94

www.hakenerji.com.trYerden IsıtmaYerden Isıtma Mı Petek Mi

Sayfayi öner
Yorum Ekle
Yorumlar(0)
Oluşturma 23 Nisan 2022 Cumartesi 17:02
Hit1069

 

Firma Tanıtımı
Enerji Tasarruflu Yerden Isıtma Sistemleri
Hem konforlu bir ortam sağlamak hem de soğuk algınlığı gibi sağlık problemlerinden korunmak için etkili bir ısıtma sistemine ihtiyaç duyarız. Bu noktada, son yıllarda popülerliği artan yerden ısıtma sistemleri öne çıkmaktadır.
Evde Hasta Bakıcı Alya Danışmanlık İzmir Hasta Bakıcı
Evde hasta bakıcı ve İzmir hasta bakıcı olarakta hizmet veren firmamız İzmir ve çevresinde deneyimli ve uzman ekiple çalışmaktadır. Diğer ev çalışanları temini konusunda profesyonel hizmet sunan firmadır.
Taziye Çadırı İmalatçısı Kayseri Emek Çadır
Taziye çadırı, yakınlarını kaybeden ailelerin taziye için gelen misafirlerini ağırlamalarına imkan tanıyan özel bir mekandır. Kapalı bir alan sunarak her mevsimde pratik bir çözüm sağlar.
3D Yazıcı Pla Filament Matersan Ender 3D
3D yazıcılar, dijital tasarımları katman katman fiziksel nesnelere dönüştüren harika cihazlardır. Bu teknoloji, endüstriyel üretimden kişisel kullanıma kadar geniş bir uygulama alanına sahiptir. 3D yazıcı, birçok endüstride kullanılmaktadır. PLA filament, polilaktik asit kısaltmasıdır ve doğal kaynaklardan elde edilen bir biyoplastiktir. Bu özellikleri sayesinde çevre dostu bir malzeme olarak öne çıkar. 3D baskıda sıklıkla kullanılan bir filament çeşidi olup, genellikle makul bir fiyatla temin edilebilir.
Basketbol Potası Fiyatları Parmosan Basketbol Potası
Basketbol, dünyanın en popüler sporlarından biridir. Bu spor, hem profesyonel hem de amatör düzeyde oynanmaktadır. Basketbol oynamak için gerekli ekipmanlardan biri de basketbol potasıdır basketbol potası fiyatları, potanın özelliklerine ve kullanım alanına göre değişmektedir.
Modelka Çelik Kapı Fabrikası Ucuz Çelik Kapı Fiyatları Yangın Kapısı
Yangının yayılmasını önleyen kapılar yangın kapısı olarak Modelka tarafından tasarlanmıştır. Güvenli bir çelik kapı fabrikası seçimi önemlidir. Yangın kapısı fiyatları, boyut, malzeme kalitesi ve özelliklere bağlı olarak değişebilir. Güvenliğinizi düşünerek doğru yangın kapısını seçmek önemlidir. Modelka gibi güvenilir firmaları tercih edin.
Kayseri Spor Salonu İyc Spor Merkezi
Kayseri spor salonu İyc spor merkezi, bu alanda kendini kanıtlamış ve spor yapmayı sevenlerin ilk tercihi haline gelmiştir. Spor salonumuz, modern ekipmanları ve uzman antrenörleriyle sizlere en iyi spor deneyimini sunuyor.
Yerden Isıtma Çok Yakar Mı?
Yerden ısıtma mı petek mi daha avantajlıdır? Gibi sıkça sorulan sorular, merak edilen ve araştırılan konular arasındadır. yerden ısıtma sistemleri petekli sistemlere göre %44 daha az yakıt harcar ve yaklaşık %30 oranında tasarruf sağlamaktadır.
Kamelya Fiyatları Parmosan Kamelya İmalatı
Gölgelik ve oturma alanı sağlayan kamelyalar, hem estetik hem de işlevsel açıdan oldukça faydalıdır. Kamelya fiyatları, ürünün malzemesine, boyutuna, tasarımına ve işçiliğine göre değişiklik gösterir.
Kayseri Avukat Guga Hukuk Bürosu Kayseri Boşanma Avukatı ve Ceza Avukatı
Guga Hukuk bürosu olarak Kayseri ve çevre illerde kayseri avukat, boşanma avukatı, ceza avukatı, icra avukatı, icra avukatı, tazminat hukuku avukatı, trafik kazası avukatı ve miras hukuku avukatı olarak sizlere en iyi hizmeti vermekteyiz.
Kayseri Yüzme Havuzu İyc Spor Merkezi
Kayseri yüzme havuzu, modern yaşamın yoğun temposundan uzaklaşmanın en mükemmel yollarından biridir. Kayseri yüzme hizmetimiz, bu özel deneyimi sizlere sunuyor.
Kutu Harf Kayseri Reklam Tabela Umay Reklam
Kutu harfler, çeşitli alanlarda kullanılabilirler. kutu harf üreticisi Umay Reklam uygulama alanları İşletme tabelalarında, fuar ve etkinliklerde, iç mekan dekorasyonunda sıklıkla görebiliriz.

 

Hak Enerji Yerden Isıtma
Kayseri Haberler | Kayseri | Anne & Çocuk & Bebek | Bilim Teknik | Finans | Sağlık | İş & Eğitim | Hava & Yol | Resimler  | İstatistiklerimiz | Reklam  | İletişim

 

 

Kayseri Emlak
Kayseri Otomobil
Eleman İlanları
İş İlanları
Diğer İlanlar
• Elektronik
Kayseri Tarihi
Kayseri Coğrafyası
Kayseri İlçeleri
Kayseri Firma Rehberi
 • Demografik Yapısı
 • İl Yönetimi
 • Kültürü
 • Folkloru
 • Turizmi
 • Ekonomisi
 • Kayseri Fotoğrafları
 • Kayseri Gelenekleri
 • Kayseri Genel Bilgiler
 • Kayseri Spor
 • Kayseri Haritası
 • Kayseri İz Bırakanlar
 • Kayseri Nostalji
 • Kayseri Nüfusu
 • Kayseri Sağlık
 • Tarım Hayvancılık
 • Kayseri Ulaşım
 • Kış Sporları
 • Tuzla Gölü
 • Erciyes Spor
 • Sultan Sazlığı
 • Kayserililik
 • Kayseri de Bir Gün
 • Nöbetçi Eczaneler
 • En Güzel Mekanlar
 • Vefat Edenler
 • Kan Bankası
 • Oyunlar
 • IQ Testi
 • Reklam
 • Egzersiz Hareketleri
 • Rüya Tabirleri
 • Burçlar
 •
Şifalı Bitkiler
 • Gönül Köşesi
 • İsminizin Anlamı
 •
Sinema Salonları
 • Şiirler
 • Foto Galeri
 • İstatistikler
 • Türkülerimiz
 • Sözlük Çeviri
 •
Videolar
 • Edebiyat
 • Tiyatro
 • Konser Konferans
 • Tarihi Yerler
 • Sinema Haberleri
 • Kayseri Sinema Salonları
 • Genel Kültür Maneviyat

 Kayseri Copyright © 2007 - 2024 Kayseri Haberleri Kayseri Firmaları www.kayserikent.com Tüm hakları saklıdır.

Kayserikent.com'un Amacı İnternet üzerinde Kayseri ile ilgili akla gelebilecek her türlü bilgiyi kategorilere ayırarak bilgiye kısa ve çabuk ulaşılmasını sağlamak, Kayseri de ticari, ekonomik, kültürel ve sanatsal alanlarda faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşları bir çatı altında toplamak, günlük taze haberlerle Kayseri dışındaki Kayserilileri Kayseri de olup bitenlerden haberdar etmektir. Kayserikent.com'un Hedefi Kayseri ile ilgili bilgi arayan herkesin ilk aklına gelen kaynak olmaktır. Kayserikent.com, bu amaçla çıktığı yolda hergün daha iyiye ulaşmak için çalışmaktadır. Neden İnternet Reklamcılığı? İnternet, Türkiye ve dünyada iş hayatının kaçınılmaz bir parçası haline gelmiştir. Artık şirketler reklam bütçelerinde internet reklamcılğınada yer ayırmaktadır. Ulaşılan hedef kitle göz önünde bulundurulduğunda internet üzerinden yapılan reklamlar diğer araçlara göre karşılaştırılamayacak kadar ekonomiktir. Geleneksel reklam araçlarından daha etkili ve ölçülebilir olması da internet reklamlarını daha etkili kılmaktadır. Neden İnternet Reklamcılığında Kayserikent.com ? Genel internet siteleri elbette daha fazla sayıda kullanıcıya hizmet vermekte, ziyaretçi sayıları günde yüzbinleri bulmaktadır. Ancak siteleri ziyaret eden kullanıcıların sizin firmanızın ürün ve hizmetleri ile ilgili olma olasılıkları düşünüldüğünde reklam için harcanan paranın çok küçük bir bölümünün amaca uygun ziyaretçiye ulaştığı görülmektedir. Kayserikent.com da reklam Kayserililere doğrudan ulaşabileceğiniz en etkili araçtır. Hedef Kitlenize Kayserikent.com İle Ulaşın! Kayseri'nin en büyük şehir portalı Kayserikent.com, her ay 120.000 Kayseriliye 800.000 sayfa gösteriyor. Kayserililerin internetteki buluşma noktası Kayserikent.com, internetteki tanıtım ihtiyacınızı fazlası ile karşılamaya hazır profesyonel bir sitedir. Reklamlarınız, ayda ortalama 5000 - 10.000 basılan sektörel dergilere oranla çok daha fazla kişiye daha uygun fiyatla ulaşacaktır.

Bu site en iyi IE 5.0 üstü tarayıcılar ve 1024x768 ekran çözünürlüğü ile görüntülenir.

Web Tasarım  Kent Media

Popüler Sayfa Etiketleri

kayseri haberleri  kayseri firma rehberi  kayseri emlak  kayseri nöbetçi eczane  kayseri iz bırakanlar  kayseri katalog  kayseri sektör  kayseri mobilya  Mobilya Kayseri  Kayseri Mobilya İmalat  KAYSERİ  kayseri resim foto  Kayseri Resimleri   kayseri'de spor  kayserispor  kayseri spor   kayseri erciyes spor  Erciyes Spor   KAYSERİ HABERLER   kayseri haber  kayseri haberi  kayseri haberleri   kayseri kent haberler  Kayseri Emlak  Kayseri Gazete  Kayseri Gazeteleri  Kayseri tv  Kayseri Develi  Kayseri Yemekleri  Kayseri yerden ısıtma www.hakenerji.com.tr www.yerdenisitma.com.tr www.yerdenisitma.org


Kayseri Kent Portalı haberler firmalar ve aradığınız herşey burada. Kayseri güncel haberler ve son dakika haberleri