Kayseri Haberleri , Kayseri Firmaları ve Tüm Bilgiler.
 
ANASAYFAKAYSERİFİRMA REHBERİSERİ İLANLAR EĞLENCE KÜLTÜR & SANAT SPOR HABER ARŞİVİ RESMİ REKLAMLARKÜNYE
Anne & Çocuk & Bebek   |   Bilim Teknik   |   Finans   |   Sağlık   |   İş & Eğitim   |   Hava & Yol   |   Resimler   |   İstatistiklerimiz   |   Reklam   |   İletişim

menu 1
Kültür - Sanat
Önemli Linkler
Kayseri Kent Portalı > Kayseri Kültür Sanat / HER MİLLET LAYIK OLDUĞU ŞARKIYI DİNLER
HER MİLLET LAYIK OLDUĞU ŞARKIYI DİNLER
Fatih Sultan Mehmet Köprüsü açılıyor, köprüden ilk olarak Turgut Özal ile Semra Özal geçecek arabayla. Turgut Özal karısına dönüyor, "Koy bir kaset de neşemizi bulalım Semra" diyor.
Sonra İcraatın İçinden'in jeneriğinde bile kullanıldı bu pek "sempatik" cümle.
Ve tabii çoğu kimse için hiç "sempatik" değildi. Bugün hâlâ bu cümleyi Türkiye'de siyasette bir kırılma noktası olarak ananlar var.
Semra'nım hangi kaseti koydu, kim bilir. Bach, Mozart falan olmadığı muhakkak. Faruk Tınaz, Coşkun Sabah, Bülent Ersoy...
Fatih Ürek o yıllarda nerelerdeydi?
Bugün olsa Semra'nım'ın yakın arkadaşı Fatih Ürek'ten bir parçayla şenlenirdi herhalde Özal ailesi: "Elalem ne derse desin / Hadi hadi hadiiii"
Ve bugün olsa, yine sempatik bulanlar ve bulmayanlar olacaktı. Şarkıya eşlik edenler ve etmeyenler...

"Gül'üm benim..."

Artık hepimiz biliyoruz, "Beraber yürüdük biz bu yollarda" Tayyip Erdoğan'ın ve AKP'nin şarkısı.
Kayserililer de Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığını meydanlarda çalan "Gülüm Benim"le kutladılar.
Evlerde de söyleniyordur belki.
Eş-dost bir araya toplandığında, ev gezmelerinde falan, ya da diyelim düğünlerde, Abdullah Gül'ün şerefine, Tayyip Erdoğan'ın hatrına, ne bileyim, bir "Gülüm benim", bir "Beraber yürüdük biz bu yollarda" patlatılıyordur.

Koro ve demokrasi...

Birlikte şarkı söylemek sosyologların ve tarihçilerin üzerinde bir dolu araştırma yaptıkları bir mevzu. Özellikle Amerika'da kilise korolarından kareoke barlara araştırma yapan, birlikte şarkı söylemek ile demokrasi arasında ilişki kuran bilim adamları var.
Robert Putnam söylemiş galiba: "Birlikte şarkı söyleyen topluluklar -kelimenin tam anlamıyla ya da mecazen- arzu ettikleri yönetime (hükümete) daha kolay ulaşırlar."
Demek ki bu yüzden her ülkenin bir milli marşı var. Ve demek ki şu sıralar arzu ettiği yönetimi iktidara taşımaya yetecek kadar büyük kalabalıklar "Beraber yürüdük biz bu yollarda" ile "Gülüm benim"i seviyor, bu şarkılara eşlik ediyorlar.

Nana naaaa nana nana naaaa

Ben yazana kadar eskidi bile ama son günlerde en sevdiğim şarkı Gökçe'nin "Aradım Seni"si...
"Aradım seni bu şehirde / Hadi kork düştüm peşine / Bulursam seni bir yerde / Nana naa nana nana naaa"
Bu "nana naaa"ları bağırmak çok zevkli oluyor. Neşeli...
Gökçe de çok şirin. Kıyafetleri, konuşmalarıı falan sevimli. İnsan biraz da o söylüyor diye seviyor şarkıyı.
Bir de tabii kim şehirde birini aramamıştır ki, ah bir tesadüf bulup da nana naaaa'lamak üzere?
Bu da benim gençlere hizmetim olsun. Şehirde birbirini arayıp duranlar Gökçe'yi takip etsinler, bir barda çıktığı zaman, hurraaa, o bara...
Sonra? Nana naaa nana...

"Aşk sakızı mısın?", "Aşksa, kız mısın", "Aşkım hazır mısın?"

Şarkı sözlerini anlamayınca uydurmak gelenektendir. Türkiye'de bir sürü İngilizce şarkı gayet manasız, absürd sözlerle söylenir bu yüzden.
Ki Türkçelerde de durum pek farklı değil.
Bu yüzden Türkler birlikte zor şarkı söyler.
Geçen gün Gani Müjde'nin programında Ayşe Hatun Önal vardı, o anlatıyordu.
İbrahim Tatlıses'in "Bir Kulunu Çok Sevdim"ini, senelerce "Bir kolunu çok sevdim" diye anlamış, öyle dinlemiş.
Ben de senelerce Kayahan "Üzüntün ellerimde / Soldum kederlerinde" diyor zannettim. Meğer "Hüzün tünellerinde..." diyormuş.
İnternetteki bilumum sözlük sitelerinde "Yanlış anlaşılan şarkı sözleri" başlığında türlü örnekleri var:
Levent Yüksel
"Benzedim bak kız Mecnun'a"
Doğrusu: "Benzedim bahtsız Mecnun'a"
Pamela Spence
"İstanbul seni kaybetmiş / İnançlı günler vaat etmiş"
Doğrusu: "İstanbul seni kaybetmiş / İlaçlayıp berbat etmiş"
Tarkan (Favorim!)
"Sen üzüm ye gülüm, incir ye"
Doğrusu: "Sen üzülme gülüm, incinme"
Bir dönemin en yanlış anlaşılan şarkısı Aşkın Nur Yengi'nin "Ay inanmıyorum"uydu galiba.
"Ayılamıyorum", "Hayır anmıyorum", hatta "Ayran buyrun" diye söyleyenler bile oldu.
Son günlerin en yanlış anlaşılan şarkılarından biri ise Hepsi grubunun "Aşk Sakızı" gibi duruyor.
Şarkının "Aşk sakızı mısın?" kısmı uydur uydur bin bir şekilde söylenebiliyor:
"Aşksa, kızı mısın?", "Aşkım hazır mısın?", "Aşkım kısır mısın?", "Ahçı kızı mısın?"...

"Biri birini terk ediyordu, onu alnından öpüyordu..."

Geçen akşam güzel sesli bir arkadaşla, güzel sesli annesini yakalayınca, özellikle anneden rica ettim. Ben çocukken o şarkıyı söylerdi çünkü, hatırlıyorum.
Fakat şarkıyı hatırlamıyorum!
"Hani perdeyi aç diyordu. Onu söylesenize..."
Anne normal olarak boş baktı.
Kızı beni biliyor, şarkıyı çıkardı: "Dün akşam yine benim yollarıma bakmışsın / Gelmeyince üzülüp perdeyi kapatmışsın..."
Sonra annesine benim bazı şarkıları böyle şifreli anlattığımı açıkladı.
Yıllar önce de "Hani bir şarkı var" demişim, "Ölümüm elinden olacak..."
Düşünmüş düşünmüş, üstelik de bulmuş: "Dönüşüm muhteşem olacak."
Bir zamanlar arkadaşımın annesinden dinlediğim şarkıları yeniden dinleyeceğim ya, başladım çırpınmaya.
"Sen Gelmez Oldun"u "kuş yuvası" diye tarif ettim. "Kuşlar yuva kurdu / Sen gelmez oldun" kısmını işaret ederek.
Anladılar.
"Hani o bırakıp giderken" diye başlayan bir şarkı vardır, onu da "Biri birini terk ediyordu, onu alnından öpüyordu" diye anlattım.
Şarkının bir yerinde "Alnına koyarken veda busesi" deniyor ya, o bakımdan.
Anladılar.
Neyse ki bu eski şarkıların, sözlerini bilmeseniz de, uzun uzun anlatabileceğiniz hikayeleri var.

Müzik: Kainatın zil sesi...

14 milyar yıl önce Evren insan yumruğu kadar bir gaz bulutuymuş. Kuzey Kutbu'nda araştırma yapan 35 bilim adamı yıllar evvel böyle bir şey söylemişlerdi. Bu gazların sürekli hareketinin zil sesi gibi ses dalgaları meydana getirdiğini, işte bu zil sesinin Büyük Patlama'yı tetiklediğini anlatıyorlardı.
Zil sesi... Ve bom!
Ahmet Özhan -bildiğiniz Ahmet Özhan, şarkı söyleyen- 2001 yılında Vesaire dergisine bu zil sesi iddiasından hareketle bir yazı yazdı.
Haberi görmüştüm ama Özhan'ın yazısında da bundan bahsedildiğini görünce iyice dikkatimi çekti; bunca yıl sonra hatırlamamın sebebi bu.
"Demek ki evrenin şarkısı 14 milyar yıl önce yazılmış" diyordu Ahmet Özhan yazısında.
Bunu da Türk musikisinde birçok eserin bestecisinin bilinmemesine, bu zil sesi iddiasından çok yıllar önce bile bestecilerin evrende halihazırda var olan bir müziği "tespit" ettiklerine inanmalarına, bu yüzden de besteci bölümünün karşısında "tesbit" yazmalarına bağlıyordu:
"Kainatın bir bestecisi, bir de şarkısı vardır. Bütün şarkılar 'bir şarkının' değişik duyumlarından ibarettir. Müzik adamlarına da bu değişik duyumları 'tespit' etmek ve onları yorumlamak düşmektedir."
Sayfayi öner
Yorum Ekle
Yorumlar(0)
Oluşturma 03 Eylül 2007 Pazartesi 21:50

 

Firma Tanıtımı
Eşya Depolama MyDepo İstanbul Eşya Depolama Avrupa Yakası
Evinizde veya ofisinizde yer mi açmak istiyorsunuz? İstanbul genelinde profesyonel eşya depolama hizmetleri sunan MyDepo, tüm ihtiyaçlarınıza uygun çözümler sunuyor. İstanbul eşya depolama ve Anadolu yakası eşya depolama hizmetleri sayesinde, yer kazanır ve eşyalarınızın güvenli bir ortamda korunmasını sağlarsınız.
Enerji Tasarruflu Yerden Isıtma Sistemleri
Hem konforlu bir ortam sağlamak hem de soğuk algınlığı gibi sağlık problemlerinden korunmak için etkili bir ısıtma sistemine ihtiyaç duyarız. Bu noktada, son yıllarda popülerliği artan yerden ısıtma sistemleri öne çıkmaktadır.
Evde Hasta Bakıcı Alya Danışmanlık İzmir Hasta Bakıcı
Evde hasta bakıcı ve İzmir hasta bakıcı olarakta hizmet veren firmamız İzmir ve çevresinde deneyimli ve uzman ekiple çalışmaktadır. Diğer ev çalışanları temini konusunda profesyonel hizmet sunan firmadır.
Taziye Çadırı İmalatçısı Kayseri Emek Çadır
Taziye çadırı, yakınlarını kaybeden ailelerin taziye için gelen misafirlerini ağırlamalarına imkan tanıyan özel bir mekandır. Kapalı bir alan sunarak her mevsimde pratik bir çözüm sağlar.
3D Yazıcı Pla Filament Matersan 3D Tarayıcı
3D yazıcılar, dijital tasarımları katman katman fiziksel nesnelere dönüştüren harika cihazlardır. Bu teknoloji, endüstriyel üretimden kişisel kullanıma kadar geniş bir uygulama alanına sahiptir. 3D yazıcı, birçok endüstride kullanılmaktadır. PLA filament, polilaktik asit kısaltmasıdır ve doğal kaynaklardan elde edilen bir biyoplastiktir. Bu özellikleri sayesinde çevre dostu bir malzeme olarak öne çıkar. 3D baskıda sıklıkla kullanılan bir filament çeşidi olup, genellikle makul bir fiyatla temin edilebilir.
Basketbol Potası Fiyatları Parmosan Basketbol Potası
Basketbol, dünyanın en popüler sporlarından biridir. Bu spor, hem profesyonel hem de amatör düzeyde oynanmaktadır. Basketbol oynamak için gerekli ekipmanlardan biri de basketbol potasıdır basketbol potası fiyatları, potanın özelliklerine ve kullanım alanına göre değişmektedir.
Modelka Çelik Kapı Fabrikası Ucuz Çelik Kapı Fiyatları Yangın Kapısı
Yangının yayılmasını önleyen kapılar yangın kapısı olarak Modelka tarafından tasarlanmıştır. Güvenli bir çelik kapı fabrikası seçimi önemlidir. Yangın kapısı fiyatları, boyut, malzeme kalitesi ve özelliklere bağlı olarak değişebilir. Güvenliğinizi düşünerek doğru yangın kapısını seçmek önemlidir. Modelka gibi güvenilir firmaları tercih edin.
Kayseri Spor Salonu İyc Spor Merkezi
Kayseri spor salonu İyc spor merkezi, bu alanda kendini kanıtlamış ve spor yapmayı sevenlerin ilk tercihi haline gelmiştir. Spor salonumuz, modern ekipmanları ve uzman antrenörleriyle sizlere en iyi spor deneyimini sunuyor.
Yerden Isıtma Çok Yakar Mı?
Yerden ısıtma mı petek mi daha avantajlıdır? Gibi sıkça sorulan sorular, merak edilen ve araştırılan konular arasındadır. yerden ısıtma sistemleri petekli sistemlere göre %44 daha az yakıt harcar ve yaklaşık %30 oranında tasarruf sağlamaktadır.
Kamelya Fiyatları Parmosan Kamelya İmalatı
Gölgelik ve oturma alanı sağlayan kamelyalar, hem estetik hem de işlevsel açıdan oldukça faydalıdır. Kamelya fiyatları, ürünün malzemesine, boyutuna, tasarımına ve işçiliğine göre değişiklik gösterir.
Kayseri Avukat Guga Hukuk Bürosu Kayseri Boşanma Avukatı ve Ceza Avukatı
Guga Hukuk bürosu olarak Kayseri ve çevre illerde kayseri avukat, boşanma avukatı, ceza avukatı, icra avukatı, icra avukatı, tazminat hukuku avukatı, trafik kazası avukatı ve miras hukuku avukatı olarak sizlere en iyi hizmeti vermekteyiz.
Kayseri Yüzme Havuzu İyc Spor Merkezi
Kayseri yüzme havuzu, modern yaşamın yoğun temposundan uzaklaşmanın en mükemmel yollarından biridir. Kayseri yüzme hizmetimiz, bu özel deneyimi sizlere sunuyor.

 

Hak Enerji Yerden Isıtma
Kayseri Haberler | Kayseri | Anne & Çocuk & Bebek | Bilim Teknik | Finans | Sağlık | İş & Eğitim | Hava & Yol | Resimler  | İstatistiklerimiz | Reklam  | İletişim

 

 

Kayseri Emlak
Kayseri Otomobil
Eleman İlanları
İş İlanları
Diğer İlanlar
• Elektronik
Kayseri Tarihi
Kayseri Coğrafyası
Kayseri İlçeleri
Kayseri Firma Rehberi
 • Demografik Yapısı
 • İl Yönetimi
 • Kültürü
 • Folkloru
 • Turizmi
 • Ekonomisi
 • Kayseri Fotoğrafları
 • Kayseri Gelenekleri
 • Kayseri Genel Bilgiler
 • Kayseri Spor
 • Kayseri Haritası
 • Kayseri İz Bırakanlar
 • Kayseri Nostalji
 • Kayseri Nüfusu
 • Kayseri Sağlık
 • Tarım Hayvancılık
 • Kayseri Ulaşım
 • Kış Sporları
 • Tuzla Gölü
 • Erciyes Spor
 • Sultan Sazlığı
 • Kayserililik
 • Kayseri de Bir Gün
 • Nöbetçi Eczaneler
 • En Güzel Mekanlar
 • Vefat Edenler
 • Kan Bankası
 • Oyunlar
 • IQ Testi
 • Reklam
 • Egzersiz Hareketleri
 • Rüya Tabirleri
 • Burçlar
 •
Şifalı Bitkiler
 • Gönül Köşesi
 • İsminizin Anlamı
 •
Sinema Salonları
 • Şiirler
 • Foto Galeri
 • İstatistikler
 • Türkülerimiz
 • Sözlük Çeviri
 •
Videolar
 • Edebiyat
 • Tiyatro
 • Konser Konferans
 • Tarihi Yerler
 • Sinema Haberleri
 • Kayseri Sinema Salonları
 • Genel Kültür Maneviyat

 Kayseri Copyright © 2007 - 2024 Kayseri Haberleri Kayseri Firmaları www.kayserikent.com Tüm hakları saklıdır.

Kayserikent.com'un Amacı İnternet üzerinde Kayseri ile ilgili akla gelebilecek her türlü bilgiyi kategorilere ayırarak bilgiye kısa ve çabuk ulaşılmasını sağlamak, Kayseri de ticari, ekonomik, kültürel ve sanatsal alanlarda faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşları bir çatı altında toplamak, günlük taze haberlerle Kayseri dışındaki Kayserilileri Kayseri de olup bitenlerden haberdar etmektir. Kayserikent.com'un Hedefi Kayseri ile ilgili bilgi arayan herkesin ilk aklına gelen kaynak olmaktır. Kayserikent.com, bu amaçla çıktığı yolda hergün daha iyiye ulaşmak için çalışmaktadır. Neden İnternet Reklamcılığı? İnternet, Türkiye ve dünyada iş hayatının kaçınılmaz bir parçası haline gelmiştir. Artık şirketler reklam bütçelerinde internet reklamcılğınada yer ayırmaktadır. Ulaşılan hedef kitle göz önünde bulundurulduğunda internet üzerinden yapılan reklamlar diğer araçlara göre karşılaştırılamayacak kadar ekonomiktir. Geleneksel reklam araçlarından daha etkili ve ölçülebilir olması da internet reklamlarını daha etkili kılmaktadır. Neden İnternet Reklamcılığında Kayserikent.com ? Genel internet siteleri elbette daha fazla sayıda kullanıcıya hizmet vermekte, ziyaretçi sayıları günde yüzbinleri bulmaktadır. Ancak siteleri ziyaret eden kullanıcıların sizin firmanızın ürün ve hizmetleri ile ilgili olma olasılıkları düşünüldüğünde reklam için harcanan paranın çok küçük bir bölümünün amaca uygun ziyaretçiye ulaştığı görülmektedir. Kayserikent.com da reklam Kayserililere doğrudan ulaşabileceğiniz en etkili araçtır. Hedef Kitlenize Kayserikent.com İle Ulaşın! Kayseri'nin en büyük şehir portalı Kayserikent.com, her ay 120.000 Kayseriliye 800.000 sayfa gösteriyor. Kayserililerin internetteki buluşma noktası Kayserikent.com, internetteki tanıtım ihtiyacınızı fazlası ile karşılamaya hazır profesyonel bir sitedir. Reklamlarınız, ayda ortalama 5000 - 10.000 basılan sektörel dergilere oranla çok daha fazla kişiye daha uygun fiyatla ulaşacaktır.

Bu site en iyi IE 5.0 üstü tarayıcılar ve 1024x768 ekran çözünürlüğü ile görüntülenir.

Web Tasarım  Kent Media

Popüler Sayfa Etiketleri

kayseri haberleri  kayseri firma rehberi  kayseri emlak  kayseri nöbetçi eczane  kayseri iz bırakanlar  kayseri katalog  kayseri sektör  kayseri mobilya  Mobilya Kayseri  Kayseri Mobilya İmalat  KAYSERİ  kayseri resim foto  Kayseri Resimleri   kayseri'de spor  kayserispor  kayseri spor   kayseri erciyes spor  Erciyes Spor   KAYSERİ HABERLER   kayseri haber  kayseri haberi  kayseri haberleri   kayseri kent haberler  Kayseri Emlak  Kayseri Gazete  Kayseri Gazeteleri  Kayseri tv  Kayseri Develi  Kayseri Yemekleri  Kayseri yerden ısıtma www.hakenerji.com.tr www.yerdenisitma.com.tr www.yerdenisitma.org


Kayseri Kent Portalı haberler firmalar ve aradığınız herşey burada. Kayseri güncel haberler ve son dakika haberleri