Kayseri Haberleri , Kayseri Firmaları ve Tüm Bilgiler.
 
ANASAYFAKAYSERİFİRMA REHBERİSERİ İLANLAR EĞLENCE KÜLTÜR & SANAT SPOR HABER ARŞİVİ RESMİ REKLAMLARKÜNYE
Anne & Çocuk & Bebek   |   Bilim Teknik   |   Finans   |   Sağlık   |   İş & Eğitim   |   Hava & Yol   |   Resimler   |   İstatistiklerimiz   |   Reklam   |   İletişim

Önemli Linkler
Kayseri Kent Portalı > Kayseri Kültür Sanat / 'TÜRKİYELİ MÜSLÜMANLAR İÇİN DUA EDİYORUZ'
'TÜRKİYELİ MÜSLÜMANLAR İÇİN DUA EDİYORUZ'
Avrupa’nın en az Müslüman nüfusa sahip ülkesi Romanya’da faaliyetlerini sürdüren Müslüman Kız Kardeşler Derneği’nin genel başkanı Sevinci Gemaledin, Vakit’e konuştu.
 
Romanya Müslüman Kız Kardeşler Derneği Genel Başkanı Sevinci Demirel:
Türkiyeli Müslümanlar için dua ediyoruz

Avrupa’nın en az Müslüman nüfusa sahip ülkesi Romanya’da faaliyetlerini sürdüren Müslüman Kız Kardeşler Derneği’nin genel başkanı Sevinci Gemaledin, Vakit’e konuştu. Romanyalı Müslüman hanımların yetiştirilmesi için, dersler, kamplar ve sempozyumlar düzenlediklerini söyleyen Sevinci; „Çocuklarımızın eğitimine özel önem veriyoruz. İslam alimlerinin kitaplarını tercüme ettiriyoruz, filmler dağıtıyor, yardım kampanyaları düzenliyoruz. Hacc organizasyonları yapıyoruz. Yetimlere yönelik çalışmalarımız var ve iftar programları yapıyoruz” dedi. Gazze soykırımı esnasında vahşete karşı koymak için Romanya’da kamuoyu oluşturduklarını ve bu nedenle İsrail Parlamentosunda da gündem olduklarını dile getiren Sevinci ayrıca Türkiye’deki zulümlere de çok üzüldüklerini söyleyerek; „Türkiyeli Müslümanların problemlerinin çözülmesi için dua ediyoruz” dedi.

Romanya Müslüman Kız Kardeşler Derneği üyesi hanımlar, İslam’ı Romanya’da yaygınlaştırmak için çok önemli davet çalışmaları yapıyorlar.

Dernek üyesi hanımlar, Romanya toplumunda asimile olmamak için çocuk eğitimine özellikle dikkat ediyorlar. Dernek ise düzenlediği kurs ve kamplarla bu süreci destekliyor.

Romanya Müslüman Kız Kardeşler Derneği, Kardavi ve Tantavi başta olmak üzere birçok İslam alimine ait kitapları Romence’ye tercüme ettirerek dağıtımını yapıyor.

M. MUSTAFA UZUN - VAKİT

Romanya, uzun süre Osmanlı hakimiyeti altında kalmasına ve Türkiye’ye mesafe olarak yakın olmasına rağmen hemen hiç ilişkimizin olmadığı bir ülke. Geçtiğimiz aylarda Milli Görüş Sempozyumu için Romanya’dan Türkiye’ye gelen misafir kardeşlerimizden Demirel Gemaledin ile tanışmış ve görüşmeye başlamıştık. Demirel, Romanya Müslüman Ligi’nin Bükreş Başkanlığını yaparken eşi de Romanya Müslüman Kız Kardeşler Derneği’nin başkanlığını devam ettiriyor. Kendilerini büyük İslam davasına vakfeden bu güzel aile, Romanya’da güzel işler yapıyor. Ben de Romanya Müslüman Kız Kardeşler Derneği’nin yaptığı faaliyetleri genel hatları ile Sevinci Gemaledin Hanım ile görüştüm. Buyrun;

AVRUPA’DA EN AZ MÜSLÜMAN NÜFUS ROMANYA’DA

*Romanya’da İslam ne durumda?

*Müslüman nüfus çok az. Romanya’nın nüfusu 22 milyon fakat buna rağmen Avrupa’da en az Müslüman bu ülkede yaşıyor. Burada bizler, Romanya’nın nüfusunun sadece binde 5’ini (%0.05) oluşturuyoruz.

*Tahminen kaç Müslüman var?

*Yüzbinden az.

*Peki, Müslüman Kız Kardeşler Derneği, ne zaman ve neden kuruldu?

*Derneğimiz 2006 yılında, Romanya’da yaşayan Müslüman hanımlar tarafından kuruldu. Derneğimiz, Romanya toplumunda ve bütün dünyadaki kadınların hakları için çalışıyor. Derneğin faaliyetleri Müslüman kadınının dini, kültürü, gelenekleri ve onun günlük yaşamı ile ilgilidir. Ayrıca biz, her türlü ayrımcılığa karşı mücadele ediyoruz, İslamofobya’ya karşı da mücadele ediyoruz. Biz, hanımlarımıza Romanya’da asimile olmadan nasıl bir arada yaşayabileceğimizi göstermeye çalışıyoruz. Bu yola davet ediyoruz.

*Faaliyet alanınız nereler?

*Derneğimizin genel merkezi Bükreş fakat Kostence’de de bir şubemiz var.

*Müslüman Kız Kardeşler Derneği’nin İslam Coğrafyası ile ilişkileri nasıl?

*Öncelikle şöyle bir durum var; Bizim eşlerimiz İslam coğrafyasının her tarafından gelen Müslümanlardan oluşuyor. Yani kimisi Türk, kimisi Filistinli, Suriyeli, Lübnanlı, Yemenli, Pakistanlı veya Ürdünlü. Yani İslam Ümmetinin küçük bir protatipi de sayılabilir bizim durumumuz. Her coğrafyadan birileri var ve bu bizi ümmete bağlıyor. Her ülke ile ilişkimiz ve bilgimiz var.

*Bu elbette hassasisiyeti de artırıyor.

*Elbette. Mesela son Gazze Soykırımında biz de protesto gösterileri yaptık, basın açıklamaları yaptık, eylemler düzenledik. Biz de birçok akşam, o vahşi soykırımı kınamak için bir araya geldik ve toplu dua programları düzenledik.

GAZZE İÇİN BİZ DE BURADAN HAYKIRDIK, İSRAİL TEPKİ VERDİ

*Filistin Romanyalı Müslümanları da yaralıyor yani.

*Maalesef. Bu arada Müslüman Kız Kardeşler Derneği’nin bir yöneticisi de hala Gazze’de. Dernek yönetimimizden bir Müslüman Romen hanımın ailesi Filistinde kaldı üç çocuğu ile. Biz hala o aileyi buraya getirmeye çalışıyoruz fakat Mısır engel oluyor. Sınır kapıları kapanmış ve gümrüklerden dışarı çıkartmıyorlar.

*Bu konu ile ilgilenmeye çalışacağız inşallah. Peki, siz o süreci nasıl yaşadınız?

*Savaş esnasında orada olan Müslüman Romen hanımlar vardı ve onlardan geri dönebilenler, yaşadıklarını anlattılar. Biz de o süreci, orada yaşanan vahşeti bizatihi yaşamış gibi olduk. Bunun üzerine yaşananları Romanya kamuoyuna yansıtmaya çalıştık. Çünkü Gazze olaylarını Yahudilerin penceresinden gösterdi Romanya medyası. Bunu kırmaya çalıştık ve gündemi belirledik.

*Neler yaptınız?

*Biz bu süreçte mesela başkent Bükreş’in tam merkezindeki Bükreş Üniversitesinin önüne çadır kurduk ve Romanyalı yetkililerle beraber olduk. Burada Gazze Soykırımına dikkat çekmek için birtakım faaliyetler ve resim sergisi yaptık. Bütün insanların görebilmesi için Gazze zulmünün fotograflarını astık ve gelen herkesi sürekli bilgilendirdik.

*Bunlar tepki çekti mi?

*Halktan çok iyi tepkiler aldık fakat bu durum Siyonistlerin büyük tepkisini çekti. İsrail Parlementosunda bizim aleyhimize konuşmalar oldu.

TÜRKİYELİ MÜSLÜMANLAR İÇİN DUA EDİYORUZ

*Peki, Türkiye ile aranız nasıl?

*Türkiye’yi çok seviyoruz. Çok iyi görüyoruz fakat orada olanlar için çok üzülüyoruz. Müslümanların böyle güzel bir ülkede yaşadıkları problemleri görüp üzülüyor ve sizin için dua ediyoruz.


Derneğin Logosu

*Tekrar Müslüman Kız Kardeşler Derneği’ne dönecek olursak eğer, neler yapıyorsunuz? Genel hatları ile özetleyebilir misiniz?

*Biz, Romanya’daki Müslüman hanımlar için Romanya içinde ve dışında kamplar, dersler, konferanslar, kongreler ve sempozyumlar düzenliyoruz. Mesela geçtiğimiz ay, "Senin ve senin ailen için daha sağlıklı bir hayat" konulu bir konferans düzenledik. Bu konferansta doğal bitkilerin faydaları ve İslam dininin hayat tarzı ele alındı. İslam’ın daha sağlıklı bir hayat nizamı öngördüğü konuşuldu. Müslüman Kız Kardeşler Derneği’miz bu konferans için İbn-i Kayyum El-Cezviyye’nin „Tıbb-in Nebevi” isimli eserini Romenceye çevirdi. Bu kitap ile konferansın açılışı yapıldı.

*Konferansa kimler katıldı?

*Romanya'daki bilim adamları katıldılar. The Romanian Academy for Medical Sciences’dan 2 büyük bilim adamı katıldı. Müslüman doktorlar katkı sağladılar ve Allah'a hamd olsun ki, Romanya'nın büyük bilim adamlarına ve meraklılarına İslam’ın bu konuda öngördüğü hayat nizamını gösterme imkanımız olsun.

KİTAPLAR, FİLMLER, KUR’AN TERCÜMELERİ DAĞITIYORUZ

*Eğitim?

*Elbette, önceliğimiz eğitimdir. Özellikle çocuklarımızın Romanya gibi bir ülkede iyi yetiştirmeye çalışıyoruz. Herşey o 0 noktasından başlıyor. İyi bir aile eğitimini teşvik ediyoruz, yardımcı olmaya çalışıyoruz. Mesela çocuklara yönelik İslami eğitim kitaplarını sadece Müslüman Kız Kardeşler Derneği yayınlamaktadır. Romanya Televizyonunda yayınlanan „Bugünkü Müslüman Kadın” isimli televizyon programımız ile de Müslüman hanımların eğitimine katkı sağlamaya çalışıyoruz.

*Çocuklara yönelik başka neler yapıyorsunuz?

*İslam’ı Romen dilinde anlatan çizgi film ve video filmler veriyoruz. Onlara yönelik dersler, kamplar ve programlar düzenliyoruz.

*Müslüman hanımlar için?

*Kitabi faaliyetlerimiz var. Yoğun bir şekilde kitap bastırmak ve dağıtmakla meşgulüz. Bu kültürü yaymak istiyoruz. Müslüman kadın hakkında kitaplar yayınlıyoruz. Mesela, Yusuf El-Kardavi’nin „İslam’da kadın’ın yeri” ve İbn-i Kayyum El-Cezviyye’nin „Tıbb-in Nebevi” isimli kitaplarının tercümelerini bastırıp, dağıttık en son. Ayrıca Romanya’da resmi kurumların düzenlediği kitap fuarlarına katılıyoruz ve orada İslam dinini ve medeniyetini tanıtmaya çalışıyoruz. Sergiler açıyoruz.

YARDIM ÇALIŞMALARIMI YAPIYORUZ

*Genel, periyodik olarak yaptığınız çalışmalar var mı?

*Evet. Hacc organizasyonları yapıyoruz. Her yıl kutsal topraklara gitmek isteyen kardeşlerimizi yönlendiriyoruz. Yetimhanelere ve Müslüman ailelerden yetim kalan çocuklara yardımlar yapıyoruz. Muhtaç olan herkese gücümüz yettiğince ulaşmaya çalışıyoruz. Bu arada tabi, Ramazan ayındayız ve biz de yeryüzünün diğer coğrafyalarında olduğu gibi Romanya’da da iftarlar organize ediyoruz.

*Son zamanlarda yaptığınız özel bir faaliyet var mı?

*Güzel bir kampanyamız var. Hedefimiz, okuma çağındaki tüm çocuklarımıza gerekli olacak okul araçlarını sağlamak. Romanya’da okullar Eylül ayında açıldığı için biz geçen ay böyle bir kampanya düzenledik ve 4 köyün çocuklarının tüm ihtiyaçlarını karşıladık. Çantalar, defterler, kitaplar ve diğer kırtasiye eşyalarını hayırsever kardeşlerimiz aracılığı ile karşıladık. Bunları biz Romanyalı Müslüman hanımlar, bizzat giderek köylerde dağıttık ve bu çok etkili bir kampanya oldu. Hamd Allah'a olsun ki O bize bunları yapmamızı sağladı. Onun rızası için bizi bir araya getirdi.

*Bu çocuklar için o yardımlar çok önemli elbette.

*Tabi, bu onlar için çok ama çok önemli. Romanya kanunları Orta 3’e kadar eğitimi şart koşuyor fakat köydeki insanlar çocuklarını okutmuyorlar. Çocukları çobanlığa filan gönderiyorlar ve sadece ekmek ve domatesle karınlarını doyuran çocuklar okulu da tercih etmiyor. Bizim bu çalışmamız onları ve İslam toplumunu inşallah daha iyi noktalara ulaştıracak.

*Peki, eşinizin de içinde olduğu Romanya İslam Ligi’nin durumu nedir?

*Romanya İslam Ligi, Romanya’nın en eski ve en büyük Müslüman kurumudur. Eşim Demirel Gemaleddin, ligdeki İslami Merkezin Direktörlüğünü yapıyor.

*Bu İslami Merkez’de neler yapılıyor?

*Dersler veriliyor öncelikli olarak. Her gün ders var, her gün eğitim var burada. Gayri Müslimler için, İslamla yeni tanışanlar için, Müslüman erkekşer için, Müslüman hanımlar için ve çocuklar için dersler yapıyorlar.

*Tek merkezde mi yapılıyor bunlar?

*Hayır. Romanya İslam Ligi’nin merkezi başkent Bükreştir. Fakat 5 büyük bölgede de şubeleri var. Kostence’de Iasi’de, Timisoara’da, Cluj ve Craiova’da bulunan temsilcilikler büyük temsilciliklerdir ve çok iyi çalışırlar.

*Romanya Müslüman Kız Kardeşler Derneği’nin kitabi faaliyetleri gibi Romanya İslam Ligi de bu tür çalışmalar yapıyor mu?

*Elbette. Mesela, Kur’an-ı Kerim’in Romence tercümelerini sürekli yayınlıyorlar. Çok hızlı tükeniyor ve tekrar yayınlıyorlar. Büyük İslam alimlerinin, Kardavi’nin, Tantavi’nin kitaplarının ve eski klasiklerin çevirilerini sürekli yayınlıyorlar. Hadis Külliyatlarını bastırıyorlar.

 

 

Sayfayi öner
Yorum Ekle
Yorumlar(0)
Oluşturma 09 Eylül 2009 Çarşamba 15:22

 

Firma Tanıtımı
Enerji Tasarruflu Yerden Isıtma Sistemleri
Hem konforlu bir ortam sağlamak hem de soğuk algınlığı gibi sağlık problemlerinden korunmak için etkili bir ısıtma sistemine ihtiyaç duyarız. Bu noktada, son yıllarda popülerliği artan yerden ısıtma sistemleri öne çıkmaktadır.
Evde Hasta Bakıcı Alya Danışmanlık İzmir Hasta Bakıcı
Evde hasta bakıcı ve İzmir hasta bakıcı olarakta hizmet veren firmamız İzmir ve çevresinde deneyimli ve uzman ekiple çalışmaktadır. Diğer ev çalışanları temini konusunda profesyonel hizmet sunan firmadır.
Taziye Çadırı İmalatçısı Kayseri Emek Çadır
Taziye çadırı, yakınlarını kaybeden ailelerin taziye için gelen misafirlerini ağırlamalarına imkan tanıyan özel bir mekandır. Kapalı bir alan sunarak her mevsimde pratik bir çözüm sağlar.
3D Yazıcı Pla Filament Matersan Ender 3D
3D yazıcılar, dijital tasarımları katman katman fiziksel nesnelere dönüştüren harika cihazlardır. Bu teknoloji, endüstriyel üretimden kişisel kullanıma kadar geniş bir uygulama alanına sahiptir. 3D yazıcı, birçok endüstride kullanılmaktadır. PLA filament, polilaktik asit kısaltmasıdır ve doğal kaynaklardan elde edilen bir biyoplastiktir. Bu özellikleri sayesinde çevre dostu bir malzeme olarak öne çıkar. 3D baskıda sıklıkla kullanılan bir filament çeşidi olup, genellikle makul bir fiyatla temin edilebilir.
Basketbol Potası Fiyatları Parmosan Basketbol Potası
Basketbol, dünyanın en popüler sporlarından biridir. Bu spor, hem profesyonel hem de amatör düzeyde oynanmaktadır. Basketbol oynamak için gerekli ekipmanlardan biri de basketbol potasıdır basketbol potası fiyatları, potanın özelliklerine ve kullanım alanına göre değişmektedir.
Modelka Çelik Kapı Fabrikası Ucuz Çelik Kapı Fiyatları Yangın Kapısı
Yangının yayılmasını önleyen kapılar yangın kapısı olarak Modelka tarafından tasarlanmıştır. Güvenli bir çelik kapı fabrikası seçimi önemlidir. Yangın kapısı fiyatları, boyut, malzeme kalitesi ve özelliklere bağlı olarak değişebilir. Güvenliğinizi düşünerek doğru yangın kapısını seçmek önemlidir. Modelka gibi güvenilir firmaları tercih edin.
Kayseri Spor Salonu İyc Spor Merkezi
Kayseri spor salonu İyc spor merkezi, bu alanda kendini kanıtlamış ve spor yapmayı sevenlerin ilk tercihi haline gelmiştir. Spor salonumuz, modern ekipmanları ve uzman antrenörleriyle sizlere en iyi spor deneyimini sunuyor.
Yerden Isıtma Çok Yakar Mı?
Yerden ısıtma mı petek mi daha avantajlıdır? Gibi sıkça sorulan sorular, merak edilen ve araştırılan konular arasındadır. yerden ısıtma sistemleri petekli sistemlere göre %44 daha az yakıt harcar ve yaklaşık %30 oranında tasarruf sağlamaktadır.
Kamelya Fiyatları Parmosan Kamelya İmalatı
Gölgelik ve oturma alanı sağlayan kamelyalar, hem estetik hem de işlevsel açıdan oldukça faydalıdır. Kamelya fiyatları, ürünün malzemesine, boyutuna, tasarımına ve işçiliğine göre değişiklik gösterir.
Kayseri Avukat Guga Hukuk Bürosu Kayseri Boşanma Avukatı ve Ceza Avukatı
Guga Hukuk bürosu olarak Kayseri ve çevre illerde kayseri avukat, boşanma avukatı, ceza avukatı, icra avukatı, icra avukatı, tazminat hukuku avukatı, trafik kazası avukatı ve miras hukuku avukatı olarak sizlere en iyi hizmeti vermekteyiz.
Kayseri Yüzme Havuzu İyc Spor Merkezi
Kayseri yüzme havuzu, modern yaşamın yoğun temposundan uzaklaşmanın en mükemmel yollarından biridir. Kayseri yüzme hizmetimiz, bu özel deneyimi sizlere sunuyor.
Kutu Harf Kayseri Reklam Tabela Umay Reklam
Kutu harfler, çeşitli alanlarda kullanılabilirler. kutu harf üreticisi Umay Reklam uygulama alanları İşletme tabelalarında, fuar ve etkinliklerde, iç mekan dekorasyonunda sıklıkla görebiliriz.

 

Hak Enerji Yerden Isıtma
Kayseri Haberler | Kayseri | Anne & Çocuk & Bebek | Bilim Teknik | Finans | Sağlık | İş & Eğitim | Hava & Yol | Resimler  | İstatistiklerimiz | Reklam  | İletişim

 

 

Kayseri Emlak
Kayseri Otomobil
Eleman İlanları
İş İlanları
Diğer İlanlar
• Elektronik
Kayseri Tarihi
Kayseri Coğrafyası
Kayseri İlçeleri
Kayseri Firma Rehberi
 • Demografik Yapısı
 • İl Yönetimi
 • Kültürü
 • Folkloru
 • Turizmi
 • Ekonomisi
 • Kayseri Fotoğrafları
 • Kayseri Gelenekleri
 • Kayseri Genel Bilgiler
 • Kayseri Spor
 • Kayseri Haritası
 • Kayseri İz Bırakanlar
 • Kayseri Nostalji
 • Kayseri Nüfusu
 • Kayseri Sağlık
 • Tarım Hayvancılık
 • Kayseri Ulaşım
 • Kış Sporları
 • Tuzla Gölü
 • Erciyes Spor
 • Sultan Sazlığı
 • Kayserililik
 • Kayseri de Bir Gün
 • Nöbetçi Eczaneler
 • En Güzel Mekanlar
 • Vefat Edenler
 • Kan Bankası
 • Oyunlar
 • IQ Testi
 • Reklam
 • Egzersiz Hareketleri
 • Rüya Tabirleri
 • Burçlar
 •
Şifalı Bitkiler
 • Gönül Köşesi
 • İsminizin Anlamı
 •
Sinema Salonları
 • Şiirler
 • Foto Galeri
 • İstatistikler
 • Türkülerimiz
 • Sözlük Çeviri
 •
Videolar
 • Edebiyat
 • Tiyatro
 • Konser Konferans
 • Tarihi Yerler
 • Sinema Haberleri
 • Kayseri Sinema Salonları
 • Genel Kültür Maneviyat

 Kayseri Copyright © 2007 - 2024 Kayseri Haberleri Kayseri Firmaları www.kayserikent.com Tüm hakları saklıdır.

Kayserikent.com'un Amacı İnternet üzerinde Kayseri ile ilgili akla gelebilecek her türlü bilgiyi kategorilere ayırarak bilgiye kısa ve çabuk ulaşılmasını sağlamak, Kayseri de ticari, ekonomik, kültürel ve sanatsal alanlarda faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşları bir çatı altında toplamak, günlük taze haberlerle Kayseri dışındaki Kayserilileri Kayseri de olup bitenlerden haberdar etmektir. Kayserikent.com'un Hedefi Kayseri ile ilgili bilgi arayan herkesin ilk aklına gelen kaynak olmaktır. Kayserikent.com, bu amaçla çıktığı yolda hergün daha iyiye ulaşmak için çalışmaktadır. Neden İnternet Reklamcılığı? İnternet, Türkiye ve dünyada iş hayatının kaçınılmaz bir parçası haline gelmiştir. Artık şirketler reklam bütçelerinde internet reklamcılğınada yer ayırmaktadır. Ulaşılan hedef kitle göz önünde bulundurulduğunda internet üzerinden yapılan reklamlar diğer araçlara göre karşılaştırılamayacak kadar ekonomiktir. Geleneksel reklam araçlarından daha etkili ve ölçülebilir olması da internet reklamlarını daha etkili kılmaktadır. Neden İnternet Reklamcılığında Kayserikent.com ? Genel internet siteleri elbette daha fazla sayıda kullanıcıya hizmet vermekte, ziyaretçi sayıları günde yüzbinleri bulmaktadır. Ancak siteleri ziyaret eden kullanıcıların sizin firmanızın ürün ve hizmetleri ile ilgili olma olasılıkları düşünüldüğünde reklam için harcanan paranın çok küçük bir bölümünün amaca uygun ziyaretçiye ulaştığı görülmektedir. Kayserikent.com da reklam Kayserililere doğrudan ulaşabileceğiniz en etkili araçtır. Hedef Kitlenize Kayserikent.com İle Ulaşın! Kayseri'nin en büyük şehir portalı Kayserikent.com, her ay 120.000 Kayseriliye 800.000 sayfa gösteriyor. Kayserililerin internetteki buluşma noktası Kayserikent.com, internetteki tanıtım ihtiyacınızı fazlası ile karşılamaya hazır profesyonel bir sitedir. Reklamlarınız, ayda ortalama 5000 - 10.000 basılan sektörel dergilere oranla çok daha fazla kişiye daha uygun fiyatla ulaşacaktır.

Bu site en iyi IE 5.0 üstü tarayıcılar ve 1024x768 ekran çözünürlüğü ile görüntülenir.

Web Tasarım  Kent Media

Popüler Sayfa Etiketleri

kayseri haberleri  kayseri firma rehberi  kayseri emlak  kayseri nöbetçi eczane  kayseri iz bırakanlar  kayseri katalog  kayseri sektör  kayseri mobilya  Mobilya Kayseri  Kayseri Mobilya İmalat  KAYSERİ  kayseri resim foto  Kayseri Resimleri   kayseri'de spor  kayserispor  kayseri spor   kayseri erciyes spor  Erciyes Spor   KAYSERİ HABERLER   kayseri haber  kayseri haberi  kayseri haberleri   kayseri kent haberler  Kayseri Emlak  Kayseri Gazete  Kayseri Gazeteleri  Kayseri tv  Kayseri Develi  Kayseri Yemekleri  Kayseri yerden ısıtma www.hakenerji.com.tr www.yerdenisitma.com.tr www.yerdenisitma.org


Kayseri Kent Portalı haberler firmalar ve aradığınız herşey burada. Kayseri güncel haberler ve son dakika haberleri