Kayseri Haberleri , Kayseri Firmaları ve Tüm Bilgiler.
 
ANASAYFAKAYSERİFİRMA REHBERİSERİ İLANLAR EĞLENCE KÜLTÜR & SANAT SPOR HABER ARŞİVİ RESMİ REKLAMLARKÜNYE
Anne & Çocuk & Bebek   |   Bilim Teknik   |   Finans   |   Sağlık   |   İş & Eğitim   |   Hava & Yol   |   Resimler   |   İstatistiklerimiz   |   Reklam   |   İletişim

menu 1
Kültür - Sanat
Önemli Linkler
Kayseri Kent Portalı > Kayseri Kültür Sanat / DİLENCİYE PARA VERMEK CAİZ Mİ?
DİLENCİYE PARA VERMEK CAİZ Mİ?
'İnsanların merhamet duygularını kazanca çeviren dilencilere para vermek caiz mi?' sorusuna Hayrettin Karaman ve Mehmet Paksu cevap verdi.

Ankara'da zabıtanın dilencilere yönelik operasyonları sırasında 85 yaşındaki bir kadının üzerinden 13 bin 150 TL para, 7 burma bilezik, 17 cumhuriyet altını çıktı. Yaşlı kadın paraların sergilenmesi için alınması üzerine gözyaşı döktü. (Cihan/Mustafa Altıntaş)'İnsanların merhamet duygularını kazanca çeviren dilencilere para vermek caiz mi?' sorusunu Moralhaber.net'ten Dursun Kabaktepe konunun uzmanlarına sordu. Konuyla ilgili sorualara Hayrettin Karaman ve Mehmet Paksu cevap verdi.

Dilenciler; günümüzün en çok konuşulan sorunlarından biri. İnsanların merhamet duygularına sığınarak bu işi kazanç haline getirerek, 'Allah rızası…' için diyip, el açarak kendilerine acındırıyorlar. Dikkat ettiğinizde kimileri köşe başlarında, kimileri vur-kaç taktiği ile hastalık numarası ile karşınıza çıkıyor. Tabii ki birde bu işin kazanç faktörü var. Onları da televizyonların haber bültenlerinden veya gazetelerden öğreniyoruz.

' Zabıta ekiplerince yapılan dilenci operasyonunda…' diye başlayan cümlelerden sonra üzerinden milyonlar çıkan, evi, arabası olan, dilendiği para ile döviz alan, bankada yüklü miktarda hesabı olanlar vb… Ya da tek ayağı yokmuş gibi numara yapıp arabaların arasında dilenen ve kameraları görünce de telaşa kapılarak küfürler eden, oto yolda yürürken bir anda yere yığılarak 'gelen var mı?' diye etrafına bakanlar mı istersiniz? Var da var. Bu ve buna benzer örnekleri çoğalmak münkün.

YÜZYILLARDIR DEVAM EDEN HASTALIK: DİLENCİLİK

Tabii ki, dilencilik sadece günümüzün sorunu değildi. Bu yüzyıllardan beri devam eden bir hastalıktı bu durum. Bizde 'Dilencilere para vermek caiz mi?' sorunu İslâm Hukuku Profesörü ve Yeni Şafak gazetesi yazarı Hayrettin Karaman'a, Moral FM programcısı ve Bugün gazetesi yazarı Mehmet Paksu'ya sorduk. 'Sabah Namazına Nasıl Kalkılır?' kitabının yazarı Cemil Tokpınar'da başından geçen ilginç bir anısını anlattı.

PEYGAMBER EFENDİMİZ DİLENCİLİĞİ YASAKLADI

İslâm Hukuku Profesörü Hayrettin Karaman Peygamberimiz (SAV)'in dilenciliği yasakladığını söyledi. Hayrettin Karaman, Peygamber Efendimizin insanların ihtiyacı olduğu halde istememeyi alışkanlık haline getirmesi gerektiğini kaydederek 'Elinin emeği ile yaşamayı tavsiye ettiğini' belirtti. 'Dilencilere para vermek, Peygamberimizin yasağını da ihlal etmektir' ifadesini kullanan Karaman, 'O yüzden para verilmemelidir' diye konuştu.

HERKES ÖNCE KENDİ ÇEVRESİNE YARDIM ETMELİ

Dilenciliğin özendirilmemesi için insanların üzerine düşen görevleri yerine getrimesi gerektiğini kaydeden Hayrettin Karaman şu örneği verdi: İhtiyacı olan kişiler tespit edilmeli. Hatta ona da hacet bırakılmadan herkes önce kendi akrabalarından, çevresinden ve komşularından ihtiyacı olanları tespit ederek yardımda bulunmalıdır. Herkes bunu yaparsa 'Ben nereden bileceğim kimin fakir olduğunu!' gibi bir bahanede ortadan kalkmış olur.

TOPLUMUN ŞİFA BULMAZ YARASI

İlahiyatçı yazar Mehmet Paksu 'Dilencilik toplumun şifa bulmaz bir yarasıdır.' ifadesini kullanarak Peygaber Efendimizin hayatından bir örnek verdi : Bir gün Resulullah'ın (a.s.m.) huzurunda Ensardan birisi gelerek birşey ister. Efendimiz ona sorar 'Evinde bir şey var mı?'

'Evet, yâ Resulallah, bir çulumuz bir de su kabumız var' Bunun üzerine Efendimiz çul ve su kabını getirmesini ister. O kişi alır ve gitirir. Resul-i Ekrem çulla su kabını eline alır, orada olanlara göstererek, 'Şu iki eşyayı satın alacak kimse var mı?' diye sorar. Sonra sahibe arasında bir kişi bunları satın alınır. Bunun üzerine Resullah o kişiye 'Bu paranın bir dirhemi ile yiyecek al, diğer kısmı ile balta al, bana gel.' der. Gelen kişi tavsiyelere uyar ve Efendimiz in yanına gelir. O'da kendi eliyle o baltaya sap takar ve 'Al bunu, git odun kes, topla, sat. Seni on beş gün görmeyeceğim' diyerek o kişi çalışmaya sevk eder. O adam gider, odun keser, toplar, satar. Resulullahın huzuruna geldiğinde on beş dirhem kazanmıştır. Bir kısmı ile giyecek, bir kısmı ile de yiyecek almıştır. Resulullah bunun üzerine şöyle buyurmuştur: 'Dilencilik yüzünden siyah bir nokta olarak Kıyamet gününde gelmektense şu hâlin ondan daha hayırlıdır.'

DİLENMEK ÜÇ KİŞİYE CAİZDİR

Mehmet Paksu, Peygamber Efendimizin hadislerinden bir örnek daha verek şunları söyledi: 'Dilenmek ancak şu üç kişiye caizdir: (1) Toprağa yapıştıran fakirliğe uğrayana (son derece fakir düşene), (2) altından kalkamayacak derecede borç altına girene, (3) para bulmak için kan parası yüklenen kimseye.' Başka bir rivâyette ise dördüncü bir şart getirilir: 'Çok acı veren müzmin bir hastalığa kapılan kimse ihtiyacı kadar isteyebilir.'

DUHA SURESİ'NDEKİ AYETİN ANLAMI

Paksu, Duhâ Sûresinde geçen 'Birşey isteyeni geri çevirip azarlama' mealindeki âyetin farklı olduğunu kaydederek 'Buradaki esas murad, ilmî bir mesele soranı, birşey öğrenmek isteyeni geri çevirmemektir. Yoksa her isteyeni boş çevirmemek şeklinde anlaşılmamalıdır. Çünkü bu takdirde dilenciliğe yol açılmış olur.' dedi.

BİR DİLENCİNİN OYUNU

'Sabah Namanına Nasıl Kalkılır' kitabının yazarı Cemil Tokpınar ise başından geçen ilginç bir anısını anlattı:

"Birgün Vakıf Gureba Hastanesi'nin önünden geçiyordum. Yanında bir erkek çocuğu olan kadın bana yaklaşarak 'Param kalmadı. Bursa'ya gideceğim. Bana bir yadım eder misiniz?' dedi. Bende 'Üzerimde pazla para yok, şunu alın.' dediğimde parayı beğenmedi. Sonra aynı gün Muratpaşa Camii'sine akşam namazına gidiyordum. Bir de baktım ki (!) aynı kadın bu sefer yanına bir kız çocuğu alıp 'Edirne'ye gidecek param kalmadı. Ne olur bana yardım edin!' diye dileniyor. Yanına gittim Dedim ki; 'Hani Bursa'ya gidecektin. Ne oldu şimdi Edirne'ye gitmek için para topluyorsun?' O zaman, o da 'Ne yapayım. 5 tane yetimim var. Onun için para topluyorum.' cevabını verdi. Ben de, 'neden yalan söylediğini' sorunca sustu."

 

 

Sayfayi öner
Yorum Ekle
Yorumlar(0)
Oluşturma 25 Ağustos 2009 Salı 14:24

 

Firma Tanıtımı
Enerji Tasarruflu Yerden Isıtma Sistemleri
Hem konforlu bir ortam sağlamak hem de soğuk algınlığı gibi sağlık problemlerinden korunmak için etkili bir ısıtma sistemine ihtiyaç duyarız. Bu noktada, son yıllarda popülerliği artan yerden ısıtma sistemleri öne çıkmaktadır.
Evde Hasta Bakıcı Alya Danışmanlık İzmir Hasta Bakıcı
Evde hasta bakıcı ve İzmir hasta bakıcı olarakta hizmet veren firmamız İzmir ve çevresinde deneyimli ve uzman ekiple çalışmaktadır. Diğer ev çalışanları temini konusunda profesyonel hizmet sunan firmadır.
Taziye Çadırı İmalatçısı Kayseri Emek Çadır
Taziye çadırı, yakınlarını kaybeden ailelerin taziye için gelen misafirlerini ağırlamalarına imkan tanıyan özel bir mekandır. Kapalı bir alan sunarak her mevsimde pratik bir çözüm sağlar.
3D Yazıcı Pla Filament Matersan Ender 3D
3D yazıcılar, dijital tasarımları katman katman fiziksel nesnelere dönüştüren harika cihazlardır. Bu teknoloji, endüstriyel üretimden kişisel kullanıma kadar geniş bir uygulama alanına sahiptir. 3D yazıcı, birçok endüstride kullanılmaktadır. PLA filament, polilaktik asit kısaltmasıdır ve doğal kaynaklardan elde edilen bir biyoplastiktir. Bu özellikleri sayesinde çevre dostu bir malzeme olarak öne çıkar. 3D baskıda sıklıkla kullanılan bir filament çeşidi olup, genellikle makul bir fiyatla temin edilebilir.
Basketbol Potası Fiyatları Parmosan Basketbol Potası
Basketbol, dünyanın en popüler sporlarından biridir. Bu spor, hem profesyonel hem de amatör düzeyde oynanmaktadır. Basketbol oynamak için gerekli ekipmanlardan biri de basketbol potasıdır basketbol potası fiyatları, potanın özelliklerine ve kullanım alanına göre değişmektedir.
Modelka Çelik Kapı Fabrikası Ucuz Çelik Kapı Fiyatları Yangın Kapısı
Yangının yayılmasını önleyen kapılar yangın kapısı olarak Modelka tarafından tasarlanmıştır. Güvenli bir çelik kapı fabrikası seçimi önemlidir. Yangın kapısı fiyatları, boyut, malzeme kalitesi ve özelliklere bağlı olarak değişebilir. Güvenliğinizi düşünerek doğru yangın kapısını seçmek önemlidir. Modelka gibi güvenilir firmaları tercih edin.
Kayseri Spor Salonu İyc Spor Merkezi
Kayseri spor salonu İyc spor merkezi, bu alanda kendini kanıtlamış ve spor yapmayı sevenlerin ilk tercihi haline gelmiştir. Spor salonumuz, modern ekipmanları ve uzman antrenörleriyle sizlere en iyi spor deneyimini sunuyor.
Yerden Isıtma Çok Yakar Mı?
Yerden ısıtma mı petek mi daha avantajlıdır? Gibi sıkça sorulan sorular, merak edilen ve araştırılan konular arasındadır. yerden ısıtma sistemleri petekli sistemlere göre %44 daha az yakıt harcar ve yaklaşık %30 oranında tasarruf sağlamaktadır.
Kamelya Fiyatları Parmosan Kamelya İmalatı
Gölgelik ve oturma alanı sağlayan kamelyalar, hem estetik hem de işlevsel açıdan oldukça faydalıdır. Kamelya fiyatları, ürünün malzemesine, boyutuna, tasarımına ve işçiliğine göre değişiklik gösterir.
Kayseri Avukat Guga Hukuk Bürosu Kayseri Boşanma Avukatı ve Ceza Avukatı
Guga Hukuk bürosu olarak Kayseri ve çevre illerde kayseri avukat, boşanma avukatı, ceza avukatı, icra avukatı, icra avukatı, tazminat hukuku avukatı, trafik kazası avukatı ve miras hukuku avukatı olarak sizlere en iyi hizmeti vermekteyiz.
Kayseri Yüzme Havuzu İyc Spor Merkezi
Kayseri yüzme havuzu, modern yaşamın yoğun temposundan uzaklaşmanın en mükemmel yollarından biridir. Kayseri yüzme hizmetimiz, bu özel deneyimi sizlere sunuyor.
Kutu Harf Kayseri Reklam Tabela Umay Reklam
Kutu harfler, çeşitli alanlarda kullanılabilirler. kutu harf üreticisi Umay Reklam uygulama alanları İşletme tabelalarında, fuar ve etkinliklerde, iç mekan dekorasyonunda sıklıkla görebiliriz.

 

Hak Enerji Yerden Isıtma
Kayseri Haberler | Kayseri | Anne & Çocuk & Bebek | Bilim Teknik | Finans | Sağlık | İş & Eğitim | Hava & Yol | Resimler  | İstatistiklerimiz | Reklam  | İletişim

 

 

Kayseri Emlak
Kayseri Otomobil
Eleman İlanları
İş İlanları
Diğer İlanlar
• Elektronik
Kayseri Tarihi
Kayseri Coğrafyası
Kayseri İlçeleri
Kayseri Firma Rehberi
 • Demografik Yapısı
 • İl Yönetimi
 • Kültürü
 • Folkloru
 • Turizmi
 • Ekonomisi
 • Kayseri Fotoğrafları
 • Kayseri Gelenekleri
 • Kayseri Genel Bilgiler
 • Kayseri Spor
 • Kayseri Haritası
 • Kayseri İz Bırakanlar
 • Kayseri Nostalji
 • Kayseri Nüfusu
 • Kayseri Sağlık
 • Tarım Hayvancılık
 • Kayseri Ulaşım
 • Kış Sporları
 • Tuzla Gölü
 • Erciyes Spor
 • Sultan Sazlığı
 • Kayserililik
 • Kayseri de Bir Gün
 • Nöbetçi Eczaneler
 • En Güzel Mekanlar
 • Vefat Edenler
 • Kan Bankası
 • Oyunlar
 • IQ Testi
 • Reklam
 • Egzersiz Hareketleri
 • Rüya Tabirleri
 • Burçlar
 •
Şifalı Bitkiler
 • Gönül Köşesi
 • İsminizin Anlamı
 •
Sinema Salonları
 • Şiirler
 • Foto Galeri
 • İstatistikler
 • Türkülerimiz
 • Sözlük Çeviri
 •
Videolar
 • Edebiyat
 • Tiyatro
 • Konser Konferans
 • Tarihi Yerler
 • Sinema Haberleri
 • Kayseri Sinema Salonları
 • Genel Kültür Maneviyat

 Kayseri Copyright © 2007 - 2024 Kayseri Haberleri Kayseri Firmaları www.kayserikent.com Tüm hakları saklıdır.

Kayserikent.com'un Amacı İnternet üzerinde Kayseri ile ilgili akla gelebilecek her türlü bilgiyi kategorilere ayırarak bilgiye kısa ve çabuk ulaşılmasını sağlamak, Kayseri de ticari, ekonomik, kültürel ve sanatsal alanlarda faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşları bir çatı altında toplamak, günlük taze haberlerle Kayseri dışındaki Kayserilileri Kayseri de olup bitenlerden haberdar etmektir. Kayserikent.com'un Hedefi Kayseri ile ilgili bilgi arayan herkesin ilk aklına gelen kaynak olmaktır. Kayserikent.com, bu amaçla çıktığı yolda hergün daha iyiye ulaşmak için çalışmaktadır. Neden İnternet Reklamcılığı? İnternet, Türkiye ve dünyada iş hayatının kaçınılmaz bir parçası haline gelmiştir. Artık şirketler reklam bütçelerinde internet reklamcılğınada yer ayırmaktadır. Ulaşılan hedef kitle göz önünde bulundurulduğunda internet üzerinden yapılan reklamlar diğer araçlara göre karşılaştırılamayacak kadar ekonomiktir. Geleneksel reklam araçlarından daha etkili ve ölçülebilir olması da internet reklamlarını daha etkili kılmaktadır. Neden İnternet Reklamcılığında Kayserikent.com ? Genel internet siteleri elbette daha fazla sayıda kullanıcıya hizmet vermekte, ziyaretçi sayıları günde yüzbinleri bulmaktadır. Ancak siteleri ziyaret eden kullanıcıların sizin firmanızın ürün ve hizmetleri ile ilgili olma olasılıkları düşünüldüğünde reklam için harcanan paranın çok küçük bir bölümünün amaca uygun ziyaretçiye ulaştığı görülmektedir. Kayserikent.com da reklam Kayserililere doğrudan ulaşabileceğiniz en etkili araçtır. Hedef Kitlenize Kayserikent.com İle Ulaşın! Kayseri'nin en büyük şehir portalı Kayserikent.com, her ay 120.000 Kayseriliye 800.000 sayfa gösteriyor. Kayserililerin internetteki buluşma noktası Kayserikent.com, internetteki tanıtım ihtiyacınızı fazlası ile karşılamaya hazır profesyonel bir sitedir. Reklamlarınız, ayda ortalama 5000 - 10.000 basılan sektörel dergilere oranla çok daha fazla kişiye daha uygun fiyatla ulaşacaktır.

Bu site en iyi IE 5.0 üstü tarayıcılar ve 1024x768 ekran çözünürlüğü ile görüntülenir.

Web Tasarım  Kent Media

Popüler Sayfa Etiketleri

kayseri haberleri  kayseri firma rehberi  kayseri emlak  kayseri nöbetçi eczane  kayseri iz bırakanlar  kayseri katalog  kayseri sektör  kayseri mobilya  Mobilya Kayseri  Kayseri Mobilya İmalat  KAYSERİ  kayseri resim foto  Kayseri Resimleri   kayseri'de spor  kayserispor  kayseri spor   kayseri erciyes spor  Erciyes Spor   KAYSERİ HABERLER   kayseri haber  kayseri haberi  kayseri haberleri   kayseri kent haberler  Kayseri Emlak  Kayseri Gazete  Kayseri Gazeteleri  Kayseri tv  Kayseri Develi  Kayseri Yemekleri  Kayseri yerden ısıtma www.hakenerji.com.tr www.yerdenisitma.com.tr www.yerdenisitma.org


Kayseri Kent Portalı haberler firmalar ve aradığınız herşey burada. Kayseri güncel haberler ve son dakika haberleri