Kayseri Haberleri , Kayseri Firmaları ve Tüm Bilgiler.
ANASAYFAKAYSERİ FİRMA REHBERİ SERİ İLANLAR EĞLENCE KÜLTÜR & SANAT SPOR HABER ARŞİVİ
Anne & Çocuk & Bebek   |   Bilim Teknik   |   Finans   |   Sağlık   |   İş & Eğitim   |   Hava & Yol   |   Resimler   |   İstatistiklerimiz   |   Reklam   |   İletişim

menu 1
Kültür - Sanat
Önemli Linkler
Kayseri Kent Portalı > KAYSERİ KÜLTÜR & SANAT > Genel Kültür & Maneviyyat / HELAL KAZANCIN DEĞERİ
<<Önceki  Sonraki>>

Helal Kazancın Değeri

Bir devr-i daim üzere cereyan eden kainatın işleyişinde, insan ömrü de kendi içinde bir deverândan ibaret olup; kazanmakla harcamalar arasında geçmektedir. Şu kadar var ki, insan hayatındaki deveranı başlatan faktör, kazanma eylemidir. Hayatın idamesi için gerekli ihtiyaçları karşılamak, sarfiyat ile mümkün oluyor. Ancak ondan evvel yapılacak harcamanın temini yani kazanılması gerekiyor…

Şunu diyebiliriz; harcamanın istikameti, kazanma ameliyesinin üzerinde gerçekleştiği metaın kendisi, yeri, zamanı ve metoduyla birlikte daha ilk başta şekillenmektedir... Gerçek şu ki, rızık dediğimiz nesnelerin hepsi bir şekilde insan karakterine tesir ediyor:

Yeme içme ile tüketilenlerin kalitesi, rengi, kokusu zamanla insan karakterine farklı şekillerde tesir ediyor. Giyim tarzı, konuşmaları, bulunduğu mekanlar. Bunların helal ve temiz olup olmaması, nezih yada necis olması insanın hayat akışına etki ediyor, fikriyatını şekillendiriyor. Neticede kalbî hayatına kadar uzanıyor.

Bu sebepledir ki Kurân-ı Kerim, söz bu tesir konusu devr-i daimin başında işi sıkı tutmasını insana tembih ediyor:

“Ey insanlar! Yeryüzünde bulunanların helâl ve temiz olanlarından yeyin, şeytanın peşine düşmeyin; çünkü şeytan sizin apaçık düşmanınızdır.” (Bakara 2/168) kavl-i celiliyle yediğinin, içtiğinin helal ve temiz olması konusunda hassasiyete çağırıyor. Belki bunu bütün ihtiyaçlarına teşmil etmesini istiyor. Özelde yeme içmesinin, genelde istifade ettiği her şeyin teminine medar olan kazancının helal ve temiz olması için seçici olmaya davet ediyor. Bu konudaki titizliğin ya da dikkatsizliğin, en açık ve daimî düşmanı olan iblisle mücadelesinde doğrudan etkili olacağını duyuruyor.

Sevgili Peygamberimiz bu ayet-i kerimede verilen mesajı izah ediyor. Ebû Hureyre (r.a.) dan rivayet edildiğine göre şöyle buyuruyor: “Allah Teâlâ temizdir ve sadece temiz olanları kabul eder. Allah Teâlâ peygamberlerine neyi emretmişse, mü’minlere de onu emretmiştir.

Cenab-ı Hak peygamberlere; “Temiz ve helal olan şeylerden yeyin, iyi ve faydalı işler yapın!” (Mü’minûn 23/51) diye emretmiş, mü’minlere de; “Size verdiğimiz rızıkların helal ve temiz olanlarından yeyin” (Bakara 2/172) buyurmuştur…

Bu hadisin devamında Efendimiz buyuruyor ki; “yoruluncaya kadar Allah uğrunda sefere çıksa bile, yediği içtiği haram olanın duası makbul olmayacaktır.” (Bkz. Müslim, Zekat 65)

Elmalılı Hamdi merhûm bu ayetin açıklamasında şöyle diyor; “Helalı hoş ve temiz olarak yeyiniz. Yediğiniz şeyler pis ve mülevves olmasın. Şunun bunun hakkı geçmiş, dînen haram sayılan ya da şüpheli görülen şeylerden sakınınız. Onlara tenezzül etmeyiniz ki, şeytanın adımlarına uymuş olmayasınız. O, her ne kadar gözlerinize görünmese, telkinlerini açıkça belirtmese de, size apaçık düşman olduğunda şüphe yoktur. Onun, çirkin ve mülevves şeyleri gizliden gizliye uzuvlarınıza cazip göstermeye çalışacağı âşikardır.”

Rûhu’l-Beyân’da ise, ayetin izahı sadedinde hususi birer tembih mahiyetinde açıklamalar var; “Helal ve temiz şeyleri yemek, insanı Allah’a itaata ve şeytana uymaktan sakınmaya sevk eder. Çünkü sâlih ameller, helal lokmanın neticesidir. Ve meşrû yoldan helal kazanç sağlamak bütün peygamberlerin sünnetidir. Kişi ailesinin geçimi uğruna çalışmaya başlayınca, hafaza melekleri ona; “Allah bu senin çalışmanı mübarek ve bereketli kılsın. Kazandığını cennette senin için azık yapsın” derler. Yerde ve göklerde bulunan bütün melekler “âmin!” diyerek bu duaya iştirak ederler.”

Demek ki, helal ve meşrû yoldan kazanmaya çalışmak peygamberlerin yoludur, seçilmiş kulların mesleğidir. Meleklerin dua edeceği kudsiyette bir meşguliyettir. Bu aynı zamanda, şeytanın adımlarına uymaktan alıkoyan tabiî bir zırhtır.

Tefsirde belirtildiğine göre: Şeytan insanı öncelikle küfür ve şirke teşvik eder. bunda muvaffak olamazsa masiyetlere ve bid’atlere çağırır. Bunda başarılı olamazsa büyük günahları işlemeye, bunda muvaffak olamazsa küçük günahlardan sakınmamaya, bunda da başarılı olamazsa sevaplı işlerden mahrum bırakan bir takım mübahları işlemeye teşvik eder. Şayet bunda da başarılı olamazsa faziletli işleri işlemekten alıkoymaya bakar. Ve bu tür gayretlerine bir insanın uzuvlarını esir alıncaya kadar devam eder. rehin aldıktan sonra da onlara birer tadımlık verir ki, zâhidlerin dünyayı zemmeden ve dünyalığa ilgi duymaktan nehyeden sözlerine kulak asmasınlar.”

Günümüzde, toplumların refah seviyesi belli alanlarda yapılan tüketimle ölçülüyor. Halbuki Kur’ân-ı Kerim’in aradığı ölçü; çokluk ve çeşitlilik değildir. İslam en başta mevcut imkanların fertler arasında adaletle paylaşılmasını öngörür. Toplumun çeşitli katmanları arasında uçurum denecek kadar farklılık olmamasını tavsiye eder. Dinin birim insana getirdiği teklif ise, eşyada helallik ve temizlik vasıflarının mutlaka aranması yönünde tecellî etmiştir.

Nitekim Kur’ân-ı Kerim’in ebedî nûrunu insanlığa taşıyan Allah Rasûlü bizlere şu duayı öğretiyor; “Allah’ım, bana helal rızık nasip eyle ve beni haramlardan koru. Lütfunla beni senden başkasına muhtaç etme.” (Tirmizî, Deavat 111)

Ayet-i kerimede işaret edilen zırhı kuşanmak, Rasûlullah’ın öğrettiği duayı hayat düsturu edinmekle mümkündür.

Oku / Düşün

Yeryüzünde hiçbir canlı yoktur ki, rızkı Allah’a ait olmasın. (Allah) onun durduğu yeri ve sonunda bırakılacağı mekanı bilmektedir. Bunların hepsi apaçık bir kitaptadır.” (Hûd 11/6)

Bir ziyafete çağrılmışsın. Davet sahibi ağırlamak üzere seni mekanına kabul etmiş.ve “her türlü ihtiyacına ben kefilim” diyor. “Böyle bir durumda aç açık kalır mıyım?” diye endişelenmek ne kadar yersiz olur?

Düşün ki, bu misafirhaneye seni çağıran ikram sahibi, kendisi için unutmak söz konusu olmayan ve aslâ sözünden dönmeyendir. Ve O, herkesin kısmetini taksim etmiştir.

Kula gereken, payına ayrılanı edeple talep etmek olmalı.

Muttakî Ol

“…Kim Allah’tan gereğince sakınır (gazabını celb edecek işler yapmaktan korkar)sa, Allah ona bir çıkış yolu gösterir. Ve onu ummadığı yerden rızıklandırır. Kim Allah’a güvenirse, O ona yeter. Şüphesiz Allah emrini yerine getirendir. Allah, her şeye bir ölçü taktir etmiştir.” (Talak 65/2-3)

Rızkın Allah katından bağışlandığına iman eden, ilâhî taksime razı olmuş demektir. O halde, nasibini ararken O’nun rızası dairesinden şaşmayacak ve buğz-ı ilâhîyi celb etmekten sakınacak. Ve takvayı gözettiği ölçüde sadrı ferahlayacak; Belki de önce sadrı, sonra rızkı genişleyecek. Kapıların kapandığı zannedilen yerde, başka fırsatlar açıldığını görecek. Yeter ki O’na güvensin, gönlünü O’na açsın.

Çünkü, gönül imanın merkezi ve bütün sağlıklı gelişmeler oradan başlıyor.

Cafer DURMUŞ


 

Firma Tanıtımı
Bal Satışı Çörek Otu Yağı Lavanta Yağı Üzeyir Yaylası Online Satış Sitesi
Üzeyir Yaylası, doğal ve sağlıklı ürünler sunan bir firmadır. çam balı satışı , çörek otu yağı , lavanta yağı konusunda uzmanlaşmıştır. Ürünlerimiz tamamen doğal katkısız ve kendi üretimimizdir.
Kayseri Avukat Serkan Yılmaz Boşanma Avukatı Kayseri Ceza Avukatı
Kayseri Avukat Serkan Yılmaz Boşanma Avukatı Kayseri Aile hukuku, medeni kanun kapsamında yer alan nişanlanma, evlenme ve boşanma hukukunu içine alan geniş bir düzenlemeyi içinde barındırmaktadır. Kayseri ceza avukatı; ceza yargılamalarında şüpheli ve sanık müdafi, mağdur açısından da katılan sıfatı ile yargılama sürecinde hukuki destek sağlar.
Cam Balkon Kayseri Karacalar Alüminyum Doğrama Kayseri Cam Balkon
Cam balkonlar, evlerinizi daha fazla açık hale getirirken, aynı zamanda dışarıdan manzarayı iç mekanlara getirir. Bu nedenle, cam balkon kayseri evleriniz için estetik ve pratik bir seçenek olabilir. Kayseri cam balkon için üretici konumunda olan firmamız Karaca Alüminyum tüm ürünlerinde uygun fiyat politikası ile sizlere hizmet vermektedir. Alüminyum doğrama kayseri ile ilgili ihtiyaç ve taleplerinizde fiyat alabilirsiniz. Sizlere alüminyum doğrama üzerine özel ölçü ve özel üretim imkanı sunmaktayız.
Yerden Isıtma Hakenerji Yerden Isıtma İstanbul Rehau Yerden Isıtma Sistemleri
Temel olarak yerden ısıtma yakıt tüketimi için güneş enerjisi, doğalgaz, katı veya sıvı yakıtlar tercihler yer almaktadır. Yani yerden ısıtma neyle çalışır sorusu için de birçok farklı cevap verilebilir. Yakıt tüketimi sayesinde elde edilen enerji yerden ısıtma istanbul sulu sistemlerde ısı enerjisine dönüşür ve ortamdaki ısınma ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur. Genel olarak homojen bir ısı dağılımı gerçekleştirdiği için ev veya işletme içerisindeki her noktada aynı ısınmanın ve sıcaklığın elde edilmesi mümkün olurken, klasik sistemlerde görülen ısı birikmesi rehau yerden ısıtma ile bu sistemlerde neredeyse hiç görülmez.
Freeze Dry Makinesi Gökçe Soğutma Dondurarak Kurutma Sistemleri
Freeze dry makinesi dondurarak kurutma dondurulmuş gıdaları bir başınç altında dehidre etme işlemidir. Bu teknoloji ile gıda içerisinde ki su süblimleşme yoluyla katı halden gaz formuna geçerek dışarı atılır. Liyofilizasyon teknolojisi ile dondurularak kurutuma ile gıdalar doğru ambalajlama sayesinde 25 yıla kadar saklanabilir. İşlem sırasında gıdaların orjinal özellikleri tamamen korunurken yiyecekler ilk gün ki gibi taze kalır. dondurarak kurutma makinesi
Plastik Market Arabası Market Rafı Depo Raf Sistemleri Somçelik
plastik market arabası , market rafı ve depo rafı ihtiyaçlarınız için tek adres. Somçelik raf sistemleri kendi üretimi olan raf sistemlerini tüm Türkiye ye satmaktadır. Projenize özel raf imalatı ve montajı nı uzman ekiplerimiz yapmaktadır.
Cam Balkon Kayseri Giyotin Cam Balkon Doruk Cam Balkon Sistemleri
Kayseri cam balkon , cam balkon kayseri , giyotin cam balkon satış montaj ve imalatını yapan Doruk cam balkon tüm Türkiye ye hizmet vermektedir. Isıcamlı ve tek camlı olarak üretilen cam balkonlar, motorlu ve kumandalı olarak iki çeşidi vardır.
Kahvaltı Evi Kayseri En İyi Serpme Kahvaltı Talas Acuka Kahvaltı
Kayseri kahvaltı ve kayseri en iyi kahvaltı mekanları Acuka Kahvaltı Evi Talas'ta kayseri serpme kahvaltı , el yapımı ve doğal lezzetleri ile siz değerli misafirlerimize butik kahvaltı keyfini yaşatıyor
Kayseri Restaurant Kayseride Ne Yenir Kanatçı Bahadır Talas Restoranlar
Kayseri de ne yenir, kayseri restaurant arıyorsanız Kanatçı Bahadır tam size göre. talas restoranlar ızgara sınırsız meze kebap ve tavuk kanat talas da. Kanatçı Bahadır Talas'ın kalbinde, misafirlerinin kıymetli vaktini eşsiz lezzetleri sayesinde unutulmaz bir anıya dönüştürüyor.
Ankara Düğün Salonları Gölbaşı Düğün Salonu Alyans Ankara Kır Düğün Salonları
Ankara düğün salonları Alyans Garden gölbaşı düğün salonu ve ankara kır düğün salonları ile hizmetinizdedir. Tercihiniz ister samimi bir bahçe konsepti isterse şık bir gölbaşı düğün salonu olsun, güzel bir zaman geçirmeniz için herşeyi kapsayan Alyans Garden Gölbaşı, ihtişamıyla yükselen tesisinde sizler için unutulmaz bir gün sunuyor.
Übersiedlung Wien Entrümpelung Räumung
In diesem Blog finden Sie Informationen zum Thema Umzug in Wien, übersiedlung wien, Entrümpelung und Räumung. Hier erfahren Sie alles, was Sie zum Thema Übersiedlung, umzug entrümpelung in wien, Räumung und entrümpelung räumung in wien wissen müssen:
Ön Muhasebe Programı Servis Takip Programı SA Yazılım Perakende Satış Programı
 SA Yazılım pratik çözümleriyle ihtiyaçlarınızı tam manada karşılayacak kullanışlı arayüzler sunabilmeyi amaçlar. Ön muhasebe programıServis takip programı arayışında olduğunuz süreç içerisinde sizin için en uygun modülü saptar ve tüm soru işaretlerinize alternatif çözümler sunar. Perakende satış programı

 

Kayseri Haberler | Kayseri | Anne & Çocuk & Bebek | Bilim Teknik | Finans | Sağlık | İş & Eğitim | Hava & Yol | Resimler  | İstatistiklerimiz | Reklam  | İletişim

 

 

Kayseri Emlak
Kayseri Otomobil
Eleman İlanları
İş İlanları
Diğer İlanlar
• Elektronik
Kayseri Tarihi
Kayseri Coğrafyası
Kayseri İlçeleri
Kayseri Firma Rehberi
 • Demografik Yapısı
 • İl Yönetimi
 • Kültürü
 • Folkloru
 • Turizmi
 • Ekonomisi
 • Kayseri Fotoğrafları
 • Kayseri Gelenekleri
 • Kayseri Genel Bilgiler
 • Kayseri Spor
 • Kayseri Haritası
 • Kayseri İz Bırakanlar
 • Kayseri Nostalji
 • Kayseri Nüfusu
 • Kayseri Sağlık
 • Tarım Hayvancılık
 • Kayseri Ulaşım
 • Kış Sporları
 • Tuzla Gölü
 • Erciyes Spor
 • Sultan Sazlığı
 • Kayserililik
 • Kayseri de Bir Gün
 • Nöbetçi Eczaneler
 • En Güzel Mekanlar
 • Vefat Edenler
 • Kan Bankası
 • Oyunlar
 • IQ Testi
 • Reklam
 • Egzersiz Hareketleri
 • Rüya Tabirleri
 • Burçlar
 •
Şifalı Bitkiler
 • Gönül Köşesi
 • İsminizin Anlamı
 •
Sinema Salonları
 • Şiirler
 • Foto Galeri
 • İstatistikler
 • Türkülerimiz
 • Sözlük Çeviri
 •
Videolar
 • Edebiyat
 • Tiyatro
 • Konser Konferans
 • Tarihi Yerler
 • Sinema Haberleri
 • Kayseri Sinema Salonları
 • Genel Kültür Maneviyat

 Kayseri Copyright © 2007 - 2023 Kayseri Haberleri Firmaları www.kayserikent.com Tüm hakları saklıdır.

Kayserikent.com'un Amacı İnternet üzerinde Kayseri ile ilgili akla gelebilecek her türlü bilgiyi kategorilere ayırarak bilgiye kısa ve çabuk ulaşılmasını sağlamak, Kayseri de ticari, ekonomik, kültürel ve sanatsal alanlarda faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşları bir çatı altında toplamak, günlük taze haberlerle Kayseri dışındaki Kayserilileri Kayseri de olup bitenlerden haberdar etmektir. Kayserikent.com'un Hedefi Kayseri ile ilgili bilgi arayan herkesin ilk aklına gelen kaynak olmaktır. Kayserikent.com, bu amaçla çıktığı yolda hergün daha iyiye ulaşmak için çalışmaktadır. Neden İnternet Reklamcılığı? İnternet, Türkiye ve dünyada iş hayatının kaçınılmaz bir parçası haline gelmiştir. Artık şirketler reklam bütçelerinde internet reklamcılğınada yer ayırmaktadır. Ulaşılan hedef kitle göz önünde bulundurulduğunda internet üzerinden yapılan reklamlar diğer araçlara göre karşılaştırılamayacak kadar ekonomiktir. Geleneksel reklam araçlarından daha etkili ve ölçülebilir olması da internet reklamlarını daha etkili kılmaktadır. Neden İnternet Reklamcılığında Kayserikent.com ? Genel internet siteleri elbette daha fazla sayıda kullanıcıya hizmet vermekte, ziyaretçi sayıları günde yüzbinleri bulmaktadır. Ancak siteleri ziyaret eden kullanıcıların sizin firmanızın ürün ve hizmetleri ile ilgili olma olasılıkları düşünüldüğünde reklam için harcanan paranın çok küçük bir bölümünün amaca uygun ziyaretçiye ulaştığı görülmektedir. Kayserikent.com da reklam Kayserililere doğrudan ulaşabileceğiniz en etkili araçtır. Hedef Kitlenize Kayserikent.com İle Ulaşın! Kayseri'nin en büyük şehir portalı Kayserikent.com, her ay 120.000 Kayseriliye 800.000 sayfa gösteriyor. Kayserililerin internetteki buluşma noktası Kayserikent.com, internetteki tanıtım ihtiyacınızı fazlası ile karşılamaya hazır profesyonel bir sitedir. Reklamlarınız, ayda ortalama 5000 - 10.000 basılan sektörel dergilere oranla çok daha fazla kişiye daha uygun fiyatla ulaşacaktır.

Bu site en iyi IE 5.0 üstü tarayıcılar ve 1024x768 ekran çözünürlüğü ile görüntülenir.

Web Tasarım  Kent Media

Popüler Sayfa Etiketleri

kayseri haberleri  kayseri firma rehberi  kayseri emlak  kayseri nöbetçi eczane  kayseri iz bırakanlar  kayseri katalog  kayseri sektör  kayseri mobilya  Mobilya Kayseri  Kayseri Mobilya İmalat  KAYSERİ  kayseri resim foto  Kayseri Resimleri   kayseri'de spor  kayserispor  kayseri spor   kayseri erciyes spor  Erciyes Spor   KAYSERİ HABERLER   kayseri haber  kayseri haberi  kayseri haberleri   kayseri kent haberler  Kayseri Emlak  Kayseri Gazete  Kayseri Gazeteleri  Kayseri tv  Kayseri Develi  Kayseri Yemekleri  Kayseri  yerden ısıtma  www.hakenerji.com.tr  www.vatanpor.com


Kayseri Kent Portalı haberler firmalar ve aradığınız herşey burada. Kayseri güncel haberler ve son dakika haberleri