Kayseri Haberleri , Kayseri Firmaları ve Tüm Bilgiler.
 
ANASAYFAKAYSERİFİRMA REHBERİSERİ İLANLAR EĞLENCE KÜLTÜR & SANAT SPOR HABER ARŞİVİ RESMİ REKLAMLARKÜNYE
Anne & Çocuk & Bebek   |   Bilim Teknik   |   Finans   |   Sağlık   |   İş & Eğitim   |   Hava & Yol   |   Resimler   |   İstatistiklerimiz   |   Reklam   |   İletişim

Önemli Linkler
Kayseri Kent Portalı > Kayseri Kültür Sanat / (ÖZEL HABER) BİR BAŞBAKANIN PETROL GEZİSİ
(ÖZEL HABER) BİR BAŞBAKANIN PETROL GEZİSİ

Türkiye'nin ilk petrol keşfinin yapıldığı Raman Dağı'ndaki ilk petrol kuyusunu görmek ve bilgi almak için yola çıkan dönemin Başbakanı Dr. Refik Saydam'ın petrol sahasına 6 günde ulaşabildiği ortaya çıktı.

İHA muhabirinin araştırmasına göre, Başbakan Dr. Refik Saydam'ın 1940 yılında Raman Dağı'nda petrol bulunması ile ilgili yaptığı ziyaretle ilgili belgeler, o dönemde bir başbakanın ulaşımda yaşadığı sıkıntıları gözler önüne serdi. Trenle yolculuk yapan Saydam'ın karayolunda kullanacağı otomobilleri de yine trenle yanında götürdüğü ortaya çıkarken, yolculuğunda trende yattığı belirlendi.

Bugün Batman ili sınırları içinde kalan Raman Dağı'nda 20 Nisan 1940 tarihinde 1 numaralı kuyuda petrol bulunduğu yönünde bilgiler gelmesi üzerine dönemin Başbakanı Saydam, 25 Nisan 1940 tarihinde Ankara'dan trenle Diyarbakır'a gitmek üzere hareket etti. Başbakan Saydam, hareket etmeden önce Diyarbakır Birinci Umumi Müfettişliği'ne, "Bu akşam Ankara'dan hareket ettim. 27 Nisan 1940 Cumartesi sabahı saat 6'da Diyarbakır'a varmaya uğraşacağım. Beşiri kazasına derhal hareket edebilmek için icap eden
tedbirlerin alınmasını rica ederim. Yanımızda iki kapalı otomobil vardır. Trenle Bismil'e kadar gitme imkanı olursa otomobil seyahati için daha kolaylık görülür mü? Cevapları yolda bekliyorum" yazılı bir telgraf gönderdi.

Trenle Kayseri'ye gelen Başbakan Dr. Refik Saydam'a Kayseri istasyonunda Diyarbakır Birinci Umumi Müfettiş Abiden Özmen'den gelen telgraf ulaştırıldı. Ancak telgraf Başbakan Saydam'ın Diyarbakır programında değişiklik yapmasına neden oldu. Diyarbakır Birinci Umumi Müfettiş Abiden Özmen'den gelen telgraf şu şekildeydi:
"Bugün Diyarbakır'a teşrif etmek üzere hareket ve bilahare Erzincan'a doğru seyahat başvurulacağını haber aldık. Sayın Başvekilimizin bölgeyi şereflendirecekleri haberi hepimize sevinç verdi. Şimdi Ankara Radyosu ise Diyarbakır'a yapılacak seyahatin petrol sahasına kadar uzanacağını söyledi. İşin büyük önemine nazaran Sayın Başvekilimizin petrol sahasının tetkiklerini arzu ve azimlerini takdir ediyorum. Yalnız 2 günden beri hafif surette devam eden yağmurun bugün çok şiddet kesbederek tabii kara
yollarından tekerlekli vesaitin hareketini inkıta uğratmış olduğundan sayılı kış günlerinden olan cuma ve cumartesimizi atlatıp da 2 gün kadar hava açmadıkça petrol sahasına gitmeğe imkan hasıl olmayacaktır. Eğer Diyarbakır seyahat programının sonuna bırakılırsa belki petrol sahasına gitmek imkanı elde edilecektir."

"ŞİDDETLİ YAĞMUR VAR, OTOMOBİL İLE SEYAHAT İMKANI YOK"
Kayseri'den Sivas'a geçen Başbakan Dr. Refik Saydam, Erzurum ve Malatya istikametine giden trenlerin yol ayrımı olan Çetinkaya İstasyonu'nda 26 Nisan günü Cumhurbaşkanlığı Umumi Katipliği'ne gönderdiği telgrafta, program değişikliğini bildirerek, "Ankara'dan hareket ettikten sonra Üçüncü Umumi Müfettiş ile yaptığım muhaberede Diyarbakır mıntıkasında şiddetli yağmurdan dolayı otomobil ile seyahat imkanı olmayacağı bildirilmiştir. Buna nazaran evvele Divriği Madenleri'ni görerek, ardından cumartesi günü
Malatya Bez Fabrikası'nı ziyaret edeceğim" bilgisini verdi. Başbakan Dr. Saydam, program değişikliğini aynı şekilde Başvekalet Müsteşarı Vehbi Demirel'e de bildirerek, "26-27 gecesini Divrik'te (Divriği'de), 27 günü öğleden sonrayı Malatya'da, 28 Nisan Pazar akşamına kadar Ergani ve Guleman'da kalarak, 29 Nisan sabahı Diyarbakır'da bulunacağım" şeklindeki bilgileri verdi.

Başbakan Saydam, Malatya Valiliği'ne de telgraf çekerek, merasim ve teşrifat istemediğini bildirdi. Saydam, Çetinkaya Tren İstasyonu'ndan trenle Divriği'ye hareket etti. Divriği'de geceleyen Saydam, Cürek bölgesine giderek Divriği demir madeni sahasında inceleme yaptı.

"HAVALAR AÇIK DEVAM EDERSE YOLLAR BİRAZ KURUR"
Dr. Saydam, 27 Nisan günü trenle geldiği Malatya'da Sümerbank Bez Fabrikası ile Malatya Tütün Fabrikası'nda inceleme yaptıktan sonra yine trenle Elazığ'a geçti. Ancak Başbakan Saydam'a Diyarbakır'dan Diyarbakır Birinci Umumi Müfettiş Abiden Özmen'den gönderilen telgrafta, "Yağmurlar dün akşam dinmiştir. Bugün hava sabahleyin çok açık idi. Öğle üzeri bulutlandı. Fakat henüz yağmur yok. Petrol işletmesinin Diyarbakır ajanı dün sabah saat 10'da kamyon ile ve yarımcıları adamlarıyla petrol sahasından hareket
etmiş, ancak bugün saat 1.5'da (13.30) yani 15 buçuk saatlik bir seyahatten sonra Diyarbakır'a gelebilmişlerdir. Batman suyu taşkıncadır. İki kayığı vardır. Su taşkın olduğuna göre, otomobilleri geçirecek kayıkların bir taraftan diğer cihete gidip gelmeleri 40-50 dakikalık iş oluyor. Petrol arama mütehassısı Cevat Eyüp, bugün Diyarbakır Valisi ile telgraf hattı vasıtasıyla görüşerek sayın büyüklerimizin petrol sahası seyahatini salı günü yapmalarının muvafık olacağını söylemiştir. Havalar açık devam ederse
yollar biraz kurur, yoldaki sular çekilir. Salıya seyahat muvafık olur. Esasen seyahate icap eden vesaitin tertip ve tanzimi için Diyarbakır'ı teşrif buyurduğu gün Diyarbakır'da bir gün ikamet buyururlarsa, ertesi gün hareket olunursa çok isabet edilmiş olur" şeklinde bilgiler verildi.

"YAĞMUR SÜRÜYOR, ÇAYLAR YÜKSELDİ, PETROL SAHASINA GİDEMİYORUM"
Geceyi geçirdiği Elazığ'da Pertek Köprüsü'nde ve hastanelerde inceleme yapan Başbakan Dr. Saydam, geçtiği Gezin'de geceledikten sonra Maden ilçesine ve ardından Guleman'a geçerek incelemelerde bulundu. Ergani'den Diyarbakır Birinci Umumi Müfettişliği'ne telgraf çeken Başbakan Dr. Saydam, "Hiçbir şekilde merasim ve teşrifat istemiyorum. Geceyi trende geçireceğim" emrini verdi.

Geceyi trende geçiren Başbakan Dr. Saydam, yağmurlu havadan dolayı petrol sahasına gidemeyeceğini Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'ye telgrafla şu şekilde bildirdi:
"Sabahtan beri devam eden sağanak halindeki yağmurların neticesi olarak çaylar yükselmiş ve bugün için geçilmesini imkansız hale koymuştur. Hava bulutludur. Bugün icap eden ziyaretleri yapmak için Diyarbakır'da kalıp, hava ve yol vaziyetini takip edeceğim."

BAŞBAKAN'DAN İNÖNÜ'YE, "ELLERİNİZDEN ÖPERİM"
Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ise, Başbakan Dr. Refik Saydam'a şu telgrafı gönderdi:
"Mühim maden havzalarını tetkik buyurduğunuz seyahatinizin faydalı olduğuna şüphe yoktur. Biz burada hep iyiyiz. Selam ve muhabbetle."

Başbakan Dr. Refik Saydam, aldığı telgrafa şu şekilde cevap verdi:
"Reisicumhurumuzun yüce katına yüksek iltifatınızı aldım. Arzı şükran ederim. Afiyette ve neşeli olduklarını öğrenmek benim için de bir kuvvet oldu. Tazimle ellerinizden öperim."

6 GÜN SONRA PETROL SAHASINA ULAŞTI
30 Nisan günü vilayeti, belediyeyi, halkevini, hastaneyi, liseyi, tayyare alayını ziyaret ederek incelemelerde bulunan Başbakan Dr. Refik Saydam, geceyi Diyarbakır'da geçirdikten sonra 1 Mayıs günü havanın düzelmesi üzerine saat 05.00'de Bismil'e, ardından da petrol sahasına giderek incelemelerde bulundu. Dr. Saydam, petrol sahasına Ankara'dan trenle getirdiği iki adet otomobille ulaştı. Petrol sahasındaki incelemelerin ardından tekrar Diyarbakır'a geldi. Başbakan Dr. Refik Saydam, Raman Dağı'ndaki
gezisi sonrasında geldiği Diyarbakır'da trene binmeden önce Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'ye şu telgrafı çekti:
"Sondaj mahallini gördüm. Raman Dağı'nda yapılmakta olan sondajın bugünkü vaziyeti mütehassısların kati ifadelerine göre, bir petrol mıntıkasının tezahürüdür. Mıntıkasının arazi teşekkülünün müsait bulunması, bu tezahüre hususi bir kıymet vermektedir. Bunun hududunu ve verimini tespit için daha müteaddit sondajlara ihtiyaç vardır. Bundan sonraki mesaiye mütehassıslarca tespit edilerek program dahilinde devam olunacaktır. Bu hususta icap eden tahsisat Büyük Millet Meclisi'nden istenecektir. Bu gece
Erzincan'a hareket edeceğim."

 

 

 

Sayfayi öner
Yorum Ekle
Yorumlar(0)
Oluşturma 31 Ağustos 2009 Pazartesi 13:31

 

Firma Tanıtımı
Enerji Tasarruflu Yerden Isıtma Sistemleri
Hem konforlu bir ortam sağlamak hem de soğuk algınlığı gibi sağlık problemlerinden korunmak için etkili bir ısıtma sistemine ihtiyaç duyarız. Bu noktada, son yıllarda popülerliği artan yerden ısıtma sistemleri öne çıkmaktadır.
Evde Hasta Bakıcı Alya Danışmanlık İzmir Hasta Bakıcı
Evde hasta bakıcı ve İzmir hasta bakıcı olarakta hizmet veren firmamız İzmir ve çevresinde deneyimli ve uzman ekiple çalışmaktadır. Diğer ev çalışanları temini konusunda profesyonel hizmet sunan firmadır.
Taziye Çadırı İmalatçısı Kayseri Emek Çadır
Taziye çadırı, yakınlarını kaybeden ailelerin taziye için gelen misafirlerini ağırlamalarına imkan tanıyan özel bir mekandır. Kapalı bir alan sunarak her mevsimde pratik bir çözüm sağlar.
3D Yazıcı Pla Filament Matersan Ender 3D
3D yazıcılar, dijital tasarımları katman katman fiziksel nesnelere dönüştüren harika cihazlardır. Bu teknoloji, endüstriyel üretimden kişisel kullanıma kadar geniş bir uygulama alanına sahiptir. 3D yazıcı, birçok endüstride kullanılmaktadır. PLA filament, polilaktik asit kısaltmasıdır ve doğal kaynaklardan elde edilen bir biyoplastiktir. Bu özellikleri sayesinde çevre dostu bir malzeme olarak öne çıkar. 3D baskıda sıklıkla kullanılan bir filament çeşidi olup, genellikle makul bir fiyatla temin edilebilir.
Basketbol Potası Fiyatları Parmosan Basketbol Potası
Basketbol, dünyanın en popüler sporlarından biridir. Bu spor, hem profesyonel hem de amatör düzeyde oynanmaktadır. Basketbol oynamak için gerekli ekipmanlardan biri de basketbol potasıdır basketbol potası fiyatları, potanın özelliklerine ve kullanım alanına göre değişmektedir.
Modelka Çelik Kapı Fabrikası Ucuz Çelik Kapı Fiyatları Yangın Kapısı
Yangının yayılmasını önleyen kapılar yangın kapısı olarak Modelka tarafından tasarlanmıştır. Güvenli bir çelik kapı fabrikası seçimi önemlidir. Yangın kapısı fiyatları, boyut, malzeme kalitesi ve özelliklere bağlı olarak değişebilir. Güvenliğinizi düşünerek doğru yangın kapısını seçmek önemlidir. Modelka gibi güvenilir firmaları tercih edin.
Kayseri Spor Salonu İyc Spor Merkezi
Kayseri spor salonu İyc spor merkezi, bu alanda kendini kanıtlamış ve spor yapmayı sevenlerin ilk tercihi haline gelmiştir. Spor salonumuz, modern ekipmanları ve uzman antrenörleriyle sizlere en iyi spor deneyimini sunuyor.
Yerden Isıtma Çok Yakar Mı?
Yerden ısıtma mı petek mi daha avantajlıdır? Gibi sıkça sorulan sorular, merak edilen ve araştırılan konular arasındadır. yerden ısıtma sistemleri petekli sistemlere göre %44 daha az yakıt harcar ve yaklaşık %30 oranında tasarruf sağlamaktadır.
Kamelya Fiyatları Parmosan Kamelya İmalatı
Gölgelik ve oturma alanı sağlayan kamelyalar, hem estetik hem de işlevsel açıdan oldukça faydalıdır. Kamelya fiyatları, ürünün malzemesine, boyutuna, tasarımına ve işçiliğine göre değişiklik gösterir.
Kayseri Avukat Guga Hukuk Bürosu Kayseri Boşanma Avukatı ve Ceza Avukatı
Guga Hukuk bürosu olarak Kayseri ve çevre illerde kayseri avukat, boşanma avukatı, ceza avukatı, icra avukatı, icra avukatı, tazminat hukuku avukatı, trafik kazası avukatı ve miras hukuku avukatı olarak sizlere en iyi hizmeti vermekteyiz.
Kayseri Yüzme Havuzu İyc Spor Merkezi
Kayseri yüzme havuzu, modern yaşamın yoğun temposundan uzaklaşmanın en mükemmel yollarından biridir. Kayseri yüzme hizmetimiz, bu özel deneyimi sizlere sunuyor.
Kutu Harf Kayseri Reklam Tabela Umay Reklam
Kutu harfler, çeşitli alanlarda kullanılabilirler. kutu harf üreticisi Umay Reklam uygulama alanları İşletme tabelalarında, fuar ve etkinliklerde, iç mekan dekorasyonunda sıklıkla görebiliriz.

 

Hak Enerji Yerden Isıtma
Kayseri Haberler | Kayseri | Anne & Çocuk & Bebek | Bilim Teknik | Finans | Sağlık | İş & Eğitim | Hava & Yol | Resimler  | İstatistiklerimiz | Reklam  | İletişim

 

 

Kayseri Emlak
Kayseri Otomobil
Eleman İlanları
İş İlanları
Diğer İlanlar
• Elektronik
Kayseri Tarihi
Kayseri Coğrafyası
Kayseri İlçeleri
Kayseri Firma Rehberi
 • Demografik Yapısı
 • İl Yönetimi
 • Kültürü
 • Folkloru
 • Turizmi
 • Ekonomisi
 • Kayseri Fotoğrafları
 • Kayseri Gelenekleri
 • Kayseri Genel Bilgiler
 • Kayseri Spor
 • Kayseri Haritası
 • Kayseri İz Bırakanlar
 • Kayseri Nostalji
 • Kayseri Nüfusu
 • Kayseri Sağlık
 • Tarım Hayvancılık
 • Kayseri Ulaşım
 • Kış Sporları
 • Tuzla Gölü
 • Erciyes Spor
 • Sultan Sazlığı
 • Kayserililik
 • Kayseri de Bir Gün
 • Nöbetçi Eczaneler
 • En Güzel Mekanlar
 • Vefat Edenler
 • Kan Bankası
 • Oyunlar
 • IQ Testi
 • Reklam
 • Egzersiz Hareketleri
 • Rüya Tabirleri
 • Burçlar
 •
Şifalı Bitkiler
 • Gönül Köşesi
 • İsminizin Anlamı
 •
Sinema Salonları
 • Şiirler
 • Foto Galeri
 • İstatistikler
 • Türkülerimiz
 • Sözlük Çeviri
 •
Videolar
 • Edebiyat
 • Tiyatro
 • Konser Konferans
 • Tarihi Yerler
 • Sinema Haberleri
 • Kayseri Sinema Salonları
 • Genel Kültür Maneviyat

 Kayseri Copyright © 2007 - 2024 Kayseri Haberleri Kayseri Firmaları www.kayserikent.com Tüm hakları saklıdır.

Kayserikent.com'un Amacı İnternet üzerinde Kayseri ile ilgili akla gelebilecek her türlü bilgiyi kategorilere ayırarak bilgiye kısa ve çabuk ulaşılmasını sağlamak, Kayseri de ticari, ekonomik, kültürel ve sanatsal alanlarda faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşları bir çatı altında toplamak, günlük taze haberlerle Kayseri dışındaki Kayserilileri Kayseri de olup bitenlerden haberdar etmektir. Kayserikent.com'un Hedefi Kayseri ile ilgili bilgi arayan herkesin ilk aklına gelen kaynak olmaktır. Kayserikent.com, bu amaçla çıktığı yolda hergün daha iyiye ulaşmak için çalışmaktadır. Neden İnternet Reklamcılığı? İnternet, Türkiye ve dünyada iş hayatının kaçınılmaz bir parçası haline gelmiştir. Artık şirketler reklam bütçelerinde internet reklamcılğınada yer ayırmaktadır. Ulaşılan hedef kitle göz önünde bulundurulduğunda internet üzerinden yapılan reklamlar diğer araçlara göre karşılaştırılamayacak kadar ekonomiktir. Geleneksel reklam araçlarından daha etkili ve ölçülebilir olması da internet reklamlarını daha etkili kılmaktadır. Neden İnternet Reklamcılığında Kayserikent.com ? Genel internet siteleri elbette daha fazla sayıda kullanıcıya hizmet vermekte, ziyaretçi sayıları günde yüzbinleri bulmaktadır. Ancak siteleri ziyaret eden kullanıcıların sizin firmanızın ürün ve hizmetleri ile ilgili olma olasılıkları düşünüldüğünde reklam için harcanan paranın çok küçük bir bölümünün amaca uygun ziyaretçiye ulaştığı görülmektedir. Kayserikent.com da reklam Kayserililere doğrudan ulaşabileceğiniz en etkili araçtır. Hedef Kitlenize Kayserikent.com İle Ulaşın! Kayseri'nin en büyük şehir portalı Kayserikent.com, her ay 120.000 Kayseriliye 800.000 sayfa gösteriyor. Kayserililerin internetteki buluşma noktası Kayserikent.com, internetteki tanıtım ihtiyacınızı fazlası ile karşılamaya hazır profesyonel bir sitedir. Reklamlarınız, ayda ortalama 5000 - 10.000 basılan sektörel dergilere oranla çok daha fazla kişiye daha uygun fiyatla ulaşacaktır.

Bu site en iyi IE 5.0 üstü tarayıcılar ve 1024x768 ekran çözünürlüğü ile görüntülenir.

Web Tasarım  Kent Media

Popüler Sayfa Etiketleri

kayseri haberleri  kayseri firma rehberi  kayseri emlak  kayseri nöbetçi eczane  kayseri iz bırakanlar  kayseri katalog  kayseri sektör  kayseri mobilya  Mobilya Kayseri  Kayseri Mobilya İmalat  KAYSERİ  kayseri resim foto  Kayseri Resimleri   kayseri'de spor  kayserispor  kayseri spor   kayseri erciyes spor  Erciyes Spor   KAYSERİ HABERLER   kayseri haber  kayseri haberi  kayseri haberleri   kayseri kent haberler  Kayseri Emlak  Kayseri Gazete  Kayseri Gazeteleri  Kayseri tv  Kayseri Develi  Kayseri Yemekleri  Kayseri yerden ısıtma www.hakenerji.com.tr www.yerdenisitma.com.tr www.yerdenisitma.org


Kayseri Kent Portalı haberler firmalar ve aradığınız herşey burada. Kayseri güncel haberler ve son dakika haberleri