Kayseri Haberleri , Kayseri Firmaları ve Tüm Bilgiler.
 
ANASAYFAKAYSERİFİRMA REHBERİSERİ İLANLAR EĞLENCE KÜLTÜR & SANAT SPOR HABER ARŞİVİ RESMİ REKLAMLARKÜNYE
Anne & Çocuk & Bebek   |   Bilim Teknik   |   Finans   |   Sağlık   |   İş & Eğitim   |   Hava & Yol   |   Resimler   |   İstatistiklerimiz   |   Reklam   |   İletişim

Önemli Linkler
Kayseri Kent Portalı > Kayseri Kültür Sanat / NASR: İSLAM DÜŞÜNCE GELENEĞİ DİRİLTİLMELİ
NASR: İSLAM DÜŞÜNCE GELENEĞİ DİRİLTİLMELİ
İslam dünyasının önde gelen düşünürlerinden Seyyid Hüseyin Nasr, İstanbul'da yüzlerce kişiye hitap etti. İşte Nasr'ın konuşmasından notlar:
 

Murat Hazine / TIMETÜRK

20.yüzyıl İslam düşüncesinin etkili isimlerinden Seyyid Hüseyin Nasr, Bilim ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenen '20. Yüzyıldan Ne Öğrendik, 21 Yüzyılda Ne bilmeliyiz?' konulu yuvarlak masa toplantısına katılarak, dinleyicilere hitap etti.

20.Yüzyıl Modernizmin Sora Erdiği Yüzyıldır

Bilim ve Sanat Vakfı(BİSAV) Genel Merkezi'nde bulunan Vefa Salonunda düzenlenen toplantıya katılımın yoğun olduğu gözlendi. Dr.İbrahim Kalın'ın sunuş konuşmasıyla başlayan programda yaklaşık 40 dakika konuşan Seyyid Hüseyin Nasr'ın konuşması ardışık tercümeyle katılımcılara dinleyicilere aktarıldı.

Azerbeycan Bilimler Akademisi tarafından düzenlenen bir toplantıya katılmak için Azerbeycan'a gitmek için hazırlandığını ve ilk kez Azerbeycan'a gidecek olmasına karşın Dışişleri Bakanı Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu'nun kendisini birkaç günlük bir ziyaret için Türkiye'ye davet ettiğini belirterek sözlerine başlayan Seyyid Hüseyin Nasr, konuşma konusunun da Dr.İbrahim Kalın tarafından belirlendiğini dile getirdi.

20.yüzyılın önemli bir kısmını tecrübe ettiğini söyleyen Nasr, 20 asrın Müslümanlara ve insanlığa neyi öğrettiğinin, 20.asırda aslında neye ihtiyaç duyulduğunun ve İslam dünyası için neyin gerekli olduğunun billinmesi gerektiğini ifade etti.

'Aydınlanma Projesi Başarısızlığa Uğradı'

Sistematik bir şekilde konuyla ilgili derlediği bilgileri ve düşüncelerini paylaşan Seyyid Hüseyin Nasr, 20 yüzyılla ilgili olarak bilinmesi gereken en önemli şeyin, 20. asırda aydınlanma projesinin başarısızlığı olduğunu öne sürdü. Batılı aydınların gittikçe artan eleştirileri ve postmodernizm gibi kavramların, modernizmin ve aydınlanma projesinin sona erişinin işaretleri olduğunu söyleyerek, dünyada yeni bir gücün yükseldiğini ve artık meşhur Amerikan mottosunda söylendiği üzere 'Batıya git genç adam' denilmediğini artık 'Doğuya git genç adam' denildiğini belirtti. Artık doğunun yüzeysel olarak değerlendirilmediğini, doğudaki otantik geleneğin daha iyi anlaşıldığını anlatan Nasr, 20. asırda gördüğümüz diğer önemli değişimin de 'dinileşme' olduğunu iddia etti. 20. asrın başında herkesin sekülerleşmenin gittikçe artacağını düşündüğünü ancak bunun tam aksine sekülerleşmenin sona erdiğini ve dinileşme sürecinin işaretlerinin görülmeye başlandığını dinleyicilerle paylaşan Nasr, bilim ve teknolojinin çevreye zarar verecek boyutlara ulaştığının altını çizdi.

20.Asrın Yükselen Gücü: Gelenek

Nasr, Küreselleşme süreciyle birlikte artık medeniyet(civilization) sözcüğünün de batıya özel bir mana muhteva etmediğinin anlaşıldığını, Huntington'ın kullandığı manasıyla dahi, medeniyet sözcüğünün artık doğu ve batı medeniyetlerini kapsar hale geldiğini söylerken, buna paralel olarak 'Gelenek' kavramının da yükselişe geçtiğini dile getirdi. Rene Guenon'ın 20.yüzyılda bu konuyu ilk gündeme alan kişi olduğunu anlatan Nasr, Modern Dünyanın Bunalımı - Krizi kitabının ekonomik krizlerin artık piyasaya para pompalanarak aşılamayacağını ortaya koyduğunu söyledi. Nobel ödüllü iktisatçı Krugman'ın dahi konuya artık bu perspektiften yaklaştığını dinleyicilerle paylaşan Seyyid Hüseyin Nasr, iktisadi anlamda 20.yüzyılın ekonomik düzenleme algılarının yok olduğunu dillendirdi.

Öte yandan, 20.yüzyıldaki insan algısının yanlışlığının fark edildiğini söyleyen Nasr, insanın manevi ihtiyaçları da olan bir varlık olduğunun kabul gördüğünü, dolayısıyla iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte çevrenin daha iyi görüldüğünü ve insan algısındaki değişimin bu anlamda da aşikar olduğunu belirtti.

'İslam Birliği Projesini Konuşmalıyız'

Daha sonra İslam dünyasının meselelerinden bahseden Nasr, Müslümanların batıya karşı hissettikleri aşağılık kompleksini aşmaları gerektiğini söyledi. Diğer taraftan, halen İslam Birliği projesinin ciddi ve ayakları yere basan bir üslupla konuşulmuyor olmasının ciddi bir eksiklik olduğunu dile getirerek, İslam düşünce geleneğinin bir bütün olarak yeniden kurulması gerektiğini belirtti. Müslüman bir entelektüel sınıfının da gereklilikler arasında olduğunu anlatan Nasr, ikinci sınıf batılı aydın görünümünde olmayan, batıda ilgi görmeyen aydınların değil kendi sorularımızı sorabilen ve kendi cevaplarımızı verebilecek olan aydınların yetişmesi gerektiğini söyledi.

'Şii-Sünni Kavgasının Hiçbir Gerçek Sebebi Yok'

Son dönemde yeniden yükselişe geçen Şii-Sünni mücadelesine de değinen Nasr, bu kavganın hiçbir gerçek sebebi bulunmadığını ve tarihi bazı anlaşmazlıkların kesinlikle bugün Müslümanların birbirine vurmasına dayanak teşkil edemeyeceğini ifade etti.Batılıların da ciddi mezhep savaşları yaşadığını ancak bugün sorunsuz işleyen birlikler kurabildiğini söyleyen Nasr, İslam dünyasında böylesi bir kavganın var olmaması gerektiğini ifade etti.

Konuşmasını sonlandırmasının ardından soruları da yanıtlayan Nasr, konferans salonunda çıkarken de dinleyicilerle bir süre sohbet etti.

Seyyid Hüseyin Nasr Kimdir?

1933 Tahran doğumlu İanlı yazar, akademisyen.Yüksek öğrenimini Massachusetts Institute of Technology’de fizik dalında yaptı. (1954). Harvard Üniversitesi nde jeofizik alanında yüksek lisans (1956), bilim tarihi alanında doktora yaptı (1958).

İran İslam Devriminden sonra ülkesinden temelli ayrılıp Amerika'ya yerleşti. Çeşitli üniversitelerde öğretim görevliliği de yapmış olan Nasr, halen George Washington Üniversitesinde İslam Araştırmaları profesörüdür (1984-). İslam, felsefe, karşılaştırmalı din ve çevre konularında konferansları ve çoğu İngilizce'de olmak üzere pek çok kitabın ve 250 civarında makalenin yazarı olan Nasr, gelenekselci akımın yaşayan önemli sözcülerinden de biridir.

 

 

Sayfayi öner
Yorum Ekle
Yorumlar(0)
Oluşturma 16 Ekim 2009 Cuma 18:01

 

Firma Tanıtımı
Evde Hasta Bakıcı Alya Danışmanlık İzmir Hasta Bakıcı
Evde hasta bakıcı ve İzmir hasta bakıcı olarakta hizmet veren firmamız İzmir ve çevresinde deneyimli ve uzman ekiple çalışmaktadır. Diğer ev çalışanları temini konusunda profesyonel hizmet sunan firmadır.
Taziye Çadırı İmalatçısı Kayseri Emek Çadır
Taziye çadırı, yakınlarını kaybeden ailelerin taziye için gelen misafirlerini ağırlamalarına imkan tanıyan özel bir mekandır. Kapalı bir alan sunarak her mevsimde pratik bir çözüm sağlar.
3D Yazıcı Pla Filament Matersan Ender 3D
3D yazıcılar, dijital tasarımları katman katman fiziksel nesnelere dönüştüren harika cihazlardır. Bu teknoloji, endüstriyel üretimden kişisel kullanıma kadar geniş bir uygulama alanına sahiptir. 3D yazıcı, birçok endüstride kullanılmaktadır. PLA filament, polilaktik asit kısaltmasıdır ve doğal kaynaklardan elde edilen bir biyoplastiktir. Bu özellikleri sayesinde çevre dostu bir malzeme olarak öne çıkar. 3D baskıda sıklıkla kullanılan bir filament çeşidi olup, genellikle makul bir fiyatla temin edilebilir.
Basketbol Potası Fiyatları Parmosan Basketbol Potası
Basketbol, dünyanın en popüler sporlarından biridir. Bu spor, hem profesyonel hem de amatör düzeyde oynanmaktadır. Basketbol oynamak için gerekli ekipmanlardan biri de basketbol potasıdır basketbol potası fiyatları, potanın özelliklerine ve kullanım alanına göre değişmektedir.
Modelka Çelik Kapı Fabrikası Ucuz Çelik Kapı Fiyatları Yangın Kapısı
Yangının yayılmasını önleyen kapılar yangın kapısı olarak Modelka tarafından tasarlanmıştır. Güvenli bir çelik kapı fabrikası seçimi önemlidir. Yangın kapısı fiyatları, boyut, malzeme kalitesi ve özelliklere bağlı olarak değişebilir. Güvenliğinizi düşünerek doğru yangın kapısını seçmek önemlidir. Modelka gibi güvenilir firmaları tercih edin.
Kayseri Spor Salonu İyc Spor Merkezi
Kayseri spor salonu İyc spor merkezi, bu alanda kendini kanıtlamış ve spor yapmayı sevenlerin ilk tercihi haline gelmiştir. Spor salonumuz, modern ekipmanları ve uzman antrenörleriyle sizlere en iyi spor deneyimini sunuyor.
Yerden Isıtma Çok Yakar Mı?
Yerden ısıtma mı petek mi daha avantajlıdır? Gibi sıkça sorulan sorular, merak edilen ve araştırılan konular arasındadır. yerden ısıtma sistemleri petekli sistemlere göre %44 daha az yakıt harcar ve yaklaşık %30 oranında tasarruf sağlamaktadır.
Kamelya Fiyatları Parmosan Kamelya İmalatı
Gölgelik ve oturma alanı sağlayan kamelyalar, hem estetik hem de işlevsel açıdan oldukça faydalıdır. Kamelya fiyatları, ürünün malzemesine, boyutuna, tasarımına ve işçiliğine göre değişiklik gösterir.
Kayseri Avukat Guga Hukuk Bürosu Kayseri Boşanma Avukatı ve Ceza Avukatı
Guga Hukuk bürosu olarak Kayseri ve çevre illerde kayseri avukat, boşanma avukatı, ceza avukatı, icra avukatı, icra avukatı, tazminat hukuku avukatı, trafik kazası avukatı ve miras hukuku avukatı olarak sizlere en iyi hizmeti vermekteyiz.
Kayseri Yüzme Havuzu İyc Spor Merkezi
Kayseri yüzme havuzu, modern yaşamın yoğun temposundan uzaklaşmanın en mükemmel yollarından biridir. Kayseri yüzme hizmetimiz, bu özel deneyimi sizlere sunuyor.
Kutu Harf Kayseri Reklam Tabela Umay Reklam
Kutu harfler, çeşitli alanlarda kullanılabilirler. kutu harf üreticisi Umay Reklam uygulama alanları İşletme tabelalarında, fuar ve etkinliklerde, iç mekan dekorasyonunda sıklıkla görebiliriz.
Kayseri Yüzme Havuzlu Fitness ve Spor Salonu İyc Spor Merkezi
kayseri fitness arayanlar için İYC kayseri spor salonu, mükemmel bir seçenek. Tesis, şehir merkezinde, ulaşım açısından kolay bir konumda yer almaktadır. kayseri yüzme havuzuna ve diğer spor olanaklarına sahiptir.

 

Hak Enerji Yerden Isıtma
Kayseri Haberler | Kayseri | Anne & Çocuk & Bebek | Bilim Teknik | Finans | Sağlık | İş & Eğitim | Hava & Yol | Resimler  | İstatistiklerimiz | Reklam  | İletişim

 

 

Kayseri Emlak
Kayseri Otomobil
Eleman İlanları
İş İlanları
Diğer İlanlar
• Elektronik
Kayseri Tarihi
Kayseri Coğrafyası
Kayseri İlçeleri
Kayseri Firma Rehberi
 • Demografik Yapısı
 • İl Yönetimi
 • Kültürü
 • Folkloru
 • Turizmi
 • Ekonomisi
 • Kayseri Fotoğrafları
 • Kayseri Gelenekleri
 • Kayseri Genel Bilgiler
 • Kayseri Spor
 • Kayseri Haritası
 • Kayseri İz Bırakanlar
 • Kayseri Nostalji
 • Kayseri Nüfusu
 • Kayseri Sağlık
 • Tarım Hayvancılık
 • Kayseri Ulaşım
 • Kış Sporları
 • Tuzla Gölü
 • Erciyes Spor
 • Sultan Sazlığı
 • Kayserililik
 • Kayseri de Bir Gün
 • Nöbetçi Eczaneler
 • En Güzel Mekanlar
 • Vefat Edenler
 • Kan Bankası
 • Oyunlar
 • IQ Testi
 • Reklam
 • Egzersiz Hareketleri
 • Rüya Tabirleri
 • Burçlar
 •
Şifalı Bitkiler
 • Gönül Köşesi
 • İsminizin Anlamı
 •
Sinema Salonları
 • Şiirler
 • Foto Galeri
 • İstatistikler
 • Türkülerimiz
 • Sözlük Çeviri
 •
Videolar
 • Edebiyat
 • Tiyatro
 • Konser Konferans
 • Tarihi Yerler
 • Sinema Haberleri
 • Kayseri Sinema Salonları
 • Genel Kültür Maneviyat

 Kayseri Copyright © 2007 - 2024 Kayseri Haberleri Kayseri Firmaları www.kayserikent.com Tüm hakları saklıdır.

Kayserikent.com'un Amacı İnternet üzerinde Kayseri ile ilgili akla gelebilecek her türlü bilgiyi kategorilere ayırarak bilgiye kısa ve çabuk ulaşılmasını sağlamak, Kayseri de ticari, ekonomik, kültürel ve sanatsal alanlarda faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşları bir çatı altında toplamak, günlük taze haberlerle Kayseri dışındaki Kayserilileri Kayseri de olup bitenlerden haberdar etmektir. Kayserikent.com'un Hedefi Kayseri ile ilgili bilgi arayan herkesin ilk aklına gelen kaynak olmaktır. Kayserikent.com, bu amaçla çıktığı yolda hergün daha iyiye ulaşmak için çalışmaktadır. Neden İnternet Reklamcılığı? İnternet, Türkiye ve dünyada iş hayatının kaçınılmaz bir parçası haline gelmiştir. Artık şirketler reklam bütçelerinde internet reklamcılğınada yer ayırmaktadır. Ulaşılan hedef kitle göz önünde bulundurulduğunda internet üzerinden yapılan reklamlar diğer araçlara göre karşılaştırılamayacak kadar ekonomiktir. Geleneksel reklam araçlarından daha etkili ve ölçülebilir olması da internet reklamlarını daha etkili kılmaktadır. Neden İnternet Reklamcılığında Kayserikent.com ? Genel internet siteleri elbette daha fazla sayıda kullanıcıya hizmet vermekte, ziyaretçi sayıları günde yüzbinleri bulmaktadır. Ancak siteleri ziyaret eden kullanıcıların sizin firmanızın ürün ve hizmetleri ile ilgili olma olasılıkları düşünüldüğünde reklam için harcanan paranın çok küçük bir bölümünün amaca uygun ziyaretçiye ulaştığı görülmektedir. Kayserikent.com da reklam Kayserililere doğrudan ulaşabileceğiniz en etkili araçtır. Hedef Kitlenize Kayserikent.com İle Ulaşın! Kayseri'nin en büyük şehir portalı Kayserikent.com, her ay 120.000 Kayseriliye 800.000 sayfa gösteriyor. Kayserililerin internetteki buluşma noktası Kayserikent.com, internetteki tanıtım ihtiyacınızı fazlası ile karşılamaya hazır profesyonel bir sitedir. Reklamlarınız, ayda ortalama 5000 - 10.000 basılan sektörel dergilere oranla çok daha fazla kişiye daha uygun fiyatla ulaşacaktır.

Bu site en iyi IE 5.0 üstü tarayıcılar ve 1024x768 ekran çözünürlüğü ile görüntülenir.

Web Tasarım  Kent Media

Popüler Sayfa Etiketleri

kayseri haberleri  kayseri firma rehberi  kayseri emlak  kayseri nöbetçi eczane  kayseri iz bırakanlar  kayseri katalog  kayseri sektör  kayseri mobilya  Mobilya Kayseri  Kayseri Mobilya İmalat  KAYSERİ  kayseri resim foto  Kayseri Resimleri   kayseri'de spor  kayserispor  kayseri spor   kayseri erciyes spor  Erciyes Spor   KAYSERİ HABERLER   kayseri haber  kayseri haberi  kayseri haberleri   kayseri kent haberler  Kayseri Emlak  Kayseri Gazete  Kayseri Gazeteleri  Kayseri tv  Kayseri Develi  Kayseri Yemekleri  Kayseri yerden ısıtma www.hakenerji.com.tr www.yerdenisitma.com.tr www.yerdenisitma.org


Kayseri Kent Portalı haberler firmalar ve aradığınız herşey burada. Kayseri güncel haberler ve son dakika haberleri