Kayseri Haberleri , Kayseri Firmaları ve Tüm Bilgiler.
 
ANASAYFAKAYSERİFİRMA REHBERİSERİ İLANLAR EĞLENCE KÜLTÜR & SANAT SPOR HABER ARŞİVİ RESMİ REKLAMLARKÜNYE
Anne & Çocuk & Bebek   |   Bilim Teknik   |   Finans   |   Sağlık   |   İş & Eğitim   |   Hava & Yol   |   Resimler   |   İstatistiklerimiz   |   Reklam   |   İletişim

Önemli Linkler
Kayseri Kent Portalı > Kayseri Kültür Sanat / ÜRDÜNLÜ BİNBAŞI ABD ÜSSÜNE NİÇİN ATEŞ AÇTI?
ÜRDÜNLÜ BİNBAŞI ABD ÜSSÜNE NİÇİN ATEŞ AÇTI?
Teksas’taki ABD askeri üssünde dün rastgele ateş açan kişinin Ürdün asıllı olduğu ortaya çıktı. Peki bu kişiyi dünyanın en büyük üssünde yarı otomatik silahla ateş açmaya iten sebep neydi?


. Askeri kaynaklara göre, Afganistan veya Irak’a gönderilmek üzere olan binbaşı Nidal Malik savaşa gitmeyi hiç istemiyordu.

Leyla Ebumellal / Timeturk

ABD’nin Teksas Eyaleti’nde dün bir Amerikan üssünde gelişigüzel ateş açarak 12 Amerikan askerini öldüren kişinin Ürdün asıllı psikiyatrist Nidal Malik olduğu belirtildi. ABD ordusu tarafından Afganistan ya da Irak’a gönderilmek istenen Dr. Malik, yeni görev alanına gitmek istemiyordu. Uzmanlar, savaş meydanlarından dönen birçok askerin psikolojik tedavisini gerçekleştirirken farkında olmadan içine girdiği psikolojik bunalımın Nidal Malik’i sonunda dünyanın en büyük üssünde yarı otomatik silahla ateş açmaya ittiğini söyledi. Ortadoğu asıllı olması nedeniyle ordudaki iş arkadaşlarının açık baskılarına maruz kalan Malik, komşuları ve tedavi ettiği askerler tarafından ise ‘çok kibar görünümlü ve zararsız’ diye tanımlanıyordu.

Dr. Malik Irak’a gitmek istemiyordu. Bu hayatındaki en korkunç kabustu. Peki bu Amerikalı subay Nidal Malik’in dün (Perşembe günü) Teksas’taki Fort Hood üssüne düzenlediği ve sonucunda 12 Amerikan askerinin öldüğü saldırının ardındaki en güçlü sebep olabilir mi? Bu sorunun cevabı henüz kesin olarak belli değil. Ancak güçlü sebeplerden biri olduğu kesin.

Amerikan Ordusu’nda bir psikiyatrist olarak görev yapan Nidal Malik’in, Irak’ta görev yapmış Amerikalı askerlerin birçok psikolojik sorunu ile karşı karşıya kalmış olması da dünyanın en büyük askeri üssünde saldırıya kalkışmasının ardındaki itici sebep olabilir.

Amerikan Ordusu binbaşı rütbeli Nidal Hasan Malik’i psikiyatrist olarak Irak’a göndermeye karar vermişti. Amerikan askeri kaynaklarına ve kendisine yakın kişilerin ifadelerine göre Malik bunu reddediyordu.

Askeri kaynaklara göre 39 yaşındaki Ürdün asıllı Amerikalı psikiyatrist Nidal Hasan Malik 6 yıl başkent Washinton’daki Walter Reed hastanesinde görev yaptı. Daha sonra Teksas’taki Fort Hood üssüne gönderildi. Malik 50 bin askerin merkezi sayılan üsde savaşlardan dönen askerlere psikolojik danışmanlık yapıyordu.

Malik, denizaşırı dağıtıma hazırlanan askerlerin tıbbi muayenelerinin gerçekleştiği son dakikalarda askerlerin hazırlanma tesisine rastgele ateş etti.

Irak Kabusu

Reuters haber ajansının Amerika’da doğup liseyi bitirdikten sonra orduya katılan, Walter Reed ordu tedavi merkezinde görev yapan Nidal Hasan Malik’in amcasının oğlu Nadir Hasan’dan aktardığına göre, ağır yaralı askerleri tedavi eden Malik’in Irak ve Afganistan’dan dönen askerleri tedavi sırasında ciddi psikolojik sorunlara maruz kalmış olma ihtimali var.

Nadir, amcasının oğlunun geçen Nisan ayında Fort Hood’a geçtiğine, 2003 yılında savaşın başlamasından bu yana Amerikan kuvvetlerinin büyük kayıp verdiği Irak’a gönderilmesi emrinin uygulanmasını istemediğine dikkat çekerek “geçen beş yıl içinde bunun başına gelen en korkunç kabus olduğunu öğrendik” dedi.

Nadir Hasan, Nidal’in şiddet yanlısı olmadığına işaret ederek savaş sahasına gitmek istemediğini söyledi.

Nadir Hasan ayrıca amcasının oğlunun Ortadoğu asıllı olması nedeniyle ordudaki iş arkadaşları tarafından baskıya maruz kaldığını, sorunu çözüp askeri hizmetten çıkmak için askeri bir avukat tuttuğunu ancak en son olarak tüm yolların tükendiğini ve savaş alanına gönderileceğini öğrendiğini ifade etti.

Birçok askeri tedavi etti

Öte yandan Teksas Eyaleti senatör yardımcısı Kay Bailey Hcheston CNN’e yaptığı açıklamalarda Nidal’in Irak’a gönderileceğini ve bu nedenle hiç mutlu olmadığını vurguladı.

Binbaşı Nidal’in bir grup komşusu ve elinde tedavi gören askerler Nidal için şöyle dedi; “çok kibar görünümlü bir insandı. Hiçbir zararı yoktu. Birçok askere profesyonel psikolojik hizmet sundu. Birçoğunu tedavi etti.”

Üsse yakın dükkanı olan bir görgü tanığı Nidal’in her sabah kahve satın almak için kendisine uğradığını, ateş açtığı günün sabahında da gayet normal göründüğünü ifade etti.

Dükkan sahibi ayrıca binbaşı Malik’in kendisine bir süre sonra Irak’ta ya da Afganistan’da Amerikan Ordusu’na tabi birliklere tayin edileceğini söylediğini ekledi.

Askeri kayıtlara göre binbaşı Malik Amerika’nın Virginia Eyaleti’nde doğdu. Federal Sivil Büro kayıtları ise Nidal’in Ürdün asıllı olduğunu gösteriyor. Virginia Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra 1997 yılında orduya atandı. Washington Post gazetesinin haberine göre de Malik Amerika’da Filistinli bir ailenin çocuğu olarak doğdu.

Amerikan Ordusu’nun verilerine göre Nidal Hasan Malik 2003 yılında yüzbaşı, 2009 yılında ise binbaşı rütbesine yükseldi. ‘Milli savunma’ ve ‘teröre karşı savaş’ madalyaları kazandı.

Teksas Eyaleti’ndeki Amerikan askeri üssü lideri Malik’in tek başına hareket ettiğini, hastaneye kaldırıldığını ve öldüğü yönünde yayılan haberlerin aksine yaşadığını açıkladı.

Askeri kaynaklara göre Malik iki silah kullandı. Kullandığı silahlardan yarı otomatik olan ile açtığı rastgele saldırı ölü ve yaralıların sayısının artmasına neden oldu. Amerikan askeri kurallarına göre askeri eğitim amacı dışında askeri polis ve güvenlik görevlileri hariç kimsenin mermi dolu silah bulundurmasına izin verilmiyor.

Fort Hood savaşta psikolojik olarak travma geçiren askerlere, yaşadıkları bu sorunların üstesinden gelmeleri için özel programların uygulandığı bir üstür ve dünyanın en büyük askeri üssü sayılmaktadır.

 

 

Sayfayi öner
Yorum Ekle
Yorumlar(0)
Oluşturma 07 Kasım 2009 Cumartesi 10:05

 

Firma Tanıtımı
Enerji Tasarruflu Yerden Isıtma Sistemleri
Hem konforlu bir ortam sağlamak hem de soğuk algınlığı gibi sağlık problemlerinden korunmak için etkili bir ısıtma sistemine ihtiyaç duyarız. Bu noktada, son yıllarda popülerliği artan yerden ısıtma sistemleri öne çıkmaktadır.
Evde Hasta Bakıcı Alya Danışmanlık İzmir Hasta Bakıcı
Evde hasta bakıcı ve İzmir hasta bakıcı olarakta hizmet veren firmamız İzmir ve çevresinde deneyimli ve uzman ekiple çalışmaktadır. Diğer ev çalışanları temini konusunda profesyonel hizmet sunan firmadır.
Taziye Çadırı İmalatçısı Kayseri Emek Çadır
Taziye çadırı, yakınlarını kaybeden ailelerin taziye için gelen misafirlerini ağırlamalarına imkan tanıyan özel bir mekandır. Kapalı bir alan sunarak her mevsimde pratik bir çözüm sağlar.
3D Yazıcı Pla Filament Matersan Ender 3D
3D yazıcılar, dijital tasarımları katman katman fiziksel nesnelere dönüştüren harika cihazlardır. Bu teknoloji, endüstriyel üretimden kişisel kullanıma kadar geniş bir uygulama alanına sahiptir. 3D yazıcı, birçok endüstride kullanılmaktadır. PLA filament, polilaktik asit kısaltmasıdır ve doğal kaynaklardan elde edilen bir biyoplastiktir. Bu özellikleri sayesinde çevre dostu bir malzeme olarak öne çıkar. 3D baskıda sıklıkla kullanılan bir filament çeşidi olup, genellikle makul bir fiyatla temin edilebilir.
Basketbol Potası Fiyatları Parmosan Basketbol Potası
Basketbol, dünyanın en popüler sporlarından biridir. Bu spor, hem profesyonel hem de amatör düzeyde oynanmaktadır. Basketbol oynamak için gerekli ekipmanlardan biri de basketbol potasıdır basketbol potası fiyatları, potanın özelliklerine ve kullanım alanına göre değişmektedir.
Modelka Çelik Kapı Fabrikası Ucuz Çelik Kapı Fiyatları Yangın Kapısı
Yangının yayılmasını önleyen kapılar yangın kapısı olarak Modelka tarafından tasarlanmıştır. Güvenli bir çelik kapı fabrikası seçimi önemlidir. Yangın kapısı fiyatları, boyut, malzeme kalitesi ve özelliklere bağlı olarak değişebilir. Güvenliğinizi düşünerek doğru yangın kapısını seçmek önemlidir. Modelka gibi güvenilir firmaları tercih edin.
Kayseri Spor Salonu İyc Spor Merkezi
Kayseri spor salonu İyc spor merkezi, bu alanda kendini kanıtlamış ve spor yapmayı sevenlerin ilk tercihi haline gelmiştir. Spor salonumuz, modern ekipmanları ve uzman antrenörleriyle sizlere en iyi spor deneyimini sunuyor.
Yerden Isıtma Çok Yakar Mı?
Yerden ısıtma mı petek mi daha avantajlıdır? Gibi sıkça sorulan sorular, merak edilen ve araştırılan konular arasındadır. yerden ısıtma sistemleri petekli sistemlere göre %44 daha az yakıt harcar ve yaklaşık %30 oranında tasarruf sağlamaktadır.
Kamelya Fiyatları Parmosan Kamelya İmalatı
Gölgelik ve oturma alanı sağlayan kamelyalar, hem estetik hem de işlevsel açıdan oldukça faydalıdır. Kamelya fiyatları, ürünün malzemesine, boyutuna, tasarımına ve işçiliğine göre değişiklik gösterir.
Kayseri Avukat Guga Hukuk Bürosu Kayseri Boşanma Avukatı ve Ceza Avukatı
Guga Hukuk bürosu olarak Kayseri ve çevre illerde kayseri avukat, boşanma avukatı, ceza avukatı, icra avukatı, icra avukatı, tazminat hukuku avukatı, trafik kazası avukatı ve miras hukuku avukatı olarak sizlere en iyi hizmeti vermekteyiz.
Kayseri Yüzme Havuzu İyc Spor Merkezi
Kayseri yüzme havuzu, modern yaşamın yoğun temposundan uzaklaşmanın en mükemmel yollarından biridir. Kayseri yüzme hizmetimiz, bu özel deneyimi sizlere sunuyor.
Kutu Harf Kayseri Reklam Tabela Umay Reklam
Kutu harfler, çeşitli alanlarda kullanılabilirler. kutu harf üreticisi Umay Reklam uygulama alanları İşletme tabelalarında, fuar ve etkinliklerde, iç mekan dekorasyonunda sıklıkla görebiliriz.

 

Hak Enerji Yerden Isıtma
Kayseri Haberler | Kayseri | Anne & Çocuk & Bebek | Bilim Teknik | Finans | Sağlık | İş & Eğitim | Hava & Yol | Resimler  | İstatistiklerimiz | Reklam  | İletişim

 

 

Kayseri Emlak
Kayseri Otomobil
Eleman İlanları
İş İlanları
Diğer İlanlar
• Elektronik
Kayseri Tarihi
Kayseri Coğrafyası
Kayseri İlçeleri
Kayseri Firma Rehberi
 • Demografik Yapısı
 • İl Yönetimi
 • Kültürü
 • Folkloru
 • Turizmi
 • Ekonomisi
 • Kayseri Fotoğrafları
 • Kayseri Gelenekleri
 • Kayseri Genel Bilgiler
 • Kayseri Spor
 • Kayseri Haritası
 • Kayseri İz Bırakanlar
 • Kayseri Nostalji
 • Kayseri Nüfusu
 • Kayseri Sağlık
 • Tarım Hayvancılık
 • Kayseri Ulaşım
 • Kış Sporları
 • Tuzla Gölü
 • Erciyes Spor
 • Sultan Sazlığı
 • Kayserililik
 • Kayseri de Bir Gün
 • Nöbetçi Eczaneler
 • En Güzel Mekanlar
 • Vefat Edenler
 • Kan Bankası
 • Oyunlar
 • IQ Testi
 • Reklam
 • Egzersiz Hareketleri
 • Rüya Tabirleri
 • Burçlar
 •
Şifalı Bitkiler
 • Gönül Köşesi
 • İsminizin Anlamı
 •
Sinema Salonları
 • Şiirler
 • Foto Galeri
 • İstatistikler
 • Türkülerimiz
 • Sözlük Çeviri
 •
Videolar
 • Edebiyat
 • Tiyatro
 • Konser Konferans
 • Tarihi Yerler
 • Sinema Haberleri
 • Kayseri Sinema Salonları
 • Genel Kültür Maneviyat

 Kayseri Copyright © 2007 - 2024 Kayseri Haberleri Kayseri Firmaları www.kayserikent.com Tüm hakları saklıdır.

Kayserikent.com'un Amacı İnternet üzerinde Kayseri ile ilgili akla gelebilecek her türlü bilgiyi kategorilere ayırarak bilgiye kısa ve çabuk ulaşılmasını sağlamak, Kayseri de ticari, ekonomik, kültürel ve sanatsal alanlarda faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşları bir çatı altında toplamak, günlük taze haberlerle Kayseri dışındaki Kayserilileri Kayseri de olup bitenlerden haberdar etmektir. Kayserikent.com'un Hedefi Kayseri ile ilgili bilgi arayan herkesin ilk aklına gelen kaynak olmaktır. Kayserikent.com, bu amaçla çıktığı yolda hergün daha iyiye ulaşmak için çalışmaktadır. Neden İnternet Reklamcılığı? İnternet, Türkiye ve dünyada iş hayatının kaçınılmaz bir parçası haline gelmiştir. Artık şirketler reklam bütçelerinde internet reklamcılğınada yer ayırmaktadır. Ulaşılan hedef kitle göz önünde bulundurulduğunda internet üzerinden yapılan reklamlar diğer araçlara göre karşılaştırılamayacak kadar ekonomiktir. Geleneksel reklam araçlarından daha etkili ve ölçülebilir olması da internet reklamlarını daha etkili kılmaktadır. Neden İnternet Reklamcılığında Kayserikent.com ? Genel internet siteleri elbette daha fazla sayıda kullanıcıya hizmet vermekte, ziyaretçi sayıları günde yüzbinleri bulmaktadır. Ancak siteleri ziyaret eden kullanıcıların sizin firmanızın ürün ve hizmetleri ile ilgili olma olasılıkları düşünüldüğünde reklam için harcanan paranın çok küçük bir bölümünün amaca uygun ziyaretçiye ulaştığı görülmektedir. Kayserikent.com da reklam Kayserililere doğrudan ulaşabileceğiniz en etkili araçtır. Hedef Kitlenize Kayserikent.com İle Ulaşın! Kayseri'nin en büyük şehir portalı Kayserikent.com, her ay 120.000 Kayseriliye 800.000 sayfa gösteriyor. Kayserililerin internetteki buluşma noktası Kayserikent.com, internetteki tanıtım ihtiyacınızı fazlası ile karşılamaya hazır profesyonel bir sitedir. Reklamlarınız, ayda ortalama 5000 - 10.000 basılan sektörel dergilere oranla çok daha fazla kişiye daha uygun fiyatla ulaşacaktır.

Bu site en iyi IE 5.0 üstü tarayıcılar ve 1024x768 ekran çözünürlüğü ile görüntülenir.

Web Tasarım  Kent Media

Popüler Sayfa Etiketleri

kayseri haberleri  kayseri firma rehberi  kayseri emlak  kayseri nöbetçi eczane  kayseri iz bırakanlar  kayseri katalog  kayseri sektör  kayseri mobilya  Mobilya Kayseri  Kayseri Mobilya İmalat  KAYSERİ  kayseri resim foto  Kayseri Resimleri   kayseri'de spor  kayserispor  kayseri spor   kayseri erciyes spor  Erciyes Spor   KAYSERİ HABERLER   kayseri haber  kayseri haberi  kayseri haberleri   kayseri kent haberler  Kayseri Emlak  Kayseri Gazete  Kayseri Gazeteleri  Kayseri tv  Kayseri Develi  Kayseri Yemekleri  Kayseri yerden ısıtma www.hakenerji.com.tr www.yerdenisitma.com.tr www.yerdenisitma.org


Kayseri Kent Portalı haberler firmalar ve aradığınız herşey burada. Kayseri güncel haberler ve son dakika haberleri