Kayseri Haberleri , Kayseri Firmaları ve Tüm Bilgiler.
ANASAYFAKAYSERİFİRMA REHBERİSERİ İLANLAR EĞLENCE KÜLTÜR & SANAT SPOR HABER ARŞİVİ RESMİ REKLAMLARKÜNYE
Anne & Çocuk & Bebek   |   Bilim Teknik   |   Finans   |   Sağlık   |   İş & Eğitim   |   Hava & Yol   |   Resimler   |   İstatistiklerimiz   |   Reklam   |   İletişim

Önemli Linkler
Kayseri Kent Portalı > KATEGORİLER > SAĞLIK / Aşırı Terleme Hastalığı (Hiperhidroz) Nedir? Tedavisi...
Aşırı Terleme Hastalığı (Hiperhidroz) Nedir? Tedavisi...

Vücudun soğutma sistemi olarak adlandırılabilecek terleme, ileri boyutlara gittiği vakit hem rahatsızlık verir hem de başka hastalıkların habercisi olabilir. Peki, aşırı terlemenin sebepleri nelerdir? Aşırı terleme nasıl geçer? Aşırı terleme tedavisi olarak botoks uygulaması nedir? İşte, aşırı terlemeye ilişkin tüm detaylar...

     Aşırı terleme hastalığı (Hiperhidroz) nedir?

     Sağlıklı insan vücudunda terleme olur. Terlemek vücudun sıcaklık dengesini koruyan doğal bir süreçtir. Ter vücuttan bazı zararlı maddelerin ve fazla tuzun atılmasını sağlar. Vücut sıcaklığı herhangi bir nedene bağlı olarak artarsa, beyinde hipotalamus bölgesi (termostat gibi) bunu hisseder ve sempatik sinirlerle ter bezlerine uyarı gönderir.

     Ter bezlerinden salınan ter fizik kuralları gereği deriden sıcaklık alarak buharlaşır ve vücudun aşırı ısınması düzelir. Ter bezleri ekrin ve apokrin olmak üzere ikiye ayrılırlar.

     1.Ekrin Ter Bezleri;

     Vücudumuzda 2-6 milyon civarında ekrin ter bezi bulunmaktadır. Yani vücudumuzun hemen hemen her yerinde yaygın bir şekilde vardır. Genellikle avuç içleri, ayak tabanları ve koltuk altında bulunurlar. Epidermisin alt kısmından gelmektedirler. Ter bezlerinin ter salgısını sağlayan glomerül bölümünde bulunurlar. Glomerül bölümünde derinin katlarında bulunmaktadır. Ter salgısı Glomerül bölgesindeki epitel hücreler tarafından hazırlanır. Bu ter salgısı kıvrımlı bir kanal sayesinde derinin üstüne boşaltılır.

     2.Apokrin Ter Bezleri;

     Apokrin ter bezleri aslında ekrin ter bezleri ile benzerlik göstermektedir. Farklı özellikleri, apokrin ter bezlerinin vücut da bulunduğu yerlerdir. Apokrin ter bezleri göğüs ucu, koltuk altı, anus çevresi, memenin areolası, göz kapakları, genital bölgelerde bulunur. Bu bölgelere ait özel kokular oluşturmaktadır.

     Ancak aşırı terlemek hastalık habercisi olabilir. Başta enfeksiyon hastalıkları, tüberküloz olmak üzere tiroid bezinin aşırı çalıştığı hipertiroidi durumlarında ve bazı diğer hormon hastalıklarında aşırı terleme sık rastlanan bir durumdur. Bu gibi durumlarda mutlaka doktorunuza görünmeniz gerekir.

Aşırı terleme neden olur?

     Terleme vücudun serin kalmasını sağlayan bir sistemdir. Genellikle doğal karşılanan bu durum aşırıya kaçıyorsa hastalık belirtisi olabilir. İnsan vücudunun sıcak ortamlarda, egzersiz yaparken, sinirli, heyecanlı olduğu durumlarda, utandığında ya da korktuğunda terlemesi normal karşılanır. Ancak bu belirtilerin dışında birden bire aşırı terleme oluyorsa hastalık belirtisi olabilir. Hiperhidroz ter bezlerinin aşırı aktivasyonu sonucunda oluşmaktadır. Kontrol edilemeyen bu terlemeler fiziksel ve duygusal rahatsızlıklara sebep olabilir. Aşırı terlemeye sebep olan hiperhidrozlar ikiye ayrılırlar.

     Birincil tip hiperhidroz;

     Ter bezlerinin aşırı aktif olması sonucunda oluşan terlemedir. Bu tip hiperhidrozda ter bezeleri normale oranla 4-5 kat daha hızlı çalışıyor olabilir.

     İkincil tip hiperhidroz;

     Bu tip terlemeler hastalık habercisidir. Genellikle koltuk altlarını sonrasında tüm vücudu etkiler. Aşırı terlemenin altında yatan diğer sebepler ise aşağıdaki şekildedir;

-Akciğer rahatsızlıkları

-Ateş ve enfeksiyonlar, tüberküloz

-Baharatlı yiyecekler

-Çocuklarda C ve D vitamini eksiklikleri

-Diyabet

-Duygusal ya da stresli durumlar (kaygı)

-Düşük kan şekeri (hipoglisemi)

-Egzersiz

-Hipertiroidi (Tiroid bezinin normalden fazla çalışması.)

-Kafein

-Kalp hastalığı

-Kanser (Bazı kanser türleri.)

-Kompleks bölgesel ağrı sendromu (KBAS)

-Menopoz

-Obezite veya fazla kilolar

-Tiroid hormonu, morfin, ağrı kesici, ateş düşürücü ya da antidepresan gibi bazı ilaç türleri

-Yüksek hava sıcaklığı

     Aşırı terleme psikolojik nedenlere bağlı olabilir mi?

     Aşırı terleme her insanı psikolojik olarak olumsuz derecede etkilemektedir. Bu durum kişinin sosyal hayatını oldukça zorlayan, hayat kalitesini düşüren bir sorundur. Terleyen kişi bulunduğu her ortamda aşırı terleyeceğini düşünüp endişelenmeye başlar ve bu durumda aşırı terlemeyi beraberinde getirir.

     Aşırı terlemenin en yoğun olduğu dönemlerden biri de ergenlik dönemidir. Sosyal ve özel ilişkilerin önemli olduğu bu dönemde özgüven eksikliğine, çekingenliğe sebep olabilir. Bu gibi durumlar psikolojik sorunlara yol açar.

    Aşırı terleme özellikle yüz, koltukaltı, avuç içi ve ayak tabanlarında görülür. Bu bölgeler ter bezlerinin en yoğun olduğu bölgelerdir ve beyinden gelen sinyallere daha duyarlıdır.

     Terleme problemi yaşayan kişilerin en çok rahatsız olduğu konulardan birisi de terin kokmasıdır. Kişiyi toplum içerisinde sıkıntılı bir ruh haline sokar. Bu stresli durum vücut da bulunan bakterilerin çoğalmasına sebep olur.

     Aşırı terleme nasıl engellenebilir?

     Öncelik olarak terleme sebebi araştırılmalıdır. Eğer aşırı terlemenin altında yatan bir hastalık varsa mutlaka bir doktora yardımı alınmalıdır.

     Egzersiz, hava sıcaklığı, ergenlik gibi problemlerden kaynaklı terlemeler ise, terlemeyi engelleyecek ilk yöntem krem, deodorant ve solüsyonların kullanımı olmalıdır. Bu yöntem maalesef kısa süreli bir çözüm olur sık sık kullanılması gerekir. Terleyen kişinin hafif giysiler tercih etmesi gerekir. Bir başka yöntem ise iyontoforez yöntemidir. Küçük bir su banyosunda hastanın el ve ayaklarına elektrik akımı verilir. Tabi bu akım oldukça düşük düzeydedir. Bir defa uygulamakla terlemeye cevap vermese de seans sayısı arttıkça hastalığın düzelmesinde oldukça etkili olduğu fark edilebilir. Bir de son dönemler de çok yaygın olan bir tedavi şekli vardır. Botoks tedavisi…

     Aşırı terlemeye botoks tedavisi!

     Aşırı terleme olan bölgeye (el ayası, koltukaltı veya ayak tabanı) iyot-nişasta testi yapıldıktan sonra 10-15 noktaya toplamda 100-150 ünite botoks enjekte edilir. Ancak Botoks etkisini 6 ay içerisinde kaybeder. Herhangi bir sağlık problemine yol açan bir uygulama değildir. Yine de gebelerde kullanılması tavsiye edilmez.

 

 

Sayfayi öner
Yorum Ekle
Yorumlar(0)
Oluşturma 20 Kasım 2017 Pazartesi 10:19

 

Firma Tanıtımı
Windschutzscheibe Cindi Autoglas Wien
Cindi Autoglas bietet seinen Kunden eine schnelle, hochwertige und kostengünstige Windschutzscheibenreparatur und -austausch an. Unser Fachpersonal und hochwertige Materialien sorgen für höchste Kundenzufriedenheit. Unsere Mitarbeiter sind alle zertifiziert und geschult.
Karaman Temizlik Şirketleri Hilal Temizlik Firması
Hilal temizlik karaman temizlik şirketleri arasında favori firmadır. Müşteri memnuniyeti ile müşteri portföyü her geçen yıl artmaktadır. Ev temizliği , iş yeri temizliği, cam temizliği, inşaat sonrası temizlik alanlarında uzman personeli ile hizmet vermektedir.
Karaman Elektrikçi Efem Elektrik Arıza Bakım Onarım
Karaman elektrikçi Efem elektrik ev iş yeri ve inşaat elektrik işleri yapmaktadır. evlere arıza bakım onarım için servis hizmeti vermektedir. Profesyonel ekibimiz alanlarında uzmanlaşmış ve son teknoloji ekipmanlarla donatılmıştır.
Elektrikli Yerden Isıtma Cami Isıtma Sistemleri
elektrikli yerden ısıtma sektörünün favori firması Ebrar Karaca mühendislik cami ısıtma sistemleri, kar buz eritme engelleme, rampa buz engelleme, boru donma engelleme, alttan ısıtma sistemleri üzerinde çalışmaktadır. Ev işyeri villalarda modern ısınma sistemlerini tercih edin.
Tiny House Şasesi ve Karavan Şasesi imalatçısı Erciyes Treyler
Tiny house şasesi ve karavan şasesi sektörünün favori firması Erciyes Treyler. Özellikle 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinden sonra tiny house şasesi ve karavana olan ihtiyacı artırdı. Taşınabilir küçük ev modeli halkımıza güvenli bir barınma imkanı sağladı.
Evlilik Danışmanına Gitmenin Evlilik İlişkisine Katkısı Kayseri Psikolog
Kayserinin en tanınmış psikoloğu Hasan Elaldı kayseri evlilik danışmanı , aile danışmanı, çift danışmanı, kayseri psikolog, bireysel danışmanlık, eğitim ve kariyer danışmanlığı alanında hizmet vermektedir. Her yaş grubu için uzman psikolog hizmeti
Yük Asansörü İmalatçısı Yukas Kayseri Asansör Bakım
Kayserinin favori asansör firması Yukas yük asansörü; insan asansörü, engelli asansörü, yemek asansörü, gibi işyeri ve insan için büyük bir kolaylık sağlayan büyük ağırlıktaki yükleri kolaylıkla taşımak için kullanılır. kayseri asansör bakım
Karavan Projesi Minibüsten Otomobil Dönüşüm Sönmezler Mühendislik Araç Proje
Türkiye'nin uzman karavan projesi ve minibüsten otomobil dönüşüm projelendirme ofisiyiz. Yetki belgemiz ve tecrübemiz ile tüm Türkiye'ye hizmet vermekteyiz. Araç proje çizimi konusunda gün geçtikçe büyüyerek sektörde birinci sırada olduğumuzu bilmenizi isteriz.
Bal Satışı Çörek Otu Yağı Lavanta Yağı Üzeyir Yaylası Online Satış Sitesi
Üzeyir Yaylası, doğal ve sağlıklı ürünler sunan bir firmadır. çam bal satışı , çörek otu yağı , lavanta yağı konusunda uzmanlaşmıştır. Ürünlerimiz tamamen doğal katkısız ve kendi üretimimizdir.
Kayseri Avukat Serkan Yılmaz Boşanma Avukatı Kayseri Ceza Avukatı
Kayseri Avukat Serkan Yılmaz Boşanma Avukatı Kayseri Aile hukuku, medeni kanun kapsamında yer alan nişanlanma, evlenme ve boşanma hukukunu içine alan geniş bir düzenlemeyi içinde barındırmaktadır. Kayseri ceza avukatı; ceza yargılamalarında şüpheli ve sanık müdafi, mağdur açısından da katılan sıfatı ile yargılama sürecinde hukuki destek sağlar.
Cam Balkon Kayseri Karacalar Alüminyum Doğrama Kayseri Cam Balkon
Cam balkonlar, evlerinizi daha fazla açık hale getirirken, aynı zamanda dışarıdan manzarayı iç mekanlara getirir. Bu nedenle, cam balkon kayseri evleriniz için estetik ve pratik bir seçenek olabilir. Kayseri cam balkon için üretici konumunda olan firmamız Karaca Alüminyum tüm ürünlerinde uygun fiyat politikası ile sizlere hizmet vermektedir. Alüminyum doğrama kayseri ile ilgili ihtiyaç ve taleplerinizde fiyat alabilirsiniz. Sizlere alüminyum doğrama üzerine özel ölçü ve özel üretim imkanı sunmaktayız.
Yerden Isıtma Hakenerji Yerden Isıtma İstanbul Rehau Yerden Isıtma Sistemleri
Temel olarak yerden ısıtma yakıt tüketimi için güneş enerjisi, doğalgaz, katı veya sıvı yakıtlar tercihler yer almaktadır. Yani yerden ısıtma neyle çalışır sorusu için de birçok farklı cevap verilebilir. Yakıt tüketimi sayesinde elde edilen enerji yerden ısıtma istanbul sulu sistemlerde ısı enerjisine dönüşür ve ortamdaki ısınma ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur. Genel olarak homojen bir ısı dağılımı gerçekleştirdiği için ev veya işletme içerisindeki her noktada aynı ısınmanın ve sıcaklığın elde edilmesi mümkün olurken, klasik sistemlerde görülen ısı birikmesi rehau yerden ısıtma ile bu sistemlerde neredeyse hiç görülmez.

 

Kayseri Haberler | Kayseri | Anne & Çocuk & Bebek | Bilim Teknik | Finans | Sağlık | İş & Eğitim | Hava & Yol | Resimler  | İstatistiklerimiz | Reklam  | İletişim

 

 

Kayseri Emlak
Kayseri Otomobil
Eleman İlanları
İş İlanları
Diğer İlanlar
• Elektronik
Kayseri Tarihi
Kayseri Coğrafyası
Kayseri İlçeleri
Kayseri Firma Rehberi
 • Demografik Yapısı
 • İl Yönetimi
 • Kültürü
 • Folkloru
 • Turizmi
 • Ekonomisi
 • Kayseri Fotoğrafları
 • Kayseri Gelenekleri
 • Kayseri Genel Bilgiler
 • Kayseri Spor
 • Kayseri Haritası
 • Kayseri İz Bırakanlar
 • Kayseri Nostalji
 • Kayseri Nüfusu
 • Kayseri Sağlık
 • Tarım Hayvancılık
 • Kayseri Ulaşım
 • Kış Sporları
 • Tuzla Gölü
 • Erciyes Spor
 • Sultan Sazlığı
 • Kayserililik
 • Kayseri de Bir Gün
 • Nöbetçi Eczaneler
 • En Güzel Mekanlar
 • Vefat Edenler
 • Kan Bankası
 • Oyunlar
 • IQ Testi
 • Reklam
 • Egzersiz Hareketleri
 • Rüya Tabirleri
 • Burçlar
 •
Şifalı Bitkiler
 • Gönül Köşesi
 • İsminizin Anlamı
 •
Sinema Salonları
 • Şiirler
 • Foto Galeri
 • İstatistikler
 • Türkülerimiz
 • Sözlük Çeviri
 •
Videolar
 • Edebiyat
 • Tiyatro
 • Konser Konferans
 • Tarihi Yerler
 • Sinema Haberleri
 • Kayseri Sinema Salonları
 • Genel Kültür Maneviyat

 Kayseri Copyright © 2007 - 2023 Kayseri Haberleri Kayseri Firmaları www.kayserikent.com Tüm hakları saklıdır.

Kayserikent.com'un Amacı İnternet üzerinde Kayseri ile ilgili akla gelebilecek her türlü bilgiyi kategorilere ayırarak bilgiye kısa ve çabuk ulaşılmasını sağlamak, Kayseri de ticari, ekonomik, kültürel ve sanatsal alanlarda faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşları bir çatı altında toplamak, günlük taze haberlerle Kayseri dışındaki Kayserilileri Kayseri de olup bitenlerden haberdar etmektir. Kayserikent.com'un Hedefi Kayseri ile ilgili bilgi arayan herkesin ilk aklına gelen kaynak olmaktır. Kayserikent.com, bu amaçla çıktığı yolda hergün daha iyiye ulaşmak için çalışmaktadır. Neden İnternet Reklamcılığı? İnternet, Türkiye ve dünyada iş hayatının kaçınılmaz bir parçası haline gelmiştir. Artık şirketler reklam bütçelerinde internet reklamcılğınada yer ayırmaktadır. Ulaşılan hedef kitle göz önünde bulundurulduğunda internet üzerinden yapılan reklamlar diğer araçlara göre karşılaştırılamayacak kadar ekonomiktir. Geleneksel reklam araçlarından daha etkili ve ölçülebilir olması da internet reklamlarını daha etkili kılmaktadır. Neden İnternet Reklamcılığında Kayserikent.com ? Genel internet siteleri elbette daha fazla sayıda kullanıcıya hizmet vermekte, ziyaretçi sayıları günde yüzbinleri bulmaktadır. Ancak siteleri ziyaret eden kullanıcıların sizin firmanızın ürün ve hizmetleri ile ilgili olma olasılıkları düşünüldüğünde reklam için harcanan paranın çok küçük bir bölümünün amaca uygun ziyaretçiye ulaştığı görülmektedir. Kayserikent.com da reklam Kayserililere doğrudan ulaşabileceğiniz en etkili araçtır. Hedef Kitlenize Kayserikent.com İle Ulaşın! Kayseri'nin en büyük şehir portalı Kayserikent.com, her ay 120.000 Kayseriliye 800.000 sayfa gösteriyor. Kayserililerin internetteki buluşma noktası Kayserikent.com, internetteki tanıtım ihtiyacınızı fazlası ile karşılamaya hazır profesyonel bir sitedir. Reklamlarınız, ayda ortalama 5000 - 10.000 basılan sektörel dergilere oranla çok daha fazla kişiye daha uygun fiyatla ulaşacaktır.

Bu site en iyi IE 5.0 üstü tarayıcılar ve 1024x768 ekran çözünürlüğü ile görüntülenir.

Web Tasarım  Kent Media

Popüler Sayfa Etiketleri

kayseri haberleri  kayseri firma rehberi  kayseri emlak  kayseri nöbetçi eczane  kayseri iz bırakanlar  kayseri katalog  kayseri sektör  kayseri mobilya  Mobilya Kayseri  Kayseri Mobilya İmalat  KAYSERİ  kayseri resim foto  Kayseri Resimleri   kayseri'de spor  kayserispor  kayseri spor   kayseri erciyes spor  Erciyes Spor   KAYSERİ HABERLER   kayseri haber  kayseri haberi  kayseri haberleri   kayseri kent haberler  Kayseri Emlak  Kayseri Gazete  Kayseri Gazeteleri  Kayseri tv  Kayseri Develi  Kayseri Yemekleri  Kayseri  yerden ısıtma  www.hakenerji.com.tr  www.yerdenisitma.com.tr www.yerdenisitma.org


Kayseri Kent Portalı haberler firmalar ve aradığınız herşey burada. Kayseri güncel haberler ve son dakika haberleri