Kayseri Haberleri , Kayseri Firmaları ve Tüm Bilgiler.
 
ANASAYFAKAYSERİFİRMA REHBERİSERİ İLANLAR EĞLENCE KÜLTÜR & SANAT SPOR HABER ARŞİVİ RESMİ REKLAMLARKÜNYE
Anne & Çocuk & Bebek   |   Bilim Teknik   |   Finans   |   Sağlık   |   İş & Eğitim   |   Hava & Yol   |   Resimler   |   İstatistiklerimiz   |   Reklam   |   İletişim

Önemli Linkler
Kayseri Kent Portalı > Kategoriler > BİLİM TEKNİK / Türkiye'nin Bilim ve Teknolojide Görünürlüğü Artıyor
Türkiye'nin Bilim ve Teknolojide Görünürlüğü Artıyor


TÜBİTAK Başkanı Mandal, "Ülkemizin geçmişte geldiğimiz zaman görünürlüğü daha sınırlıydı. Ama şu an gerçekten Türkiye'nin artık görünürlüğü özellikle bilim ve teknolojideki yapmış olduğu ve yapacaklarının potansiyeli ile hem ağırlanış yöntemimiz hem de işbirlikleri, niyet beyanları bizi gerçekten memnun ediyor." dedi.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Brüksel temasları ve Türkiye'nin EUREKA dönem başkanlığı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Yeni işbirlikleri geliştirmek için fırsatlar oluşturmaya çalıştıklarını belirten Mandal, Brüksel'e geliş amaçlarının Avrupa'daki özellikle önemli sanayi kuruluşlarının Ar-Ge ve teknoloji tabanlı işbirliklerini geliştirmek üzere 1985'te kurulan bir yapı olan EUREKA dönem başkanlığının 3'üncü defa Türkiye'ye geçecek olması olduğunu söyledi.

Mandal, Brüksel'de akademisyenlerin birlikte iş yaptıkları ve Türkiye'nin ilk 3'te yer aldığı COST adlı Avrupa'nın bilim ve teknolojik işbirliği organizasyonlarıyla bir araya geldiklerine işaret ederek, mevcut durumu değerlendirdiklerini ve gelecek için birlikte neler yapılabileceğini görüştüklerini anlattı.

AB Komisyonunda da önemli temaslarda bulunduklarına dikkati çeken Mandal, Komisyonun araştırma ve inovasyon yetkilileriyle görüştüklerini kaydetti.

Mandal, "Türkiye'nin mevcut durumunu değerlendirdik. Gerçekten Türkiye özellikle 2019 yılından itibaren Avrupa'da Ufuk Avrupa programı kapsamında kendi programlarını Avrupa'nın programlarıyla çok iyi biçimde ilişkilendirdi." dedi.

TÜBİTAK Başkanı, AB Komisyonunun Türkiye'nin bu başarısını açık biçimde gördüğünü, takdir ettiğini ve başka ülkelere örnek gösterdiğini söyledi.

Türkiye'de AB ile yüksek düzeyli işbirliği toplantısı yapılacak

Brüksel'de Kasım 2022'de bilim ve araştırma alanında yüksek düzeyli işbirliği toplantısı gerçekleştirildiğini anımsatan Mandal, "Bunun devamını konuştuk. Bu yıl kasım ayında yüksek düzeyli işbirliği toplantısının ikincisi Türkiye'de gerçekleşecek." diye konuştu.

Mandal, NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Zeki Levent Gümrükçü ile de bir görüşme gerçekleştirdiğine dikkati çekerek, NATO'da geçmişte güvenliğin en önemli unsur olduğunu, ancak bunun yanında güvenliğin tetikleyicisi noktasında günümüzde teknoloji ve teknoloji tabanlı işbirlikleri bulunduğunu dile getirdi.

NATO'daki temaslarında özellikle müttefik ülkeler arasında teknolojiyi merkeze alan işbirliklerini değerlendirdiklerini ifade eden Mandal, EUREKA dönem başkanlığının Türkiye’ye geçmesiyle ilgili de bir etkinliğe katıldığını anlattı.

Bilim ve teknolojide görünürlük artıyor

Mandal, "Gerçekten ülkemizin geçmişte geldiğimiz zaman görünürlüğü daha sınırlıydı. Ama şu an gerçekten Türkiye'nin artık görünürlüğü özellikle bilim ve teknolojideki yapmış olduğu ve yapacaklarının potansiyeli ile birlikte hem ağırlanış yöntemimiz hem de işbirlikleri, niyet beyanları bizi gerçekten memnun ediyor. Biz de bunu daha fazla fırsata dönüştürmeye çalışıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

EUREKA'nın esasen Avrupa'nın özellikle gelecekte sanayinin yenilik ve inovasyon boyutunun gelişimi için başlatılmış bir işbirliği platformu olduğunu bildiren Mandal, Türkiye'nin EUREKA'nın 19 kurucu ortağı arasında yer aldığını, üye sayısının 47 ülkeye çıktığını kaydetti.

"Türkiye oy birliğiyle EUREKA dönem başkanı seçildi"

Mandal, Türkiye'nin 1998-1999 ile 2012-2013 yıllarında da EUREKA dönem başkanı olduğunu hatırlatarak, "Burada dönem başkanlığı sırayla dönen bir şey değil. Aday oluyorsunuz. Türkiye memnuniyetle ifade ediyorum ki oy birliğiyle EUREKA dönem başkanı seçildi. Bu da ülkemizin bu anlamdaki bilinirliği ve görünürlüğü ile potansiyeli anlamında oldukça kıymetli." dedi.

Türkiye'nin EUREKA dönem başkanlığının resmen 1 Temmuz'da başlayacağını belirten Mandal, başkanlığın 1 yıl süreceğini ifade etti.

"Bu dönem içerinde 4 önceliğimiz olacak"

Mandal, "Bu dönem içerisinde 4 önceliğimiz olacak. Yeşil ve dijital ikiz dönüşüm. İklim değişikliğinin oluşturmuş olduğu etkilerin nasıl birlikte üstesinden başarıyla geliriz. Birincil önceliğimiz bu." şeklinde bilgi verdi.

İkinci önceliğin EUREKA'nın daha fazla genişleme potansiyeli olduğuna dikkati çeken Mandal, Türkiye'nin Batı Balkanlarla dost olduğunu, bölgenin bu sürece daha aktif dahil edilmesi gerektiğini söyledi.

Mandal, EUREKA'nın elindeki verileri ve projeleri daha da kıymetlendirebileceğini, kurumun yönetişim yapısının daha etkin ve verimli hale gelebileceğini dile getirdi.

Türkiye'nin EUREKA dönem başkanlığı temasının "geleceğin güçlüklerine bilim ve teknolojiyle birlikte köprüler inşa etmek" olduğunu söyleyen Mandal, dönem başkanlığı sürecinin sekretarya ve operasyonunun TÜBİTAK tarafından gerçekleştirileceğini belirtti.

Mandal, önümüzdeki dönemde çok sayıda komite toplantısı yapılacağına dikkati çekerek, "Büyük bir inovasyon kongresi Haziran 2024'te Türkiye'de gerçekleştirilecek." şeklindeki bilgiyi paylaştı.

EUREKA hakkında

EUREKA, Avrupa ülkelerindeki sanayi ve araştırma kuruluşlarının dünya pazarlarındaki rekabet gücünü artıracak ileri teknoloji, ürün, süreç ve hizmetlerin araştırılması ve geliştirilmesini, ülkeler arasında ortak projeler oluşturulmasını ve yürütülmesini teşvik etmek için kurulan önemli bir uluslararası işbirliği platformu olarak biliniyor.

Türkiye'nin de içinde bulunduğu 18 Avrupa ülkesi ve Avrupa Birliği Komisyonunca 1985'te kurulan EUREKA'nın üye sayısı, ağın etki ve işlevselliğinin artması ve zaman içinde Kanada, Güney Kore, Güney Afrika ve Singapur gibi Avrupa dışından ülkelerin de dahil olmasıyla 45'in üzerine çıktı.

Daha önce Türkiye, 1998-1999 ve 2012-2013 yıllarında olmak üzere iki dönem EUREKA dönem başkanlığı görevini yürütmüştü.

Kuruluşundan bu yana EUREKA'da aktif bir şekilde faaliyet gösteren Türkiye, 2008-2021 döneminde Türk ortaklı 959 proje önerisiyle en fazla proje ortaklığı kuran 11'inci ülke oldu. Söz konusu projeler TÜBİTAK tarafından değerlendiriliyor, finanse ediliyor ve izleniyor.

Türkiye, EUREKA'da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan görevlendirmeyle "EUREKA Ülke Üst Düzey Temsilciliği" pozisyonuyla temsil ediliyor.

(Editör: Murat Şimşek)

Sayfayi öner
Yorum Ekle
Yorumlar(0)
Oluşturma 17 Ekim 2023 Salı 11:43

 

Firma Tanıtımı
Eşya Depolama MyDepo İstanbul Eşya Depolama Avrupa Yakası
Evinizde veya ofisinizde yer mi açmak istiyorsunuz? İstanbul genelinde profesyonel eşya depolama hizmetleri sunan MyDepo, tüm ihtiyaçlarınıza uygun çözümler sunuyor. İstanbul eşya depolama ve Anadolu yakası eşya depolama hizmetleri sayesinde, yer kazanır ve eşyalarınızın güvenli bir ortamda korunmasını sağlarsınız.
Enerji Tasarruflu Yerden Isıtma Sistemleri
Hem konforlu bir ortam sağlamak hem de soğuk algınlığı gibi sağlık problemlerinden korunmak için etkili bir ısıtma sistemine ihtiyaç duyarız. Bu noktada, son yıllarda popülerliği artan yerden ısıtma sistemleri öne çıkmaktadır.
Evde Hasta Bakıcı Alya Danışmanlık İzmir Hasta Bakıcı
Evde hasta bakıcı ve İzmir hasta bakıcı olarakta hizmet veren firmamız İzmir ve çevresinde deneyimli ve uzman ekiple çalışmaktadır. Diğer ev çalışanları temini konusunda profesyonel hizmet sunan firmadır.
Taziye Çadırı İmalatçısı Kayseri Emek Çadır
Taziye çadırı, yakınlarını kaybeden ailelerin taziye için gelen misafirlerini ağırlamalarına imkan tanıyan özel bir mekandır. Kapalı bir alan sunarak her mevsimde pratik bir çözüm sağlar.
3D Yazıcı Pla Filament Matersan 3D Tarayıcı
3D yazıcılar, dijital tasarımları katman katman fiziksel nesnelere dönüştüren harika cihazlardır. Bu teknoloji, endüstriyel üretimden kişisel kullanıma kadar geniş bir uygulama alanına sahiptir. 3D yazıcı, birçok endüstride kullanılmaktadır. PLA filament, polilaktik asit kısaltmasıdır ve doğal kaynaklardan elde edilen bir biyoplastiktir. Bu özellikleri sayesinde çevre dostu bir malzeme olarak öne çıkar. 3D baskıda sıklıkla kullanılan bir filament çeşidi olup, genellikle makul bir fiyatla temin edilebilir.
Basketbol Potası Fiyatları Parmosan Basketbol Potası
Basketbol, dünyanın en popüler sporlarından biridir. Bu spor, hem profesyonel hem de amatör düzeyde oynanmaktadır. Basketbol oynamak için gerekli ekipmanlardan biri de basketbol potasıdır basketbol potası fiyatları, potanın özelliklerine ve kullanım alanına göre değişmektedir.
Modelka Çelik Kapı Fabrikası Ucuz Çelik Kapı Fiyatları Yangın Kapısı
Yangının yayılmasını önleyen kapılar yangın kapısı olarak Modelka tarafından tasarlanmıştır. Güvenli bir çelik kapı fabrikası seçimi önemlidir. Yangın kapısı fiyatları, boyut, malzeme kalitesi ve özelliklere bağlı olarak değişebilir. Güvenliğinizi düşünerek doğru yangın kapısını seçmek önemlidir. Modelka gibi güvenilir firmaları tercih edin.
Kayseri Spor Salonu İyc Spor Merkezi
Kayseri spor salonu İyc spor merkezi, bu alanda kendini kanıtlamış ve spor yapmayı sevenlerin ilk tercihi haline gelmiştir. Spor salonumuz, modern ekipmanları ve uzman antrenörleriyle sizlere en iyi spor deneyimini sunuyor.
Yerden Isıtma Çok Yakar Mı?
Yerden ısıtma mı petek mi daha avantajlıdır? Gibi sıkça sorulan sorular, merak edilen ve araştırılan konular arasındadır. yerden ısıtma sistemleri petekli sistemlere göre %44 daha az yakıt harcar ve yaklaşık %30 oranında tasarruf sağlamaktadır.
Kamelya Fiyatları Parmosan Kamelya İmalatı
Gölgelik ve oturma alanı sağlayan kamelyalar, hem estetik hem de işlevsel açıdan oldukça faydalıdır. Kamelya fiyatları, ürünün malzemesine, boyutuna, tasarımına ve işçiliğine göre değişiklik gösterir.
Kayseri Avukat Guga Hukuk Bürosu Kayseri Boşanma Avukatı ve Ceza Avukatı
Guga Hukuk bürosu olarak Kayseri ve çevre illerde kayseri avukat, boşanma avukatı, ceza avukatı, icra avukatı, icra avukatı, tazminat hukuku avukatı, trafik kazası avukatı ve miras hukuku avukatı olarak sizlere en iyi hizmeti vermekteyiz.
Kayseri Yüzme Havuzu İyc Spor Merkezi
Kayseri yüzme havuzu, modern yaşamın yoğun temposundan uzaklaşmanın en mükemmel yollarından biridir. Kayseri yüzme hizmetimiz, bu özel deneyimi sizlere sunuyor.

 

Hak Enerji Yerden Isıtma
Kayseri Haberler | Kayseri | Anne & Çocuk & Bebek | Bilim Teknik | Finans | Sağlık | İş & Eğitim | Hava & Yol | Resimler  | İstatistiklerimiz | Reklam  | İletişim

 

 

Kayseri Emlak
Kayseri Otomobil
Eleman İlanları
İş İlanları
Diğer İlanlar
• Elektronik
Kayseri Tarihi
Kayseri Coğrafyası
Kayseri İlçeleri
Kayseri Firma Rehberi
 • Demografik Yapısı
 • İl Yönetimi
 • Kültürü
 • Folkloru
 • Turizmi
 • Ekonomisi
 • Kayseri Fotoğrafları
 • Kayseri Gelenekleri
 • Kayseri Genel Bilgiler
 • Kayseri Spor
 • Kayseri Haritası
 • Kayseri İz Bırakanlar
 • Kayseri Nostalji
 • Kayseri Nüfusu
 • Kayseri Sağlık
 • Tarım Hayvancılık
 • Kayseri Ulaşım
 • Kış Sporları
 • Tuzla Gölü
 • Erciyes Spor
 • Sultan Sazlığı
 • Kayserililik
 • Kayseri de Bir Gün
 • Nöbetçi Eczaneler
 • En Güzel Mekanlar
 • Vefat Edenler
 • Kan Bankası
 • Oyunlar
 • IQ Testi
 • Reklam
 • Egzersiz Hareketleri
 • Rüya Tabirleri
 • Burçlar
 •
Şifalı Bitkiler
 • Gönül Köşesi
 • İsminizin Anlamı
 •
Sinema Salonları
 • Şiirler
 • Foto Galeri
 • İstatistikler
 • Türkülerimiz
 • Sözlük Çeviri
 •
Videolar
 • Edebiyat
 • Tiyatro
 • Konser Konferans
 • Tarihi Yerler
 • Sinema Haberleri
 • Kayseri Sinema Salonları
 • Genel Kültür Maneviyat

 Kayseri Copyright © 2007 - 2024 Kayseri Haberleri Kayseri Firmaları www.kayserikent.com Tüm hakları saklıdır.

Kayserikent.com'un Amacı İnternet üzerinde Kayseri ile ilgili akla gelebilecek her türlü bilgiyi kategorilere ayırarak bilgiye kısa ve çabuk ulaşılmasını sağlamak, Kayseri de ticari, ekonomik, kültürel ve sanatsal alanlarda faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşları bir çatı altında toplamak, günlük taze haberlerle Kayseri dışındaki Kayserilileri Kayseri de olup bitenlerden haberdar etmektir. Kayserikent.com'un Hedefi Kayseri ile ilgili bilgi arayan herkesin ilk aklına gelen kaynak olmaktır. Kayserikent.com, bu amaçla çıktığı yolda hergün daha iyiye ulaşmak için çalışmaktadır. Neden İnternet Reklamcılığı? İnternet, Türkiye ve dünyada iş hayatının kaçınılmaz bir parçası haline gelmiştir. Artık şirketler reklam bütçelerinde internet reklamcılğınada yer ayırmaktadır. Ulaşılan hedef kitle göz önünde bulundurulduğunda internet üzerinden yapılan reklamlar diğer araçlara göre karşılaştırılamayacak kadar ekonomiktir. Geleneksel reklam araçlarından daha etkili ve ölçülebilir olması da internet reklamlarını daha etkili kılmaktadır. Neden İnternet Reklamcılığında Kayserikent.com ? Genel internet siteleri elbette daha fazla sayıda kullanıcıya hizmet vermekte, ziyaretçi sayıları günde yüzbinleri bulmaktadır. Ancak siteleri ziyaret eden kullanıcıların sizin firmanızın ürün ve hizmetleri ile ilgili olma olasılıkları düşünüldüğünde reklam için harcanan paranın çok küçük bir bölümünün amaca uygun ziyaretçiye ulaştığı görülmektedir. Kayserikent.com da reklam Kayserililere doğrudan ulaşabileceğiniz en etkili araçtır. Hedef Kitlenize Kayserikent.com İle Ulaşın! Kayseri'nin en büyük şehir portalı Kayserikent.com, her ay 120.000 Kayseriliye 800.000 sayfa gösteriyor. Kayserililerin internetteki buluşma noktası Kayserikent.com, internetteki tanıtım ihtiyacınızı fazlası ile karşılamaya hazır profesyonel bir sitedir. Reklamlarınız, ayda ortalama 5000 - 10.000 basılan sektörel dergilere oranla çok daha fazla kişiye daha uygun fiyatla ulaşacaktır.

Bu site en iyi IE 5.0 üstü tarayıcılar ve 1024x768 ekran çözünürlüğü ile görüntülenir.

Web Tasarım  Kent Media

Popüler Sayfa Etiketleri

kayseri haberleri  kayseri firma rehberi  kayseri emlak  kayseri nöbetçi eczane  kayseri iz bırakanlar  kayseri katalog  kayseri sektör  kayseri mobilya  Mobilya Kayseri  Kayseri Mobilya İmalat  KAYSERİ  kayseri resim foto  Kayseri Resimleri   kayseri'de spor  kayserispor  kayseri spor   kayseri erciyes spor  Erciyes Spor   KAYSERİ HABERLER   kayseri haber  kayseri haberi  kayseri haberleri   kayseri kent haberler  Kayseri Emlak  Kayseri Gazete  Kayseri Gazeteleri  Kayseri tv  Kayseri Develi  Kayseri Yemekleri  Kayseri yerden ısıtma www.hakenerji.com.tr www.yerdenisitma.com.tr www.yerdenisitma.org


Kayseri Kent Portalı haberler firmalar ve aradığınız herşey burada. Kayseri güncel haberler ve son dakika haberleri