Kayseri Haberleri , Kayseri Firmaları ve Tüm Bilgiler.
ANASAYFAKAYSERİ FİRMA REHBERİ SERİ İLANLAR EĞLENCE KÜLTÜR & SANAT SPOR HABER ARŞİVİ
Anne & Çocuk & Bebek   |   Bilim Teknik   |   Finans   |   Sağlık   |   İş & Eğitim   |   Hava & Yol   |   Resimler   |   İstatistiklerimiz   |   Reklam   |   İletişim

Önemli Linkler
Kayseri Kent Portalı > KAYSERİ KÜLTÜR & SANAT > Genel Kültür & Maneviyyat / HEPİMİZ ALLAH DOSTU OLABİLİRİZ İŞTE BİZİM DİNİMİZ
<<Önceki  Sonraki>>

HEPİMİZ ALLAH DOSTU OLABİLİRİZ İŞTE BİZİM DİNİMİZ

Hepimiz biliriz ki Allah-u Teala bizleri bu dünyaya imtihan için göndermiştir. Bu kainatı ve özellikle içinde yaşadığımız bu dünyayı, sayısız nimetlerle doldurarak bizlerin istifadesine sunmuştur. Bizi de kendisini bilmemiz, sevmemiz, saymamız ve kullukta bulunmamız için yaratmıştır. Eğer bunu yaparsak, bizi hem bu dünyada mutlu edecek, hem de sonsuz bir hayat olan ahirette, gözlerin görmediği, kulakların işitmediği, akla hayale gelmez nimetlerle sevindirecek, hele hele de en büyük nimet olan cemalini seyretme ile mest-u hayran edecektir.

Hepimiz birer evliya, birer Allah dostu olabiliriz. Zaten bunun için varız ve yaşıyoruz. Bunun bir tek yolu vardır, Allah’a tam teslim olmak.

Bu nasıl mı olur?

İslam’ı bilmek ve yaşamakla.

İslam, Allah’ın biricik dinidir. Bu dinin temel kaynağı Kur’an’dır. Kur’an, Cenab-ı Allah’ın ya doğrudan, ya da Cebrail adlı melekle, peygamberimize bildirdiği ilahi sözlerdir. Sevgili Peygamberimiz bu Kur’an’ı hem açıklayarak, hem de yaşayarak bize tebliğ etmiştir. O günden bu zamana kadar bir harfi bile değişmeden gelmiştir. Kıyamete kadar da öyle gidecektir inşaallah. Çünkü bu, Allah (azze ve celle.)ın garantisi altındadır.

Bu dinin ikinci kaynağı sünnettir. Peygamberimizin (sas) sözlerine, işlerine ve bir olay karşısındaki susuşuna sünnet diyoruz. Bu susuş, benimseyiş demektir. Çünkü o, asla yanlışa susmaz.

Bizler ancak işte bu Kur’an ve bu sünnete göre inanır, ibadet eder, muamelemizi düzenler, ahlaklı yaşarsak, Allah’ın sevdiği birer veli kul oluruz inşaallah.

Allah birini sevdi mi, hiç şüphesiz O’nu peygamber de sever, melekler de sever, hatta bütün kainat, dağlar taşlar bile severler. İşte hakiki saadet, huzur, mutluluk buradadır. Ve işte bizim yolumuz da budur.

Bu yolda selametle yürüyerek başarılı olmamız için önce bu yolun temel esaslarını bilmeliyiz:

İslam, ilme önem vermiştir. Cahillikle müslümanlık bağdaşmaz. Onun için önce sahih ve sağlam bir imana sahip olmalıyız. Bu da Peygamberimiz ve ashabının inandıkları ve üstünde oldukları imandır. Biz buna ehl-i sünnet itikadı diyoruz.

Bunun da temel esasları, Allah’ın varlığına, birliğine inanmak, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, öldükten sonra dirilip hesap vereceğimize inanmaktır. Bir de, kader ve kazaya iman etmektir. Yani, olan ve olacak olan her şeyin, Allah’ın bilgisi, dilemesi ve takdiri çerçevesinde olduğuna iman etmektir.

Sadece iman etmek yetmiyor, Allah (azze ve celle.) sevgisini kazanmak için. Bir de salih amel gerekiyor. Yani Allah’ın emir ve yasaklarına göre yaşamak. Bunun için de önce ibadetlerimizi öğreneceğiz. Bunların başında da hiç şüphesiz namaz gelir.

Namaz, Peygamberimizin (sas) benzetmesiyle, evimizin önünden akan bir ırmak gibidir. Ne dersiniz, günde beş vakit orada yıkansak, bizde bir kir kalır mı? İşte beş vakit namaz da böyledir. Farzı, vacibi ve sünnetleriyle beraber bu namazı huşu ve huzur içinde kılmalıyız. Hatta vaktimiz varsa, işimiz uygunsa, duha, evvabin, teheccüd gibi nafile namazlardan da kılmalıyız. Çünkü insan, bu nafile ibadetlerle Allah’a manen yaklaşır ve onun sevgilisi olur. Biz de olalım inşaallah.

Zekat, namazdan sonra gelen malî bir ibadettir. Toplumun düzen ve dengesi için fevkalade önemlidir. Farz olan zekatı verdiğimiz gibi, en az bir o kadar da nafile sadaka vermekten geri kalmayalım. Toplumun fakir, yoksul, muhtaç insanlarını sevindirelim. Çünkü, mutluluk hep beraber olursa, ancak gerçekleşebilir.

Oruç da Allah’ın bir emridir. Ramazan ayında akıllı ve büluğa ermiş sağlıklı mükelleflere oruç farzdır. Ancak işi ve sağlığı müsait olanlar, her aydan en az üç gün de nafile oruç tutarlarsa ne kadar güzel olur. Sanki senenin tamamında oruç tutmuş gibi, Allah onlara sevap yazar ve oruç kapısından onları cennete koyar inşaallah.

Bildiğimiz gibi hac da, gücü yetene farzdır. Aman Allah’ım o ne heyecan, o ne mutluluktur! Onu tadanlar çok iyi bilirler. İnsanın bütün günahlarını da siler süpürür aynı zamanda.

Temizlik, müslümanın en önemli özelliklerindendir. Kalbi, bedeni, elbisesi, evi, çevresi temiz olduğu gibi, yiyeceği, içeceği, işi de temiz olmalıdır. İşinin temiz olması, muamelesinin İslam’a göre doğru ve dürüst olması demektir.

Kalb temizliği demek, kalbimizi bütün putlardan, sahte ilahlardan, batıl inanç, ilke, ideoloji ve düzenlerden temizleyip, yerine sağlam ve sahih bir İslam inancı yerleştirmek; gurur, kibir, riya, haset, cimrilik, korkaklık, şehvetperestlik gibi kötü huylardan arındırıp yerine ihlas, tevazu, mahviyyet, cömertlik, cesaret, iffet, adalet gibi her türlü iyi huylarla süslemektir.

Beden ve elbisede temizlik, gözle görülür pislikleri gidermekle beraber, manevi pisliklerden de abdest ve gusül ile arınıp güzel kokular sürmek, dişleri misvak veya fırça ile temizleyip, saç ve sakalımıza iyi bakmaktır. Her türlü pis koku ve çirkin görünüşle insanları ve melekleri rahatsız etmemektir. Ayrıca bedenimize dövme yaptırmaktan da şiddetle kaçınmalıyız

Erkeklere altın ve gümüş kullanmak haram kılınmıştır, Ancak gümüşün yüzük olarak beş - altı gramı geçmemesine izin verilmiştir. Altın ve gümüşün evlerde kap kacak veya diğer eşya olarak kullanılması, erkekler gibi kadınlara da haramdır. Elbiselerimiz de, bedeni gösterecek kadar ince, vücut hatlarını belli edecek kadar dar olmamalı, kafirlerin elbiseleri özellikle taklit edilmemelidir.

Allah teala’ya kullukta en önemli bir mesele de, yiyecek ve içeceklerimizin helal olmasıdır. Çünkü Peygamber Efendimiz (sas) haram gıda ile beslenen vücudun ancak cehennem ateşiyle temizleneceğini, haram yiyenlerin farz veya nafile olsun hiçbir ibadetlerinin kabul olunmayacağını bildiriyor. Bu günkü ibadetsizliğin ve günahkarlığın altında yatan en büyük sebeplerden biri de hiç şüphesiz haram lokmadır. Öyleyse Allah’ın Kur’an-ı Kerimde yasakladığı leş, akmış kan, domuz eti, besmelesiz kesilenler, kumar, hırsızlık veya her türlü haksızlıkla kazanılan yiyecekleri yemeyecek, sarhoşluk veren içkileri içmeyecek, uyuşturucu, sigara, ot ve nargile kullanmayacağız.

Ev temizliği, maddi temizlikle beraber, manevi temizliği de gerektirir. Bunun temel esası ise, yuvamızı dini terbiye üzerine kurmak, ana, baba, eşler ve çocuklar gibi yuvada barınan herkese haklarını vermektir. Yuvayı her türlü ahlaksızlıktan, fuhuştan, zinadan, açık saçıklıktan, iffetsizlikten ve israftan korumak, vakti gelen kız ve erkekleri erkenden ve kolaylık göstererek evlendirmektir. Kalbimizi parçalayan ve bizi iman zevkinden mahrum eden el, ayak, göz, kulak zinasından ancak böyle kurtulabiliriz.

İş ve meslek hayatımızda da helal ve harama dikkat etmeli ziraat, ticaret, sanat, memurluk ve işçilik yaparken İslam’ın kurallarına uymalıyız. Kısaca zikredersek, İslam’a aykırı iş yerlerinde çalışmamalı, meşru işimizde çalışırken işimizi doğru ve dürüst yapmalı, kimseyi hile, yalan ile aldatmamalı, faizden, haksız kazançtan, hırsızlıktan, eksik ölçme ve tartmaktan, yalan yeminden kaçmalı, kötü ve günahkâr kimselere bu tür işlerinde yardımcı ve destekçi olmamalıyız.

Hepimiz analarımızdan hür doğduk. Temel haklarla dünyaya geldik. Bu haklarımızı korumalı, bunları elimizden almağa çalışan zalimlerle meşru bir şekilde mücadele etmeliyiz. Yaşama hakkımız var, mal mülk edinme, seyahat etme, özel hayatımızın gizli kalması, adil yargılanma, kanun önünde eşitlik, eğitim ve öğrenim haklarımız ve bir kısım siyasi haklarımız vardır. Din ve vicdan hürriyetimiz vardır. İslam’ın koyduğu kanunlar çerçevesinde, başkalarının da haklarına saygı göstererek bu haklarımızı korumalı ve kullanmalıyız. İslam ve insanlık düşmanlarına karşı, haklı mücadeleye her zaman hazır olmalı, Allah rızası için cihadı unutmamalıyız.

Müslümanlar birbirlerinin kardeşleridir. Bu kardeşliği koruyucu her türlü vazifeleri yapmalıyız. Mesela selamlaşmalı, yemek yedirmeli, fakir ve yoksulları gözetmeli, akrabaları ve ahbapları ziyaret etmeli, hediyeleşmeliyiz.

Kardeşliğimize zarar veren her türlü haramlardan, mesela, katillikten, hırsızlıktan, haksızlıktan, sövmeden, dövmeden, dedikodudan, su-i zandan, kötü lakap takmaktan, başkalarıyla alay edip eğlenmekten uzak durmalıyız. Peygamberimiz “Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olamazsınız, iman etmedikçe de cennete giremezsiniz.” diyor. “Bir kimse kendisi için istediğini, kardeşi için de istemedikçe, kamil mü’min olamaz” diyor. Bunlar altın gibi sözlerdir. Cemiyet hayatımızı bu değerler üstüne kurmalı, İslam’ı öğrenmeli, yaşamalı ve yaşatmalı, yani başkalarına da anlatıp benimsetmek için çalışmalı, bu uğurda malımızla, canımızla çaba ve gayret sarfetmeliyiz. Bu güzelliklere karşı çıkan zalimlerden, kafirlerden ve onların din, kültür, medeniyet ve hayat tarzlarından uzak durmalı, islamî kimlik ve kişiliğimizi korumalı ve geliştirmeliyiz. Bu, insanlığın ortak akıl ve tecrübesinin ürünü olan ilim, teknik ve yeni buluşlardan faydalanmaya mani değildir.

Muhammed Ümmeti, insanlık için çıkarılmış hayırlı ve önder bir ümmettir. O’nun bu özelliği Allah Tealanın tam ve kamil dini İslam’ı yaşamak ve yaymaktan kaynaklanmaktadır. İslam’sız dünyanın hali içler acısıdır ve Ümmetin davetini beklemektedir. Allah Teâlâ yeni bir peygamber gönderecek değildir. çünkü Allah Teâlâ’nın vahyi elimizde olduğundan buna gerek de yoktur. Artık bu görevi Ümmet-i Muhammed üstlenecektir. Bu vazifeye kayıtsız kalmak, onun önderliğine elbette yakışmaz. Cemal Nar


 

Firma Tanıtımı
Plastik Market Arabası Market Rafı Depo Raf Sistemleri Somçelik
plastik market arabası , market rafı ve depo rafı ihtiyaçlarınız için tek adres. Somçelik raf sistemleri kendi üretimi olan raf sistemlerini tüm Türkiye ye satmaktadır. Projenize özel raf imalatı ve montajı nı uzman ekiplerimiz yapmaktadır.
Cam Balkon Kayseri Giyotin Cam Balkon Doruk Cam Balkon Sistemleri
Kayseri cam balkon , cam balkon kayseri , giyotin cam balkon satış montaj ve imalatını yapan Doruk cam balkon tüm Türkiye ye hizmet vermektedir. Isıcamlı ve tek camlı olarak üretilen cam balkonlar, motorlu ve kumandalı olarak iki çeşidi vardır.
Kahvaltı Evi Kayseri En İyi Serpme Kahvaltı Talas Acuka Kahvaltı
Kayseri kahvaltı ve kayseri en iyi kahvaltı mekanları Acuka Kahvaltı Evi Talas'ta kayseri serpme kahvaltı , el yapımı ve doğal lezzetleri ile siz değerli misafirlerimize butik kahvaltı keyfini yaşatıyor
Kayseri Restaurant Kayseride Ne Yenir Kanatçı Bahadır Talas Restoranlar
Kayseri de ne yenir, kayseri restaurant arıyorsanız Kanatçı Bahadır tam size göre. talas restoranlar ızgara sınırsız meze kebap ve tavuk kanat talas da. Kanatçı Bahadır Talas'ın kalbinde, misafirlerinin kıymetli vaktini eşsiz lezzetleri sayesinde unutulmaz bir anıya dönüştürüyor.
Ankara Düğün Salonları Gölbaşı Düğün Salonu Alyans Ankara Kır Düğün Salonları
Ankara düğün salonları Alyans Garden gölbaşı düğün salonu ve ankara kır düğün salonları ile hizmetinizdedir. Tercihiniz ister samimi bir bahçe konsepti isterse şık bir gölbaşı düğün salonu olsun, güzel bir zaman geçirmeniz için herşeyi kapsayan Alyans Garden Gölbaşı, ihtişamıyla yükselen tesisinde sizler için unutulmaz bir gün sunuyor.
Übersiedlung Wien Entrümpelung Räumung
In diesem Blog finden Sie Informationen zum Thema Umzug in Wien, übersiedlung wien, Entrümpelung und Räumung. Hier erfahren Sie alles, was Sie zum Thema Übersiedlung, umzug entrümpelung in wien, Räumung und entrümpelung räumung in wien wissen müssen:
Ön Muhasebe Programı Servis Takip Programı SA Yazılım Perakende Satış Programı
 SA Yazılım pratik çözümleriyle ihtiyaçlarınızı tam manada karşılayacak kullanışlı arayüzler sunabilmeyi amaçlar. Ön muhasebe programıServis takip programı arayışında olduğunuz süreç içerisinde sizin için en uygun modülü saptar ve tüm soru işaretlerinize alternatif çözümler sunar. Perakende satış programı

 

Kayseri Haberler | Kayseri | Anne & Çocuk & Bebek | Bilim Teknik | Finans | Sağlık | İş & Eğitim | Hava & Yol | Resimler  | İstatistiklerimiz | Reklam  | İletişim

 

 

Kayseri Emlak
Kayseri Otomobil
Eleman İlanları
İş İlanları
Diğer İlanlar
• Elektronik
Kayseri Tarihi
Kayseri Coğrafyası
Kayseri İlçeleri
Kayseri Firma Rehberi
 • Demografik Yapısı
 • İl Yönetimi
 • Kültürü
 • Folkloru
 • Turizmi
 • Ekonomisi
 • Kayseri Fotoğrafları
 • Kayseri Gelenekleri
 • Kayseri Genel Bilgiler
 • Kayseri Spor
 • Kayseri Haritası
 • Kayseri İz Bırakanlar
 • Kayseri Nostalji
 • Kayseri Nüfusu
 • Kayseri Sağlık
 • Tarım Hayvancılık
 • Kayseri Ulaşım
 • Kış Sporları
 • Tuzla Gölü
 • Erciyes Spor
 • Sultan Sazlığı
 • Kayserililik
 • Kayseri de Bir Gün
 • Nöbetçi Eczaneler
 • En Güzel Mekanlar
 • Vefat Edenler
 • Kan Bankası
 • Oyunlar
 • IQ Testi
 • Reklam
 • Egzersiz Hareketleri
 • Rüya Tabirleri
 • Burçlar
 •
Şifalı Bitkiler
 • Gönül Köşesi
 • İsminizin Anlamı
 •
Sinema Salonları
 • Şiirler
 • Foto Galeri
 • İstatistikler
 • Türkülerimiz
 • Sözlük Çeviri
 •
Videolar
 • Edebiyat
 • Tiyatro
 • Konser Konferans
 • Tarihi Yerler
 • Sinema Haberleri
 • Kayseri Sinema Salonları
 • Genel Kültür Maneviyat

 Copyright © 2007 - 2021 www.kayserikent.com Tüm hakları saklıdır.

Kayserikent.com'un Amacı İnternet üzerinde Kayseri ile ilgili akla gelebilecek her türlü bilgiyi kategorilere ayırarak bilgiye kısa ve çabuk ulaşılmasını sağlamak, Kayseri de ticari, ekonomik, kültürel ve sanatsal alanlarda faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşları bir çatı altında toplamak, günlük taze haberlerle Kayseri dışındaki Kayserilileri Kayseri de olup bitenlerden haberdar etmektir. Kayserikent.com'un Hedefi Kayseri ile ilgili bilgi arayan herkesin ilk aklına gelen kaynak olmaktır. Kayserikent.com, bu amaçla çıktığı yolda hergün daha iyiye ulaşmak için çalışmaktadır. Neden İnternet Reklamcılığı? İnternet, Türkiye ve dünyada iş hayatının kaçınılmaz bir parçası haline gelmiştir. Artık şirketler reklam bütçelerinde internet reklamcılğınada yer ayırmaktadır. Ulaşılan hedef kitle göz önünde bulundurulduğunda internet üzerinden yapılan reklamlar diğer araçlara göre karşılaştırılamayacak kadar ekonomiktir. Geleneksel reklam araçlarından daha etkili ve ölçülebilir olması da internet reklamlarını daha etkili kılmaktadır. Neden İnternet Reklamcılığında Kayserikent.com ? Genel internet siteleri elbette daha fazla sayıda kullanıcıya hizmet vermekte, ziyaretçi sayıları günde yüzbinleri bulmaktadır. Ancak siteleri ziyaret eden kullanıcıların sizin firmanızın ürün ve hizmetleri ile ilgili olma olasılıkları düşünüldüğünde reklam için harcanan paranın çok küçük bir bölümünün amaca uygun ziyaretçiye ulaştığı görülmektedir. Kayserikent.com da reklam Kayserililere doğrudan ulaşabileceğiniz en etkili araçtır. Hedef Kitlenize Kayserikent.com İle Ulaşın! Kayseri'nin en büyük şehir portalı Kayserikent.com, her ay 120.000 Kayseriliye 800.000 sayfa gösteriyor. Kayserililerin internetteki buluşma noktası Kayserikent.com, internetteki tanıtım ihtiyacınızı fazlası ile karşılamaya hazır profesyonel bir sitedir. Reklamlarınız, ayda ortalama 5000 - 10.000 basılan sektörel dergilere oranla çok daha fazla kişiye daha uygun fiyatla ulaşacaktır.

Bu site en iyi IE 5.0 üstü tarayıcılar ve 1024x768 ekran çözünürlüğü ile görüntülenir.

Web Tasarım  Kent Media

Popüler Sayfa Etiketleri

kayseri haberleri  kayseri firma rehberi  kayseri emlak  kayseri nöbetçi eczane  kayseri iz bırakanlar  kayseri katalog  kayseri sektör  kayseri mobilya  Mobilya Kayseri  Kayseri Mobilya İmalat  KAYSERİ  kayseri resim foto  Kayseri Resimleri   kayseri'de spor  kayserispor  kayseri spor   kayseri erciyes spor  Erciyes Spor   KAYSERİ HABERLER   kayseri haber  kayseri haberi  kayseri haberleri   kayseri kent haberler  Kayseri Emlak  Kayseri Gazete  Kayseri Gazeteleri  Kayseri tv  Kayseri Develi  Kayseri Yemekleri  Kayseri 


Kayseri Kent Portalı haberler firmalar ve aradığınız herşey burada. Kayseri güncel haberler ve son dakika haberleri