Kayseri Haberleri , Kayseri Firmaları ve Tüm Bilgiler.
 
ANASAYFAKAYSERİFİRMA REHBERİSERİ İLANLAR EĞLENCE KÜLTÜR & SANAT SPOR HABER ARŞİVİ RESMİ REKLAMLARKÜNYE
Anne & Çocuk & Bebek   |   Bilim Teknik   |   Finans   |   Sağlık   |   İş & Eğitim   |   Hava & Yol   |   Resimler   |   İstatistiklerimiz   |   Reklam   |   İletişim

Önemli Linkler
Kayseri Kent Portalı > Kayseri Kültür Sanat / AYRILIK İKİ ÜLKEYİ NASIL BİRBİRİNE DÜŞÜRDÜ?
AYRILIK İKİ ÜLKEYİ NASIL BİRBİRİNE DÜŞÜRDÜ?
İsrail ile krize neden olan ve her sahnesi mercek altına yatırılan Ayrılık dizisi, adeta göz hapsine alındı. Peki diziyi çeken ekip bu durumdan rahatsız mı?


İsrail ile krize neden olan ve her sahnesi mercek altına yatırılan Ayrılık dizisi, adeta göz hapsine alındı. Bir anda gündeme oturan ve siyasî kriz haline dönüşen dizinin rotasının ne olacağı merak konusu. Biz de dizinin yapımcısı Selçuk Çobanoğlu, danışmanı Yaşar Seyman ve senaristlerden Sevgi Yılmaz'a diziyi ve eleştirileri sorduk.

Davos ve tatbikatın krizi, diziye patladı
Selçuk Çobanoğlu (Yapımcı):

Dizinin çekim aşamasında bölgeye gittiğinizde neler gördünüz?

Biz altı aydır bu proje ile ilgili çalışıyoruz. 6 aydır belki de 20 kez o topraklara gittik. Her gidip geldiğimde üç gün kahvaltı yapamıyordum. Oradaki çocukların halini gördükten sonra ben üç gün arabama binemiyordum. Çünkü hakkım olmadığını düşünüyordum. Şimdi bütün bunlar yaşanırken biz yaptığımız şeyle Yahudi düşmanlığını kışkırtıyormuşuz.

Yani dizinin krize sebep olması size göre manalı değil...

Bu drama yayınlandıktan sonra kimse sokağa dökülmedi. Bu bir dizi, sinema filmi değil. Bu dizi bir aşk dizisidir. Bunu ilerleyen bölümlerde göreceklerdir.

Gazze olayları sırasında birçok eylem yapıldı ama hiçbiri bu dizi kadar ses getirmedi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Davos'un ve tatbikatın krizi diziye patladı. Tabii ki sanat çok önemli, ama sanatı taraflı kullanmamalıyız. Ben şahsen kameralarımı taraflı kullanmamak için çok özen gösteriyorum. Ama eğer bu dizi, öldürülmesi muhtemel olan bir çocuğun öldürülmesini engellerse zaten başarılı olmuş demektir.

Dizinin reytingi yüzde 0,8, ama sebep olduğu krizin yüzde 100 olduğu eleştirisine ne diyorsunuz?

Reytingi konuşursak, Türkiye'de çok kaliteli, çok düzeyli yapılan yapımların üst sıralarda olmadığını biliyoruz. Halkın vicdanı reytinglerin çok üzerinde. Elimde olsa ben bu diziyi reyting ölçümlerine sokmam.

Peki, krizden sonra temkin hali hasıl oldu mu?

Gazze'de yumuşama var mı, orada okullar açıldı mı, orada katliam durdu mu? Biz gerçekleri yansıttığımız için gerçekleri azaltarak vermenin hiçbir mantığı yok. Siz hiç mi kadın, çocuk öldürmediniz? Bunu benim yansıtmam niye dokunuyor?

Dizinin ilk bölümünden itibaren jenerikte "Bu dizideki olayların ve kişilerin tamamı hayal ürünüdür." ifadesi yer alıyor. Gerçekten öyle mi?

Takdir edersiniz ki RTÜK ve yayın anlamında yazılması gereken bir yazı bu. Haliyle bu dram bire bir gerçek kişilerin hikâyelerini içermiyor, ama gerçeklerle çok alakası var.

Yahudi arkadaşlarınız var mı?

Çok sevdiğim Yahudi dostlarım var.

Onlarda diziyle ilgili rahatsızlık hissettiniz mi?

Ben Piyanist filmini izlerken ağladım. Biz zaman zaman Yahudi arkadaşlarımızla oradaki mezalimi konuşuyoruz. Bu vahşeti yapan, İsrail askerlerinin tamamı değil, bunu her zaman söylüyorum.

Dizi yayından kaldırılır diye düşündünüz mü?

Hayır, biz dizinin altı bölümünü çekmiştik.

Dizi başka kanalda da tepki çekerdi

Yaşar Seyman (Dizinin danışmanı):

Diziye danışman olmanız istendiğinde ilk ne düşündünüz?

Yapımcı Selçuk Çobanoğlu, ikinci 13 bölümün Ortadoğu coğrafyasına yönelik olacağını anlattı. Özenle dinledikten sonra, "Selçuk Bey, Ortadoğu'da ateşi maşayla da alsanız eliniz yanar." dedim.

İsrail'in bir diziden bu kadar rahatsız olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tatbikat krizinin öfkesi 'Ayrılık' dizisine yansıdı. Dış politikada bahane aranınca bazen bir diplomatın kravatının rengi bile sorun olabilir. Hele bu bir diziyse olayın boyutu büyür. Yazı görüntüye dönüşürken farklılaşır. Fotoğrafın görsel gücü ortaya çıkar. Sanatın gücü tartışılmaz. Sanat bazen 'Kral çıplak!' diyebilir...

Dizi başka bir kanalda yayınlansaydı siyasi kriz çıkmaz mıydı?

İsrail'le yaşanan dış politika ve tatbikat krizi sürecinde hangi kanalda yayınlanırsa yayınlansın tepki çekerdi.

Yaşanan krizden sonra özellikle "dizinin senaristi CHP'li, danışmanı İslamcı" gibi yorumlar yapıldı. Bu sizi rahatsız etti mi?

Sadece bu derinliği olmayan slogansı tanımlamaya güldüm. Dizi bir ekip işi, ortak akıl ve ekip anlayışı ile İslamcı bir yazarın katkısı ile kendini solda konumlandıran bir yazarın katkısı farklı olur. Kaldı ki ben uzmanlığa inanan, iş tanımını bilen ve içselleştiren biri olarak bu tür paylaşımlara sendikal dünyada yatkınım ve saygı duyarım.

***


Dizinin krize sebep olması bizim tadımızı kaçırmaz
SEVGİ YILMAZ [Senarist]:

Dizinin aldığı tepkiler sizi şaşırttı mı?

Bu kadar bürokratik krize sebep olacak bir tepki beklemiyorduk. İnsanlar, İsrail'in bütün dünyanın gözü önünde yaptıklarına herhangi bir tepki göstermiyorlarsa, dizimizden mi etkilenip tepki gösterecekler?

Yaşanan 'dizi krizi' sürecini siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Biz biraz seyretmeyi tercih ettik. Sabah kalkıp gazeteden öğreniyorduk olanı biteni. Senaryo ekibindeki bütün arkadaşların ortak olarak altına imza koyacakları söylem, halkların kardeşliğidir. İsrail cephesinden gelen kin ve nefreti büyüttüğümüz suçlaması, bize sadece tebessüm ettirtir.

İsrail'in diziden bu kadar rahatsız olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu bir sinema filmi olsaydı öykü olarak, kurgu olarak inanın çok daha sert bir üslubu tercih ederdim.

Bir tokat gibi çarpardı film. Ancak bu bir dizi film, ne yaparsanız yapın sertleşemezsiniz... Dünyada insanlık suçu işlemiş bütün devletlerin ortak bir özelliği olduğu gibi, biraz paranoyakça davranıldı bu konuda.

Krizden sonra dizinin senaryosunda değişiklik yaptınız mı?


Biz kalem olarak senaryomuzdan hiçbir bölüm ya da sahne çıkarmadık. Ancak kanal, ikinci bölümde inisiyatif kullanarak yazdığımız ve çekilen bazı savaş sahnelerini makaslamış, biz de yayında gördük. İsrail dizide var olan görüntülerden çok daha fazlasını izletti bütün dünyaya.

Dizinin adeta diplomatik krize sebep olması tadınızı kaçırdı mı?

Biz hayatı, diplomasinin gözünden izlemiyoruz. Tadımızı kaçıran, küçük Muhammed'in babasının kollarında can verişi, tadımızı kaçıran hiç de uzak olmayan topraklarda kadınların dul, çocukların yetim, anaların evlatsız kalması... İnsanlığımızdan utanmamız gereken bir dünyada yaşıyoruz. Dizimiz kriz yaratmış tadımız kaçmaz, yayından kalksa da tadımız kaçmaz. Yaşanan adaletsizliği, haksızlığı ve onursuzluğu düzeltebilecek güçte olamayışımız tadımızı kaçırabilir ancak.
Zaman

 

 

Sayfayi öner
Yorum Ekle
Yorumlar(0)
Oluşturma 27 Ekim 2009 Salı 16:57

 

Firma Tanıtımı
Evde Hasta Bakıcı Alya Danışmanlık İzmir Hasta Bakıcı
Evde hasta bakıcı ve İzmir hasta bakıcı olarakta hizmet veren firmamız İzmir ve çevresinde deneyimli ve uzman ekiple çalışmaktadır. Diğer ev çalışanları temini konusunda profesyonel hizmet sunan firmadır.
Taziye Çadırı İmalatçısı Kayseri Emek Çadır
Taziye çadırı, yakınlarını kaybeden ailelerin taziye için gelen misafirlerini ağırlamalarına imkan tanıyan özel bir mekandır. Kapalı bir alan sunarak her mevsimde pratik bir çözüm sağlar.
3D Yazıcı Pla Filament Matersan Ender 3D
3D yazıcılar, dijital tasarımları katman katman fiziksel nesnelere dönüştüren harika cihazlardır. Bu teknoloji, endüstriyel üretimden kişisel kullanıma kadar geniş bir uygulama alanına sahiptir. 3D yazıcı, birçok endüstride kullanılmaktadır. PLA filament, polilaktik asit kısaltmasıdır ve doğal kaynaklardan elde edilen bir biyoplastiktir. Bu özellikleri sayesinde çevre dostu bir malzeme olarak öne çıkar. 3D baskıda sıklıkla kullanılan bir filament çeşidi olup, genellikle makul bir fiyatla temin edilebilir.
Basketbol Potası Fiyatları Parmosan Basketbol Potası
Basketbol, dünyanın en popüler sporlarından biridir. Bu spor, hem profesyonel hem de amatör düzeyde oynanmaktadır. Basketbol oynamak için gerekli ekipmanlardan biri de basketbol potasıdır basketbol potası fiyatları, potanın özelliklerine ve kullanım alanına göre değişmektedir.
Modelka Çelik Kapı Fabrikası Ucuz Çelik Kapı Fiyatları Yangın Kapısı
Yangının yayılmasını önleyen kapılar yangın kapısı olarak Modelka tarafından tasarlanmıştır. Güvenli bir çelik kapı fabrikası seçimi önemlidir. Yangın kapısı fiyatları, boyut, malzeme kalitesi ve özelliklere bağlı olarak değişebilir. Güvenliğinizi düşünerek doğru yangın kapısını seçmek önemlidir. Modelka gibi güvenilir firmaları tercih edin.
Kayseri Spor Salonu İyc Spor Merkezi
Kayseri spor salonu İyc spor merkezi, bu alanda kendini kanıtlamış ve spor yapmayı sevenlerin ilk tercihi haline gelmiştir. Spor salonumuz, modern ekipmanları ve uzman antrenörleriyle sizlere en iyi spor deneyimini sunuyor.
Yerden Isıtma Çok Yakar Mı?
Yerden ısıtma mı petek mi daha avantajlıdır? Gibi sıkça sorulan sorular, merak edilen ve araştırılan konular arasındadır. yerden ısıtma sistemleri petekli sistemlere göre %44 daha az yakıt harcar ve yaklaşık %30 oranında tasarruf sağlamaktadır.
Kamelya Fiyatları Parmosan Kamelya İmalatı
Gölgelik ve oturma alanı sağlayan kamelyalar, hem estetik hem de işlevsel açıdan oldukça faydalıdır. Kamelya fiyatları, ürünün malzemesine, boyutuna, tasarımına ve işçiliğine göre değişiklik gösterir.
Kayseri Avukat Guga Hukuk Bürosu Kayseri Boşanma Avukatı ve Ceza Avukatı
Guga Hukuk bürosu olarak Kayseri ve çevre illerde kayseri avukat, boşanma avukatı, ceza avukatı, icra avukatı, icra avukatı, tazminat hukuku avukatı, trafik kazası avukatı ve miras hukuku avukatı olarak sizlere en iyi hizmeti vermekteyiz.
Kayseri Yüzme Havuzu İyc Spor Merkezi
Kayseri yüzme havuzu, modern yaşamın yoğun temposundan uzaklaşmanın en mükemmel yollarından biridir. Kayseri yüzme hizmetimiz, bu özel deneyimi sizlere sunuyor.
Kutu Harf Kayseri Reklam Tabela Umay Reklam
Kutu harfler, çeşitli alanlarda kullanılabilirler. kutu harf üreticisi Umay Reklam uygulama alanları İşletme tabelalarında, fuar ve etkinliklerde, iç mekan dekorasyonunda sıklıkla görebiliriz.
Kayseri Yüzme Havuzlu Fitness ve Spor Salonu İyc Spor Merkezi
kayseri fitness arayanlar için İYC kayseri spor salonu, mükemmel bir seçenek. Tesis, şehir merkezinde, ulaşım açısından kolay bir konumda yer almaktadır. kayseri yüzme havuzuna ve diğer spor olanaklarına sahiptir.

 

Hak Enerji Yerden Isıtma
Kayseri Haberler | Kayseri | Anne & Çocuk & Bebek | Bilim Teknik | Finans | Sağlık | İş & Eğitim | Hava & Yol | Resimler  | İstatistiklerimiz | Reklam  | İletişim

 

 

Kayseri Emlak
Kayseri Otomobil
Eleman İlanları
İş İlanları
Diğer İlanlar
• Elektronik
Kayseri Tarihi
Kayseri Coğrafyası
Kayseri İlçeleri
Kayseri Firma Rehberi
 • Demografik Yapısı
 • İl Yönetimi
 • Kültürü
 • Folkloru
 • Turizmi
 • Ekonomisi
 • Kayseri Fotoğrafları
 • Kayseri Gelenekleri
 • Kayseri Genel Bilgiler
 • Kayseri Spor
 • Kayseri Haritası
 • Kayseri İz Bırakanlar
 • Kayseri Nostalji
 • Kayseri Nüfusu
 • Kayseri Sağlık
 • Tarım Hayvancılık
 • Kayseri Ulaşım
 • Kış Sporları
 • Tuzla Gölü
 • Erciyes Spor
 • Sultan Sazlığı
 • Kayserililik
 • Kayseri de Bir Gün
 • Nöbetçi Eczaneler
 • En Güzel Mekanlar
 • Vefat Edenler
 • Kan Bankası
 • Oyunlar
 • IQ Testi
 • Reklam
 • Egzersiz Hareketleri
 • Rüya Tabirleri
 • Burçlar
 •
Şifalı Bitkiler
 • Gönül Köşesi
 • İsminizin Anlamı
 •
Sinema Salonları
 • Şiirler
 • Foto Galeri
 • İstatistikler
 • Türkülerimiz
 • Sözlük Çeviri
 •
Videolar
 • Edebiyat
 • Tiyatro
 • Konser Konferans
 • Tarihi Yerler
 • Sinema Haberleri
 • Kayseri Sinema Salonları
 • Genel Kültür Maneviyat

 Kayseri Copyright © 2007 - 2024 Kayseri Haberleri Kayseri Firmaları www.kayserikent.com Tüm hakları saklıdır.

Kayserikent.com'un Amacı İnternet üzerinde Kayseri ile ilgili akla gelebilecek her türlü bilgiyi kategorilere ayırarak bilgiye kısa ve çabuk ulaşılmasını sağlamak, Kayseri de ticari, ekonomik, kültürel ve sanatsal alanlarda faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşları bir çatı altında toplamak, günlük taze haberlerle Kayseri dışındaki Kayserilileri Kayseri de olup bitenlerden haberdar etmektir. Kayserikent.com'un Hedefi Kayseri ile ilgili bilgi arayan herkesin ilk aklına gelen kaynak olmaktır. Kayserikent.com, bu amaçla çıktığı yolda hergün daha iyiye ulaşmak için çalışmaktadır. Neden İnternet Reklamcılığı? İnternet, Türkiye ve dünyada iş hayatının kaçınılmaz bir parçası haline gelmiştir. Artık şirketler reklam bütçelerinde internet reklamcılğınada yer ayırmaktadır. Ulaşılan hedef kitle göz önünde bulundurulduğunda internet üzerinden yapılan reklamlar diğer araçlara göre karşılaştırılamayacak kadar ekonomiktir. Geleneksel reklam araçlarından daha etkili ve ölçülebilir olması da internet reklamlarını daha etkili kılmaktadır. Neden İnternet Reklamcılığında Kayserikent.com ? Genel internet siteleri elbette daha fazla sayıda kullanıcıya hizmet vermekte, ziyaretçi sayıları günde yüzbinleri bulmaktadır. Ancak siteleri ziyaret eden kullanıcıların sizin firmanızın ürün ve hizmetleri ile ilgili olma olasılıkları düşünüldüğünde reklam için harcanan paranın çok küçük bir bölümünün amaca uygun ziyaretçiye ulaştığı görülmektedir. Kayserikent.com da reklam Kayserililere doğrudan ulaşabileceğiniz en etkili araçtır. Hedef Kitlenize Kayserikent.com İle Ulaşın! Kayseri'nin en büyük şehir portalı Kayserikent.com, her ay 120.000 Kayseriliye 800.000 sayfa gösteriyor. Kayserililerin internetteki buluşma noktası Kayserikent.com, internetteki tanıtım ihtiyacınızı fazlası ile karşılamaya hazır profesyonel bir sitedir. Reklamlarınız, ayda ortalama 5000 - 10.000 basılan sektörel dergilere oranla çok daha fazla kişiye daha uygun fiyatla ulaşacaktır.

Bu site en iyi IE 5.0 üstü tarayıcılar ve 1024x768 ekran çözünürlüğü ile görüntülenir.

Web Tasarım  Kent Media

Popüler Sayfa Etiketleri

kayseri haberleri  kayseri firma rehberi  kayseri emlak  kayseri nöbetçi eczane  kayseri iz bırakanlar  kayseri katalog  kayseri sektör  kayseri mobilya  Mobilya Kayseri  Kayseri Mobilya İmalat  KAYSERİ  kayseri resim foto  Kayseri Resimleri   kayseri'de spor  kayserispor  kayseri spor   kayseri erciyes spor  Erciyes Spor   KAYSERİ HABERLER   kayseri haber  kayseri haberi  kayseri haberleri   kayseri kent haberler  Kayseri Emlak  Kayseri Gazete  Kayseri Gazeteleri  Kayseri tv  Kayseri Develi  Kayseri Yemekleri  Kayseri yerden ısıtma www.hakenerji.com.tr www.yerdenisitma.com.tr www.yerdenisitma.org


Kayseri Kent Portalı haberler firmalar ve aradığınız herşey burada. Kayseri güncel haberler ve son dakika haberleri