Kayseri Haberleri , Kayseri Firmaları ve Tüm Bilgiler.
ANASAYFAKAYSERİ FİRMA REHBERİ SERİ İLANLAR EĞLENCE KÜLTÜR & SANAT SPOR HABER ARŞİVİ
Anne & Çocuk & Bebek   |   Bilim Teknik   |   Finans   |   Sağlık   |   İş & Eğitim   |   Hava & Yol   |   Resimler   |   İstatistiklerimiz   |   Reklam   |   İletişim

menu 1
Kültür - Sanat
Önemli Linkler
Kayseri Kent Portalı > KAYSERİ KÜLTÜR & SANAT > Genel Kültür & Maneviyyat / FARKLI BOYUTLARIYLA İSRAF
<<Önceki  Sonraki>>

FARKLI BOYUTLARIYLA İSRAF

İsraf, en temel mânâsıyla yazık etmek demektir. Eşya, para, zaman, emek, insan… Değer taşıyan müşahhas-mücerret her şeyde israf söz konusu olabilir. Bu değerli şeylerin, insaf ehline: «Yazık oldu!» dedirtecek şekilde sarfına israf diyebiliriz. Diğer yandan israf, aşırılık sergilemek, mûtedil olmamak demektir. Meselâ kirlenmiş bir eşya bir kere sudan geçirmekle zaruret hâlinde yetecek şekilde temizleniyor; üç kez yıkamakla mükemmel şekilde temiz oluyorsa, onu dördüncü kez yıkamak israftır. Üstelik bu esnada harcanan zaman, vakit israfı; verilen emek de, emek israfı olur.

Özellikle temizlik gibi hususlarda insan vesveseye düşebilmekte ve kemal noktasının üstüne çıkmayı fazilet zannedebilmektedir. Sahâbe’den Hazret-i Câbir, Hazret-i Peygamber’in bir sâ’ (yaklaşık 5 litre) su ile yıkandığını söylediğinde, dinleyenlerden biri «bu kadarı bana yetmez!» demişti. Bunun üzerine Câbir:

“Saçı senden daha gür, kendisi de senden daha hayırlı olan bir zâta yetiyordu.”

cevabıyla âdeta; “Fazla harcama yapmakta hayır olsa, senden hayırlı olan bunu yapardı.” demiş gibidir.

İsraf, bugün anlam daralmasına maruz kalmış, israf denilince sadece yiyecek maddelerinin çöpe atılması gibi işin tek yönü akla gelir olmuştur.

Hâlbuki, meselâ yeme içmede israf; yiyecek maddelerini yemeyip çöpe atmak şeklinde olacağı gibi, aşırı yemekle de olur. Bugün haddinden fazla yemenin meydana getirdiği hastalıklar düşünüldüğünde; vücudunun ihtiyacını karşılayacak şekilde ağız tadıyla doyduktan sonra daha fazla yiyerek yapılacak israfın aynı zamanda kişinin kendine yazık etmesi mânâsına da geldiği anlaşılır. Bugün ABD’de aşırı şişmanların ülkenin sağlık sistemine verdiği yük hesaplanmakta ve karşılaşılan ağır bilânçoyu gidermek için ülke çapında tedbirler aranmaktadır.

Haddinden fazla olarak harcanan şeyin kişinin kendi malı olması, kolayca tükenip bitmeyecek şeylerden olması, bu yapılanı israf olmaktan çıkarmaz.

Hidayet Rehberimizde: «İsraf etmeyin!» ikazının, giyinme, yeme ve içme gibi mubah şeylerden sonra zikredilmesi; Efendimiz’in; «akarsuda abdest alırken bile israf etmemeyi» öğütlemesi bu konuda yol göstericidir.

İsrafın temelinde, insanın elindeki bütün bu değerli şeyler üzerinde tam tasarrufunun olmadığı gerçeğinin hatırlatılması da vardır. İnsan kendi canı, malı ve zamanı üzerinde dilediği gibi tasarrufta bulunma serbestliğine sahip değildir, çünkü o bir emanetçidir.

İnsan; «Nasıl olsa parasını ödemiyor muyum?» diyerek israf etme hakkına sahip olamaz. Çünkü gıybet ile iftira arasındaki ilişki gibi israf, zaten kendi tasarrufundaki şeyde olandır; aksi durum başkasının malını telef etmek olur ki çifte hatadır. Böyle düşünen kimse paranın aslında ne olduğunu bir düşünmelidir. Para bir devletin o milletin millî hazinesinin gücüne, imkânına göre basıp piyasaya sürdüğü tamamen itibarî kıymete sahip bir kâğıt parçasıdır. Demek ki kişinin mülkiyetine geçmiş olsa da paranın içtimaî bir tarafı vardır.

Bugün; «Para benim değil mi?» zihniyetiyle sergilenen israflar, aşırı harcamalar, başka hiçbir zararı olmasa, ülkemizin dış ticaret açığının büyümesine zarar vermektedir.

Zaman zaman israf olmuş paralar için: «Bu para ile neler yapılabilirdi?» şeklinde haberler yapılır ki, bunlar da israfın umutları biçen yönüne işaret ederler.

İnce düşünüldüğünde israfın kul haklarıyla da alâkası anlaşılır. Meselâ bugün yağışsızlıktan dolayı barajların yetersiz hâle geldiği şehirlerimizde belediyeler, insanların çok su harcanmasına sebep olan halı ve araba yıkama gibi faaliyetlerini sınırlandırdı. Demek ki bedelini ödemek, insanların ortak kullandığı bazı eşyada sırf hukukî açıdan da sınırsız bir tasarruf imkânı sağlamamaktadır.

Derin düşününce israfın buna benzer başka içtimaî boyutları da fark edilebilir. Meselâ insan kendi zamanını israf ederek, kendine yazık ettiğiyle kalmaz; iyi eğitimli, memleketine yararlı iyi bir meslek sahibi vb. bir insan olmayarak cemiyeti için kendi payına düşen noktada kusurlu davranmış olur. Bugün büyük kitlelerin yaşadığı dünyamızda gayri sâfî millî hâsıla, kişi başına düşen yıllık kitap okuma nispeti gibi pek çok şey kişi başına bölünerek hesaplanıyor.

İnsanı israf konusunda hataya düşüren şeylerin başında; «Benim yaptığım israftan ne olacak?» mazereti gelir. Oysa yaşadığımız çevre felâketleri bu bahanenin ne kadar anlamsız olduğunu gösterdi. Milyarlarca insanın az miktarlarda harcamalarından ortaya çıkan gazlar atmosfer tabakasında birikti ve dünyada umumî sıcaklığın artmasına sebep oldu. Bu da kutuplarda asırlardır duran buzulların erimesine sebebiyet verdi. Bütün bunların temelinde, fertlerin küçük gördüğü israflar yatıyor.

İsraftan kaçınma yolundaki en zorlu vesvese ise; «Herkes israf ediyor, benim kaçınmam ne işe yarar ki!» vehmidir. Bu vesveseye ancak mânevî bakış açısı çözüm olur. İsraf da hırsızlık gibi, adam öldürmek gibi bir yasak ise; ortalıkta hesap soracak bir emniyet-adalet mekanizması kalmasa da biz hırsızlık yapmayacağımız ve cinayet işlemeyeceğimiz gibi hiçbir netice vermeyecek olsa bile sırf yapılmaması gerektiği için israftan kaçınmalıyız.

ImageHer şeyde aşırı gitmek israf mıdır? Meselâ bol bol infakta bulunmak israf mıdır?

Hayır; «İsrafta hayır yoktur ama hayırda da israf yoktur.» denilmiştir. İnsan hayırlı yollara kendini, malını, emeğini, zamanını ne kadar verse israf sayılmaz. Farzlar zarurî çizgiler olduğu için, kemal isteyenler daha fazlasına talip olmakta haklıdırlar.

Ancak kemalin ötesini zorlamak bir nevî itidalden ayrılmak olacağından, kişide mânen olgunluk gerektirir. Nitekim Efendimiz malının tamamını infak etmek isteyen herkese izin vermemiş, bu gibi istisnaî durumlar için sadece müstesna kişilere müsaade etmiştir. İnsan, aşırılıklara düşebilen yapısı sebebiyle sabahlara kadar nafile ibadetle kıyamda durup, sonra da secdede uyuyakalıp sabah namazını kaçırabilir ki, bu bir işe yaramaz.

İsraf, değerli şeylere yazık etmekse, insanın en kıymetli varlığı, onun uhrevî geleceğidir. Bu sebeple en büyük israf da âhirete ait olandır. Onu israf etmek sadece kârdan zarar, sadece bir fırsatı kaçırmak değildir, cennetten olup cehennemi boylamaktır. Sanki diğer bütün israflarda bize hissettirilen odur. Boşa akıp giden sularda, ömrün akıp gidişini; yazık edilen bir ömürde de, perişan bir ukbâyı görmek mümkün değil midir?


 

Firma Tanıtımı
Bal Satışı Çörek Otu Yağı Lavanta Yağı Üzeyir Yaylası Online Satış Sitesi
Üzeyir Yaylası, doğal ve sağlıklı ürünler sunan bir firmadır. çam balı satışı , çörek otu yağı , lavanta yağı konusunda uzmanlaşmıştır. Ürünlerimiz tamamen doğal katkısız ve kendi üretimimizdir.
Kayseri Avukat Serkan Yılmaz Boşanma Avukatı Kayseri Ceza Avukatı
Kayseri Avukat Serkan Yılmaz Boşanma Avukatı Kayseri Aile hukuku, medeni kanun kapsamında yer alan nişanlanma, evlenme ve boşanma hukukunu içine alan geniş bir düzenlemeyi içinde barındırmaktadır. Kayseri ceza avukatı; ceza yargılamalarında şüpheli ve sanık müdafi, mağdur açısından da katılan sıfatı ile yargılama sürecinde hukuki destek sağlar.
Cam Balkon Kayseri Karacalar Alüminyum Doğrama Kayseri Cam Balkon
Cam balkonlar, evlerinizi daha fazla açık hale getirirken, aynı zamanda dışarıdan manzarayı iç mekanlara getirir. Bu nedenle, cam balkon kayseri evleriniz için estetik ve pratik bir seçenek olabilir. Kayseri cam balkon için üretici konumunda olan firmamız Karaca Alüminyum tüm ürünlerinde uygun fiyat politikası ile sizlere hizmet vermektedir. Alüminyum doğrama kayseri ile ilgili ihtiyaç ve taleplerinizde fiyat alabilirsiniz. Sizlere alüminyum doğrama üzerine özel ölçü ve özel üretim imkanı sunmaktayız.
Yerden Isıtma Hakenerji Yerden Isıtma İstanbul Rehau Yerden Isıtma Sistemleri
Temel olarak yerden ısıtma yakıt tüketimi için güneş enerjisi, doğalgaz, katı veya sıvı yakıtlar tercihler yer almaktadır. Yani yerden ısıtma neyle çalışır sorusu için de birçok farklı cevap verilebilir. Yakıt tüketimi sayesinde elde edilen enerji yerden ısıtma istanbul sulu sistemlerde ısı enerjisine dönüşür ve ortamdaki ısınma ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur. Genel olarak homojen bir ısı dağılımı gerçekleştirdiği için ev veya işletme içerisindeki her noktada aynı ısınmanın ve sıcaklığın elde edilmesi mümkün olurken, klasik sistemlerde görülen ısı birikmesi rehau yerden ısıtma ile bu sistemlerde neredeyse hiç görülmez.
Freeze Dry Makinesi Gökçe Soğutma Dondurarak Kurutma Sistemleri
Freeze dry makinesi dondurarak kurutma dondurulmuş gıdaları bir başınç altında dehidre etme işlemidir. Bu teknoloji ile gıda içerisinde ki su süblimleşme yoluyla katı halden gaz formuna geçerek dışarı atılır. Liyofilizasyon teknolojisi ile dondurularak kurutuma ile gıdalar doğru ambalajlama sayesinde 25 yıla kadar saklanabilir. İşlem sırasında gıdaların orjinal özellikleri tamamen korunurken yiyecekler ilk gün ki gibi taze kalır. dondurarak kurutma makinesi
Plastik Market Arabası Market Rafı Depo Raf Sistemleri Somçelik
plastik market arabası , market rafı ve depo rafı ihtiyaçlarınız için tek adres. Somçelik raf sistemleri kendi üretimi olan raf sistemlerini tüm Türkiye ye satmaktadır. Projenize özel raf imalatı ve montajı nı uzman ekiplerimiz yapmaktadır.
Cam Balkon Kayseri Giyotin Cam Balkon Doruk Cam Balkon Sistemleri
Kayseri cam balkon , cam balkon kayseri , giyotin cam balkon satış montaj ve imalatını yapan Doruk cam balkon tüm Türkiye ye hizmet vermektedir. Isıcamlı ve tek camlı olarak üretilen cam balkonlar, motorlu ve kumandalı olarak iki çeşidi vardır.
Kahvaltı Evi Kayseri En İyi Serpme Kahvaltı Talas Acuka Kahvaltı
Kayseri kahvaltı ve kayseri en iyi kahvaltı mekanları Acuka Kahvaltı Evi Talas'ta kayseri serpme kahvaltı , el yapımı ve doğal lezzetleri ile siz değerli misafirlerimize butik kahvaltı keyfini yaşatıyor
Kayseri Restaurant Kayseride Ne Yenir Kanatçı Bahadır Talas Restoranlar
Kayseri de ne yenir, kayseri restaurant arıyorsanız Kanatçı Bahadır tam size göre. talas restoranlar ızgara sınırsız meze kebap ve tavuk kanat talas da. Kanatçı Bahadır Talas'ın kalbinde, misafirlerinin kıymetli vaktini eşsiz lezzetleri sayesinde unutulmaz bir anıya dönüştürüyor.
Ankara Düğün Salonları Gölbaşı Düğün Salonu Alyans Ankara Kır Düğün Salonları
Ankara düğün salonları Alyans Garden gölbaşı düğün salonu ve ankara kır düğün salonları ile hizmetinizdedir. Tercihiniz ister samimi bir bahçe konsepti isterse şık bir gölbaşı düğün salonu olsun, güzel bir zaman geçirmeniz için herşeyi kapsayan Alyans Garden Gölbaşı, ihtişamıyla yükselen tesisinde sizler için unutulmaz bir gün sunuyor.
Übersiedlung Wien Entrümpelung Räumung
In diesem Blog finden Sie Informationen zum Thema Umzug in Wien, übersiedlung wien, Entrümpelung und Räumung. Hier erfahren Sie alles, was Sie zum Thema Übersiedlung, umzug entrümpelung in wien, Räumung und entrümpelung räumung in wien wissen müssen:
Ön Muhasebe Programı Servis Takip Programı SA Yazılım Perakende Satış Programı
 SA Yazılım pratik çözümleriyle ihtiyaçlarınızı tam manada karşılayacak kullanışlı arayüzler sunabilmeyi amaçlar. Ön muhasebe programıServis takip programı arayışında olduğunuz süreç içerisinde sizin için en uygun modülü saptar ve tüm soru işaretlerinize alternatif çözümler sunar. Perakende satış programı

 

Kayseri Haberler | Kayseri | Anne & Çocuk & Bebek | Bilim Teknik | Finans | Sağlık | İş & Eğitim | Hava & Yol | Resimler  | İstatistiklerimiz | Reklam  | İletişim

 

 

Kayseri Emlak
Kayseri Otomobil
Eleman İlanları
İş İlanları
Diğer İlanlar
• Elektronik
Kayseri Tarihi
Kayseri Coğrafyası
Kayseri İlçeleri
Kayseri Firma Rehberi
 • Demografik Yapısı
 • İl Yönetimi
 • Kültürü
 • Folkloru
 • Turizmi
 • Ekonomisi
 • Kayseri Fotoğrafları
 • Kayseri Gelenekleri
 • Kayseri Genel Bilgiler
 • Kayseri Spor
 • Kayseri Haritası
 • Kayseri İz Bırakanlar
 • Kayseri Nostalji
 • Kayseri Nüfusu
 • Kayseri Sağlık
 • Tarım Hayvancılık
 • Kayseri Ulaşım
 • Kış Sporları
 • Tuzla Gölü
 • Erciyes Spor
 • Sultan Sazlığı
 • Kayserililik
 • Kayseri de Bir Gün
 • Nöbetçi Eczaneler
 • En Güzel Mekanlar
 • Vefat Edenler
 • Kan Bankası
 • Oyunlar
 • IQ Testi
 • Reklam
 • Egzersiz Hareketleri
 • Rüya Tabirleri
 • Burçlar
 •
Şifalı Bitkiler
 • Gönül Köşesi
 • İsminizin Anlamı
 •
Sinema Salonları
 • Şiirler
 • Foto Galeri
 • İstatistikler
 • Türkülerimiz
 • Sözlük Çeviri
 •
Videolar
 • Edebiyat
 • Tiyatro
 • Konser Konferans
 • Tarihi Yerler
 • Sinema Haberleri
 • Kayseri Sinema Salonları
 • Genel Kültür Maneviyat

 Kayseri Copyright © 2007 - 2023 Kayseri Haberleri Firmaları www.kayserikent.com Tüm hakları saklıdır.

Kayserikent.com'un Amacı İnternet üzerinde Kayseri ile ilgili akla gelebilecek her türlü bilgiyi kategorilere ayırarak bilgiye kısa ve çabuk ulaşılmasını sağlamak, Kayseri de ticari, ekonomik, kültürel ve sanatsal alanlarda faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşları bir çatı altında toplamak, günlük taze haberlerle Kayseri dışındaki Kayserilileri Kayseri de olup bitenlerden haberdar etmektir. Kayserikent.com'un Hedefi Kayseri ile ilgili bilgi arayan herkesin ilk aklına gelen kaynak olmaktır. Kayserikent.com, bu amaçla çıktığı yolda hergün daha iyiye ulaşmak için çalışmaktadır. Neden İnternet Reklamcılığı? İnternet, Türkiye ve dünyada iş hayatının kaçınılmaz bir parçası haline gelmiştir. Artık şirketler reklam bütçelerinde internet reklamcılğınada yer ayırmaktadır. Ulaşılan hedef kitle göz önünde bulundurulduğunda internet üzerinden yapılan reklamlar diğer araçlara göre karşılaştırılamayacak kadar ekonomiktir. Geleneksel reklam araçlarından daha etkili ve ölçülebilir olması da internet reklamlarını daha etkili kılmaktadır. Neden İnternet Reklamcılığında Kayserikent.com ? Genel internet siteleri elbette daha fazla sayıda kullanıcıya hizmet vermekte, ziyaretçi sayıları günde yüzbinleri bulmaktadır. Ancak siteleri ziyaret eden kullanıcıların sizin firmanızın ürün ve hizmetleri ile ilgili olma olasılıkları düşünüldüğünde reklam için harcanan paranın çok küçük bir bölümünün amaca uygun ziyaretçiye ulaştığı görülmektedir. Kayserikent.com da reklam Kayserililere doğrudan ulaşabileceğiniz en etkili araçtır. Hedef Kitlenize Kayserikent.com İle Ulaşın! Kayseri'nin en büyük şehir portalı Kayserikent.com, her ay 120.000 Kayseriliye 800.000 sayfa gösteriyor. Kayserililerin internetteki buluşma noktası Kayserikent.com, internetteki tanıtım ihtiyacınızı fazlası ile karşılamaya hazır profesyonel bir sitedir. Reklamlarınız, ayda ortalama 5000 - 10.000 basılan sektörel dergilere oranla çok daha fazla kişiye daha uygun fiyatla ulaşacaktır.

Bu site en iyi IE 5.0 üstü tarayıcılar ve 1024x768 ekran çözünürlüğü ile görüntülenir.

Web Tasarım  Kent Media

Popüler Sayfa Etiketleri

kayseri haberleri  kayseri firma rehberi  kayseri emlak  kayseri nöbetçi eczane  kayseri iz bırakanlar  kayseri katalog  kayseri sektör  kayseri mobilya  Mobilya Kayseri  Kayseri Mobilya İmalat  KAYSERİ  kayseri resim foto  Kayseri Resimleri   kayseri'de spor  kayserispor  kayseri spor   kayseri erciyes spor  Erciyes Spor   KAYSERİ HABERLER   kayseri haber  kayseri haberi  kayseri haberleri   kayseri kent haberler  Kayseri Emlak  Kayseri Gazete  Kayseri Gazeteleri  Kayseri tv  Kayseri Develi  Kayseri Yemekleri  Kayseri  yerden ısıtma  www.hakenerji.com.tr  www.vatanpor.com


Kayseri Kent Portalı haberler firmalar ve aradığınız herşey burada. Kayseri güncel haberler ve son dakika haberleri